Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać366
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Joachim Fest
Źródło: zdjęcie własne
6
7,5/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,5/10średnia ocena książek autora
47 przeczytało książki autora
86 chce przeczytać książki autora
3fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Pytania bez odpowiedzi. Rozmowy z Albertem Speerem
Joachim Fest
5,0 z 10 ocen
35 czytelników 1 opinia
2006
Najnowsze opinie o książkach autora
Speer : biografia Joachim Fest
8,0
"Who is Speer?" - to pytanie, które zadał jeden z oficerów amerykańskich przesłuchujących po wojnie Speera jest kluczowe dla tej książki. Do dziś wiele osób zadaje sobie pytanie, kim był Albert Speer: fanatykiem, który spełniał zachcianki wodza, a może oportunistą, który korzystał z okazji, by "wyciągnąć" jak najwięcej dla siebie? A może był po prostu karierowiczem, który pod opieką Hitlera chciał zabłysnąć? A jak ocenić jego postawę po wojnie? Wiedziałem, ale nic nie widziałem? Ponoszę odpowiedzialność, ale nie jestem winny?
Miał niecałe 30 lat, kiedy trafił na "dwór" Hitlera. I nagle szerzej nie zanany architekt staje się praktycznie przyjacielem i powiernikiem wodza. I gdyby tylko zajął się realizacją wizji Hitlera to można by powiedzieć, że młody człowiek uległ fascynacji władzą. Ale Speer natychmiast zaczyna budować swoją pozycję, a zwieńczeniem tego jest stanowisko ministra zajmującego się praktycznie całością zaopatrzenia dla armii.
A potem tracą grunt pod nogami zaczyna hamletyzować i planować zamach, czy też przewrót wojskowy. Efektem tego jest przyznanie się do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, ale nie do winy. Głowę uratował i po ponad 20 latach mógł wyjść na wolność.
W tej książce, która powstała kilkanaście lat temu, brakuje jeszcze informacji o powojennych źródłach dochodu Speera. Jakiś czas temu czytałem tekst, w którym pojawiły się informacje, iż po wyjściu Speera z więzienia jeden z niemieckich antykwariatów zaczął sprzedać w imieniu Anonimowego Kolekcjonera obrazy, które przed wojną należały do Żydów z Niemiec i Francji. Zdaniem niemieckich dziennikarzy była to część kolekcji, którą zgromadził w czasie wojny Speer. Obrazy były konfiskowane, gdy żydowskie rodziny z Francji i Niemiec trafiały do obozów koncentracyjnych. A po wojnie nie było już nikogo, kto mógłby się o to upomnieć.
Ale przecież Speer o wszystkim wiedział, ale nic nie widział...