Pytania bez odpowiedzi. Rozmowy z Albertem Speerem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
historyczna

O Albercie Speerze zwykło się mówić, że jest najbardziej zagadkową osobistością nazistowskich Niemiec. Mimo iż postrzegał siebie jako człowieka apolitycznego, w wieku zaledwie trzydziestu lat został naczelnym architektem Rzeszy, przebywał w najbliższym otoczeniu Hitlera jako jego zaufany człowiek, a w 1942 r. został mianowany ministrem zbrojeń. Wspólnie z Hitlerem opracowywał plany stolicy świata Germanii , jego pomysłem są katedry świetlne , jego dziełem Nowa Kancelaria Rzeszy. Na dworze Hitlera był pod wieloma względami wyjątkiem: kulturalny, zdolny, wykształcony. Jak to więc możliwe, że tak bezkrytycznie poddał się barbarzyńskim rządoma że nie dostrzegał zbrodni reżimua Co wiedział o masowych mordacha I po co zjawił się w nocy z 23 na 24 kwietnia 1945 r. w bunkrze Hitleraa

Pio | 2011-12-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011