Irenka dziewczynka z Wilna

Okładka książki Irenka dziewczynka z Wilna Andrzej Perepeczko
Okładka książki Irenka dziewczynka z Wilna
Andrzej Perepeczko Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Wojny dorosłych - historie dzieci literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wojny dorosłych - historie dzieci
Wydawnictwo Literatura
2021-05-20
2021-05-20
Magdalena Pilch
wojna rodzina Wilno hitlerowcy sowieci strach rozpacz dzieci

Irenka jest pogodną, ciekawą świata dziewczynką. Urodziła się w Wilnie w 1932 roku, pięknym mieście na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Kochająca i wspierająca się rodzina, przeświadczenie o nieustającej opiece Matki Boskiej Ostrobramskiej chroniły ją przed rozpaczą podczas burzliwych działań wojennych, kiedy nad Wilno napłynęły hitlerowskie i sowieckie chmury.
Przepięknie wydana i bardzo ciekawa historia Irenki .

Fajna książka. Szybko się czyta.

Fajna książka. Szybko się czyta.

Przepięknie wydana i bardzo pouczająca historia Irenki z Wilna. Dziewczynka przeżyła najtrudniejsze lata swego życia na Kresach. Jako kilkulatka przeżyła okupację sowiecką rozpoczętą 17 września 1939 r. Potem były kolejne okupacje: hitlerowska i ponownie sowiecka... Straszne czasy, które obecnie dzieją się ponownie za naszą granicą.
Powieść oparta na autentycznych przeżyciach kuzynki Autora. Przerażająca wojna widziana oczami dziecka, nierozumiejącego co się dzieje, skąd taka brutalność i bestialstwo, zmuszonego do przyspieszonego dorastania. W tym piekle byli też dobrzy ludzie, którzy pomagali, ostrzegali... i to daje nadzieję.
Bardzo wymowna jest wypowiedź matki bohaterki "Masz rację, córeczko, bo wojna to prawdziwe piekło, i pomyśleć, że to sprawił człowiek człowiekowi, jeden naród drugiemu."
Książka którą każdy, bez względu na wiek, powinien przeczytać. Teraz szczególnie.

Powieść oparta na autentycznych...

Ile to już razy pisałam, że seria Wydawnictwo Literatura "Wojny dorosłych - historie dzieci" jest jedną z naszych najbardziej ulubionych? Czytamy wszystkie pozycje ukazujące się w tym cyklu i bardzo je sobie cenimy, niezależnie od tego, czy dotyczą II wojny światowej (to akurat konik Wojtka, więc darzy je szczególną estymą),czy innych konfliktów, w których ścierają się dorośli, ale cierpią również dzieci. Mogłabym dużo mówić o tym, jak seria jest wartościowa, jak interesująca, jak dobrze wymyślona, ale po tylu polecajkach na Instagramie czy blogu jest to chyba zbędne. W skrócie powiem tylko, że ta seria to czytelniczy pewniak - dobre, wartościowe i dopasowane do percepcji młodego odbiorcy teksty, a do tego starannie wydane i opatrzone ciekawymi ilustracjami.

Kolejny tytuł z serii, który chciałabym polecić waszej uwadze, to "Irenka, dziewczynka z Wilna" Andrzeja Perepeczki. Autor napisał wcześniej "Jędrusia. Chłopaka ze Lwowa", który jest kuzynem tytułowej bohaterki.

Choć książka zawiera elementy znane z poprzednich odsłon cyklu - przede wszystkim portretuje wojnę widzianą oczami dziecka i na miarę jego doświadczeń - jest też bardzo zindywidualizowana, tak jak podobne, a jednak różne w szczegółach były losy Polaków w czasie II wojny światowej.
Dzięki tej powieści młodzi odbiorcy poznają też skutek zmian granic kraju po II wojnie światowej, kiedy to całe rodziny musiały przesiedlić się do Polski. I są to losy nie tylko rodziny Irenki, ale wielu innych. Ta książka jest właściwie lekcją historii w pigułce, ponieważ tak wiele epizodów wojennych skupia się w losie Irenki i jej rodziny.

Jak zwykle tekst okraszony jest pięknymi ilustracjami, za które odpowiada Magdalena Pilch. Doskonale wpasowują się w klimat opowieści, pozostając jednocześnie miłe dla oka i przyjazne dla dziecięcego odbiorcy. Oddają sielskość, szarość, dramatyzm - wszystkie emocje, które towarzyszą małej bohaterce. Nie bez znaczenia jest wykorzystanie rodzinnych fotografii do przygotowania grafiki na wyklejkę książki. To właśnie te zdjęcia od początku wskazują młodemu odbiorcy, że Irenka istniała naprawdę, a jej losy nie są wyssaną z palca opowieścią.

To kolejna bardzo wartościowa pozycja z serii, która spodoba się zarówno czytelnikom nieobeznanym w temacie, jak i tym nieco bardziej świadomym. Ciekawa historia zawarta w prostym, nieprzegadanym tekście, piękne ilustracje i ważne przesłanie. Po raz kolejny się nie zawiodłam i po raz kolejny oboje z Wojtkiem stwierdzamy, że wciąż jesteśmy głodni takich historii. Bo w każdej odnajdujemy coś nowego.

• Dla Dzieci
  • Z wojną w tle