Najkrwawsze Walki II Wojny Światowej

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Gen. S.L.A. Marshall, późniejszy słynny historyk amerykańskich sił zbrojnych, stwierdził w 1947 r., że nie więcej niż 25 procent żołnierzy uczestniczących w walce faktycznie strzela do nieprzyjaciela. Większość tylko wspiera tych, jak ich nazywa, faktycznie strzelających , albo też stroni od jakichkolwiek działań bezpośrednich. Inni znawcy militariów są jednak przeciwnego zdania, utrzymując, że żołnierze kochają zabijać... Jak jest naprawdę?Autor podaje rozmaite hipotezy: wszystko zależy, od sposobu poboru, stosowanej na polu walki taktyki, od uzbrojenia, emocji jakim podlegają żołnierze, sposobu prowadzenia ognia. Poprzez obszerne relacje zebrane od uczestników kampanii II wojny światowej na niemal wszystkich jej teatrach wtedy i po latach przybliżaskomplikowane i okrutne realia walki bezpośredniej.

Jacek | 2011-03-01

Ta książka składa się w 80% z cytatów. W zasadzie tylko pierwszy rozdział ma coś z historycznej polemiki, reszta to przytoczone słowo w słowo, obszerne relacje żołnierzy walczących na froncie. Można to traktować jako wadę lub zaletę, w zależności czego się oczekiwało przystępując do lektury. Dla mnie to zdecydowany plus.

kejpaks | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016