Ateńska trucizna

Tłumaczenie: Anna Klingofer
Wydawnictwo: Bellona
grecja, ateny

Jesień 330 r. p.n.e., Ateny Biedny plebejusz Ergokles przegrywa proces, który wytoczył zamożnemu Ortobulosowi o umyślne zadanie rany. Niedługo po ogłoszeniu wyroku, zwłoki Ortobulosa znajduje w domu uciech bohater powieści, młody obywatel ateński Stefanos. Wszystko wskazuje na to, że ofiara została otruta cykutą. Podejrzenia padają na drugą żonę Ortobulosa, Hermię. W tym samy czasie najpiękniejsza kobieta w Atenach, kurtyzana Fryne, zostaje oskarżona o bezbożność i drwinę z misteriów eleuzyńskich świętych dla Ateńczyków uroczystości ku czci bogiń Demeter i Persefony. Grozi jej za to kara śmierci. Chcąc zapobiec całkowitemu rozbiciu podzielonej na dwa obozy społeczności Aten, Arystoteles postanawia interweniować. Z pomocą Stefanosa i swojego pomocnika Teofrasta, botanika z Likejonu posiadającego szeroką wiedzę na temat trujących roślinach, przystępuje do rozwiązania zagadki zabójstwa Ortobulosa. ATEńSKA TRUCIZNA jest najnowszą powieścią w dorobku niezmiernie w ostatnich latach popularnej w Wielkiej Brytanii Margaret Doody. Stanowi kontynuację serii kryminałów osadzonych w realiach starożytnych Aten, w których kluczową rolę odgrywa Arystoteles, rozwiązujący zagadki w oparciu o zasady swojej filozofii oraz o ponadprzeciętne zdolności detektywistyczne. Seria ta zyskała ogromną popularność w wielu krajach Europy i Ameryki Południowej.

Shiosai Tresbellevue | 2015-02-18
Na półkach: ◄ 2015 ►, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2015

Arystoteles w roli Sherlocka?
Wydało mi się to interesujące więc z chęcią sięgnęłam po tę ksiażkę, jednak z jeszcze większą ochotą ją odłożyłam. Postacie nie mają żadnego charakteru, "intryga" wcale nie wzbudza zaciekawienia, a rozprawy sądowe są na poziomie niższym niż u Anny Marii Wesołowskiej. Pare scen jest całkiem przyjemnych, ale jest ich na tyle mało, że nie warto się dla nich z tą ksiażką męczyć. Osadzenie w realiach starożytnych Aten kompletnie bez sensu, na wyrost. Równie dobrze mogłoby się to dziać w dzisiajszych Indiach. Odradzam.

bartekfm | 2011-10-03
Przeczytana: 01 października 2011

Zero intrygi, a to w kryminale podstawa. Rozlazłe, zupełnie niepotrzebnie.

dionizy | 2017-03-26
Paulo Silêncio | 2016-09-21