Atak Na Tarent 1940

Wydawnictwo: Aj-Press
9788372372055
historyczna

Książka znanego i poczytnego autora opisuje bardzo spektakularną akcję brytyjskiego lotnictwa morskiego przeciwko włoskiej flocie zakotwiczonej w bazie w Tarencie. Akcja ta stała się natchnieniem dla Japończyków do przygotowania planu ataku na Pearl Harbor. W książce szczegółowo omówiono układ sił i sytuację na Morzu śródziemnym, brytyjskie plany neutralizacji chociaż części silnej i nowoczesnej floty włoskiej, narodziny planu ataku na bazę, szczegółowy przebieg samego ataku i losy poszczególnych załóg go realizujących. Ponadto autor omawia szczegółowo zmianę układu sił po ataku, a także jego reperkusje: wejście Luftwaffe w obszar Morza śródziemnego oraz żywe zainteresowanie Japończyków samym atakiem podczas wizyt japońskich oficjeli we Włoszech. Książkę zamyka bibliografia oraz indeks jednostek i osób.

Pio | 2014-11-12
Na półkach: 2014, Posiadam, Przeczytane