święci przyjaciele zwierząt. Fascynujące opowieści o świętych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
4 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Stare legendy opowiadają o rzeczach, w które dziś trudno uwierzyć. Jednak z całą pewnością każda z tych opowieści zawiera ziarno prawdy. Nietrudno jest wyobrazić sobie, jak ludzie łagodnego usposobienia, którzy nie mieli żadnych przyjaciół, mogli zap...

8_oclock | 2016-04-19
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Ponad rok temu czytałam "Legendy chrześcijańskie" i tamten wybór był dobry.

Pożyczyłam więc z biblioteki tę książkę, którą przypadkowo znalazłam na półce. Nie wiem, kim jest autor czy autorka, jaki był jej wkład własny, skąd pochodzą te legendy. Nie ma jakiejkolwiek informacji. Treść jest nieznośnie przesłodzona i sztuczna, a morał czy przesłanie wątpliwe. Święci są cudownej urody i karcą zwierzęta, które spuszczają głowy. Wieśniak strzela do oswojonego zwierzęcia, a święta ratuje chłopakowi życie. W rezultacie nie ponosi on w ogóle żadnej kary, w przeciwieństwie na przykład do głodnych gęsi, których winą było zjedzenie kukurydzy z pola bogatego zarządcy. Wilk porywa świnkę, ale zostaje skarcony i ją oddaje, bo jakoby właścicielka świnki jest jej przyjaciółką. Może jakąś opowieść można by uratować, ale styl rujnuje.
Tego zbioru legend nie polecam.

Edit:
Uzupełniam wiedzę o Abbie Farwell Brown. Amerykanka, poetka (np. A New England Valentine), żyła w latach 1859-1927.
The Book...

exotica | 2016-01-15