Świątynia w Awinionie

Cykl: Trylogia Awiniońska (tom 3) | Seria: Historia: Róg Jednorożca
Wydawnictwo: Solaris
Der Palast von Avignon

Trzeci tom "Trylogii Awiniońskiej", kończący historię budowy Pałacu Papieskiego na wapiennej skale Roches de Doms nad brzegiem Rodanu. Budowa olbrzymiej twierdzy, jakoby w obronie przed zakusami cesarza niemieckiego i króla Francji, nawet współczesnym wydawała się niepotrzebnym wydatkiem. Mały Awinion w kilkanaście lat stał się potężnym ośrodkiem religijnym i kulturowym, promieniującym na...

Budowa olbrzymiej twierdzy, jakoby w obronie przed zakusami cesarza niemieckiego i króla Francji, nawet współczesnym wydawała się niepotrzebnym wydatkiem. Mały Awinion w kilkanaście lat stał się potężnym ośrodkiem religijnym i kulturowym, promieniującym na cały świat zachodni.

Po co papieżom potrzebny był tak olbrzymi pałac? W dodatku budowany wbrew ówczesnej technice budowlanej, oddzielnie stawiano wieże, bramy, kaplice, potem łączono je potężnymi murami. W samym pałacu znajduje się mnóstwo ukrytych drzwi i przejść, dziwnych zdobień i zagadek.

Czyżby w ten sposób próbowano ukryć jakąś wielką tajemnicę? A twierdza papieska miała jej strzec? To przecież pierwszy papież awinioński przyczynił się do rozwiązania zakonu templariuszy. A o ich skarbach do dziś krążą legendy.

Czy w Awinionie tkwi rozwiązanie tej zagadki? A może kryje się za tym jeszcze coś więcej?

źródło opisu: [Solaris, 2007]

McDusia | 2015-11-28