Bracia zmartwychwstańcy

Cykl: Dzieje Polski (tom 3)

Inne wydania

Bracia zmartwychwstańcy to powieść z czasów Bolesława Chrobrego. Jak wiele dzieł Kraszewskiego z cyklu Dzieje Polski , tak i ta jest oparta na dokumentach historycznych i w sposób niezwykle przystępny ukazuje historię Polski. Wszystko to opisane jest w charakterystyczny dla pisarza sposób nawet osoba nie interesująca się historią z pewnością z chętnie przeczyta tą książkę.

| 2014-04-24
Na półkach: J.I.Kraszewski, Przeczytane
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Kolejna powieść z cyklu "Dzieje Polski".
Pomimo że kochany autor lubi mijać się z prawdą historyczną, to jednak można mu to wybaczyć z uwagi na piękno języka, opisów i wiejącego z opowieści olbrzymiego optymizmu.
Zakochałam się w prozie Kraszewskiego dawno temu i jest to miłość nieprzemijająca. Każda z części jest dla mnie tak samo zajmująca. Tym razem mamy ciekawą opowieść o tym, jak Bolesław Chrobry starał się o koronę.
Polecam wielbicielom intryg dworskich, przygód rycerskich i polskich korzeni średniowiecznych :)

MacG | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

Kolejna dobra powieść historyczna Doktora Omegi.

Splata się tu wiele wątków - tytułowych braci Jaksów, intryg na dworze Bolesława, rywalizacji między innymi braćmi - Bezprymem i Mieszkiem, tajemniczego mnicha oraz najważniejszy - dążenia do uzyskania korony królewskiej.

"Bracia...", niczym Jaksowie, nie są pozbawieni wad, ale dobrze spędza się z nimi czas, a i czegoś interesującego można się od nich dowiedzieć.

anek7 | 2010-10-27

Kolejny tom z cyklu "Dzieje Polski". Tym razem J.I. Kraszewski przenosi nas w czasy Bolesława Chrobrego. Tematem są sterania Bolesława o koronę królewską. Na tle politycznej walki pomiędzy polskim władcą a wrogim mu cesarzem niemieckim poznajemy historię dwóch tytułowych braci - Jurgi i Andruszki z rodu Jaksów, którzy skazani na śmierć zostają niemal cudem uratowani przed wyrokiem. Jak we wszystkich powieściach tego cyklu warstwa fabularna jest tylko dodatkiem do opisywanych faktów historycznych, tyle, że tym razem niestety Kraszewski dla potrzeb fabuły owe fakty przeinaczył. Dlatego też jeżeli ktoś chce uczyć się dziejów ojczystych z powieściowego cyklu tą książkę niech sobie daruje. Jeżeli natomiast interesują go obyczaje XI-wieczne czy też meandry ówczesnej polityki to jest to lektura wymarzona.

dania78 | 2010-10-25
Przeczytana: sierpień 2010

kraszewski jakiego znamy i kochamy..książka wciąga,przezywamy przygody braci,płaczemy gdy umiera królowa

stoszgraphy | 2013-10-31

Dzieje Polski się rozkręcają. Super :D

Frederik | 2015-07-11
Przeczytana: czerwiec 2015

Kraszewski jak to zwykle On.... Dobrze się czyta (szczególnie w autobusie w drodze do pracy) :)

Magdalena | 2016-11-15
marys1824 | 2016-11-09