Uwolnić niedźwiedzie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Setting free the bears
John Irving, motocykl, debiut

Inne wydania

Ogromne pomieszanie żałosne kulisy anszlusu i jego wpływ na mentalność Austriaków, dziwaczne frustracje młodych ludzi, idea wolności dla zwierząt zamkniętych w zoo, emocje pierwszej miłości, szalona wyprawa kultowym motocyklem, reminiscencje i antagonizmy wojennej zawieruchy

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Wkp | 2017-05-11

WOLNOŚĆ ALBO ŚMIERĆ

Przez całą swoją literacką karierę John Irving, pośród wielu innych, stałych dla siebie tematów, pisał o młodości. Sentyment jaki wykształcił się w nim wraz z wiekiem nadał tej tematyce nowej perspektywy, jak jednak ujmował ją autor, kiedy sam był jeszcze młody? Pora się o tym przekonać wraz ze wznowieniem jego debiutanckiej powieści „Uwolnić niedźwiedzie”, która, choć jakże inna od późniejszych dokonań, łagodniejsza i delikatniejsza, stanowi zapowiedź jego najlepszych utworów.

Koniec lat 60. XX wieku. Graff studiuje w Wiedniu, gdzie pewnego dnia poznaje szalonego mechanika samochodowego z filozoficznym zacięciem, Siggyego. Kiedy wkrótce oblewa egzamin, zdarzenie to staje się iskrą zapalną rewolucji. Obaj postanawiają wyruszyć na wyprawę motocyklową, za cel mają natomiast uwolnienie zwierząt z wiedeńskiego zoo – czyli dokonanie identycznego czynu, jaki miał miejsce tuż po skończeniu drugiej wojny światowej. Symboliczny akt wolności w świecie wciąż żywych...

Wkp | 2016-12-01

UWOLNIĆ SIEBIE

Od chwili, kiedy przypadkiem w moje ręce trafiła pierwsza powieść Irvinga, zakochałem się w jego twórczości. Twórczości tak kontrowersyjnej, jak poetyckiej, w której brud i piękno splatają się w fascynującą przypowieść o naszych słabościach. Dlatego cieszy mnie fakt, że jego książki zostają zinterpretowane w formie audiobooków, bo w zabieganym świecie ta forma staje się szansą na poznanie naprawdę znakomitych dzieł nawet wtedy, kiedy nie mamy czasu na czytanie.

Koniec lat 60. XX wieku. Graff studiuje w Wiedniu, gdzie pewnego dnia poznaje szalonego mechanika samochodowego z filozoficznym zacięciem, Siggyego. Kiedy pewnego dnia oblewa egzamin, zdarzenie to staje się iskrą zapalną rewolucji. Obaj postanawiają wyruszyć na wyprawę motocyklową, za cel mają natomiast uwolnienie zwierząt z wiedeńskiego zoo – dokonanie identycznego czynu, jaki miał miejsce tuż po skończeniu drugiej wojny światowej. Symboliczny akt wolności w świecie wciąż żywych podziałów prowadzi powoli ku...

teri | 2012-01-08
Przeczytana: listopad 2011

Jedna z gorszych ksiazek tego autora,rzeczywiscie ogromne pomieszanie z poplataniem...A lubie tworczosc Johna Irvinga.

eR_ | 2017-05-12
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 10 maja 2017

Johna Irvinga znam i cenię od lat paręnastu. Jego książki sprawiły, że zapominałem o świecie całym. Zasługa to i bohaterów, i sytuacji, w jakich stawia autor stworzonych przez siebie ludzi. Ich świat, relacje, często niestworzone perypetie. Wszystko to okraszone zjadliwym poczuciem humoru. Nie od parady Irving zaliczany jest do grona najlepszych pisarzy, jacy tworzą obecnie, a kto wie, czy nie w ogóle. Jego dzieła wzbudzają kontrowersje, wywołują śmiech, smutek, a także sprawiają że często zastanawiamy się sami nad własnymi wyborami.

"Uwolnić niedźwiedzie", to debiutancka powieść tego twórcy. W tymże dziele, mamy zalążek tego do czego-na przestrzeni lat zdołał nas przyzwyczaić. Czyli zwariowane sytuacje, nietuzinkowi bohaterowie i często ekwilibrystyczne sceny seksu. Mając to na uwadze książka ta nie wzbudziła entuzjazmu u wszystkich, co nie zmienia faktu, że jest to dzieło interesujące.

A opowiada ono o pewnym człowieku, który oblewa egzamin na pewnej uczelni w Wiedniu, poznaje...

Kasia | 2013-05-20
Przeczytana: 20 maja 2013

Jakaś masakra. Nawet mi się jakoś specjalnie nie chce komentować tego czegoś.

Daria | 2015-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2015

"To nie światowa zawierucha Cię załatwiła, Siggy. Sam wytworzyłeś powiew, który Cię zdmuchnął".
Czytałam "Świat według Garpa", więc po książce autorstwa Johna Irvinga spodziewałam się abstrakcji, jednak "Uwolnić niedźwiedzie" przerosła moje oczekiwania! Nie znaczy to wcale, że jest nadzwyczajnie źle lub nadzwyczajnie dobrze. Jednak skończyłam czytać ją wczoraj i wciąż o niej myślę.
Wszystko jest tutaj ciekawe - świat, wydarzenia, niecodzienne dialogi. Wszystko dzieje się w trzech okresach. Są one ze sobą poprzeplatane, ale jednocześnie w bardzo uszeregowany sposób i wszystko ma znaczenie dla dalszych wydarzeń.
Najbardziej podoba mi się motyw, iż jeden z głównych bohaterów prowadzi notes, w którym zapisuje swoje wspomnienia, raporty z każdego dnia i cytaty, pewnego rodzaju sentencje. Gdy zbierze się wszystkie te sentencje w całość wychodzi prawda życiowa, przepis na życie w pięknych, prostych słowach.
Po przeczytaniu wciąż myślę o niedźwiedziach, o zoo, o narratorze i o Gallen....

Komediantka | 2013-06-04
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Jestem bardzo zawiedziona. Zaliczam Irvinga do najlepszych współczesnych powieściopisarzy, więc aż ciężko przechodzi mi przez gardło, że książka niespecjalnie mi się podobała. Za dużo zamieszania, zbyt dziwne dialogi... Na plus jest to, że odrobinę czuć klimat innych powieści Irvinga.

stiepan | 2010-10-15

jak na Irvinga to bez rewelacji

Kropka | 2013-06-03
Przeczytana: sierpień 2012

A mi to pomieszanie bardzo odpowiadało - książka czasami zabawna, czasami wzruszająca. Polecam ;)

Kasia | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Dzieli mnie parę stron do końca i bez żalu rozstanę się z tą książką.