Wapno i alabaster

Wydawnictwo: Neriton
historyczna

Rozprawa Wapno i alabaster. Biurokratyczna wizja rzeczywistości w raportach urzędowych Królestwa Polskiego (1815a1867) stanowi próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie: jakie czynniki wywierają wpływ na wiarygodność źródła historycznegoa zadanie to było realizowane w oparcia o obserwację i analizę procesu powstawania jednego z rodzajów dokumentacji urzędowej XIX w. raportów opracowywanych przez administrację autonomicznego Królestwa Polskiego. Bogaty, różnorodny świat raportów odzwierciedlał rozbudowane potrzeby informacyjne monarchii absolutnej. Stanowi! jedną z nowoczesnych form kontroli rządzących nad rządzonymi. świat raportów ujawnia dążenia władzy do panowania informacyjnego nad społeczeństwem, podporządkowanego bezpieczeństwu panowania, potrzebom skarbowym i wojskowym państwa. Problematyka ta wskazuje tym samym na bogactwo czynników, decydujących o kształcie poznania historycznego.