Międzynarodowy system finansowy. Analiza instytucjonalno – porównawcza

Wydawnictwo: Biblioteka Menadżera i Bankowca
biznes, finanse

Jan Krzysztof Solarz całą swoją karierę akademickąpoświęcił badaniom porównawczym i zastosowaniom analizy instytucjonalnej do wyjaśniania wielu współczesnych problemów, m.in. zagadnień innowacji i przedsiębiorczości oraz rozwoju systemów bankowych. Z wykształcenia ekonomista i socjolog, doktor nauk humanistycznych oraz doktor habilitowany nauk ekonomicznych bezpośrednio uczestniczył w transformacji krajowego sektora bankowego, zarówno w zakresie bankowości komercyjnej, jak i bankowości centralnej. Autor szeregu rozpraw poświęconych konsolidacji sektora finansowego oraz instytucjonalnym ramom jego rozwoju. Problematyką międzynarodowych stosunków finansowych zainteresował się przy okazji badań nad dostosowaniem krajowego sektora bankowego do funkcjonowania na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej oraz studiów nad następstwami wprowadzenia euro dla państw trzecich. Inspiracją do systematyzacji tego pola zainteresowań stały się wykłady monograficzne w Wyższej Szkole Bankowości, Finansów i Zarządzania im. Romualda Kudlińskiego w Warszawie. Autor jest doradcą Prezesa NBP w Departamencie Analiz i Badań. Profesor nadzwyczajny oraz kierownik katedry bankowości w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Członek Zarządu Fundacji Edukacji i Badań Bankowych powołanej z inicjatywy Związku Banków Polskich. Wykładowca w SGH oraz w Centrum Studiów Europejskich UW. Autor opublikował m.in.: Dostosowanie banków do standardów europejskich (BMiB, 1993), Rozwój systemów bankowych (BMiB, 1996), Zarządzanie strategiczne w bankach europejskich (Twigger, 1998), Integracja europejska a krajowe banki komercyjne (BMiB, 1999, współautorstwo).Jan Krzysztof Solarz całą swoją karierę akademickąpoświęcił badaniom porównawczym i zastosowaniom analizy instytucjonalnej do wyjaśniania wielu współczesnych problemów, m.in. zagadnień i