Złoto Mojżesza

Wydawnictwo: M

złoto Mojżesza to opowieść łącząca rozwiązywanie kryminalnych zagadek z urokliwą atmosferą starej Jerozolimy i brzegów Jordanu. Wartka akcja przeplata się z pięknymi opisami krajobrazu Tajemnicza jaskinia, sekret z czasów krucjat oraz splot oszustw, gdzie nic nie jest tym, czym się wydaje. Wszystko zaś w scenerii krajobrazu ziemi Świętej. W pewnej jaskini w Betanii, wiosce położonej nad rzeką Jordan, gdzie został ochrzczony Jezus, ojciec Matteo odkrywa cały szereg szkieletów z żelazną obrożą na szyi, przypominającą obroże niewolników. Widnieją na nich tajemnicze znaki. Na początku Matteo, zajęty licznymi obowiązkami związanymi z pełnionym przez niego urzędem Kustosza i zatroskany dręczącymi go dolegliwościami, które z czasem okażą się pierwszymi objawami choroby Burgera, lekceważy odkrycie. Ale kiedy ojciec Vidigal zdradza mu, że znaki przedstawiają herb Fryderyka II, a wokół niego zaczynają dziać się dziwne rzeczy, rozumie, że natrafił na coś zaskakującego. Najwidoczniej nie on jeden tak myśli, gdyż w krótkim czasie trafia w sam środek dziwnej gry prowadzonej przez tajne służby jordańskie, Nuncjusza apostolskiego i dwuznaczną postać Szejka, handlarza i przemytnika dzieł sztuki. Każdy jest na tropie czegoś innego. Szejk i tajne służby żywią przekonanie, że Matteo może zaprowadzić ich na ślad skarbu, jaki cesarz pozostawił na ziemi Świętej podczas krucjaty, Matteo i Nuncjusz apostolski uważają natomiast, że bliscy są nieoszacowanego dla chrześcijaństwa odkrycia. Przedzierając się przez liczne niejasności i nagłe zwroty akcji, ojciec Matteo, pomimo choroby, rozwiązuje intrygującą zagadkę. złoto Mojżesza to opowieść łącząca rozwiązywanie kryminalnych zagadek z urokliwą atmosferą starej Jerozolimy i brzegów Jordanu. Wartka akcja przeplata się z pięknymi opisami krajobrazu Tajemnicza jaskinia, sekret z czasów krucjat oraz splot oszustw, gdzie nic nie jest tym, czym się wydaje. Wszystko zaś w scenerii krajobrazu ziemi Świętej.

Renata | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

To moja trzecia książka Franco Scaglia, którą przeczytałam. I jak to mówią, do trzech razy sztuka. Po dwóch poprzednich moje nastawienie nie było aż tak pozytywne, nie spodziewałam się niczego lepszego, jednak myliłam się. Przy niej nie nudziłam się jak przy poprzednich dwóch. Dużo bardziej ciekawsza i wciągająca - przeczytałam ją w dwa dni.

maykelcarrie | 2014-01-08
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka przez początkowe 50 stron była owiana tajemnicą i wydawałoby się, że akcja ze strony na stronę będzie ciekawsza. Jednak tak się nie stało, kiedy doszedłem do połowy byłem strasznie znudzony i ukończyłem ją z trudem. Zakończenie ostatecznie pozbawiło mnie złudzeń - fabuła książki jest bardzo słaba, jednak niektóre wątki są bardzo ładnie ze sobą połączone. Autor bardzo pięknie opisywał pomieszczenia i cierpienie Matteo. Polecam ją miłośnikom rozbudowanych opisów.

Kasia | 2016-07-18
Na półkach: 2016, Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: 18 lipca 2016

Najlepszy cytat:
"Wojna przerażała go. Mawiał, że on ją przeżył i zdaje sobie sprawę, jak trudno opisać ją tym, którzy na szczęście nie wiedzieli czym jest. Żywił głębokie przekonanie, że słowa nie wystarczą, gdyż chodzi o niemożliwe do opisania okropieństwa, jednak trzeba je wypowiadać, ponieważ to wytwarza solidarność i zrozumienie. Należy głosić, że bomby i rzezie maja okrutne matki, które nazywają się: GŁUPOTA, IGNORANCJA, PYCHA."

Piotr Ćwik | 2013-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Co można o niej powiedzieć? Jest nudna i trochę się pogubiłem o co tak naprawdę chodzi. Ok. 200 strony miałem nadzieję, że akcja jakoś się rozwinie. Niestety, tak się nie stało...

hyrlaw | 2016-10-01
Przeczytana: 2012 rok