Unteachable

Wydawnictwo: Atria
angielski
drogabezasfaltu

Maise O’Malley just turned eighteen, but she’s felt like a grown-up her entire life. The summer before senior year, she has plans: get into a great film school, convince her mom to go into rehab, and absolutely do not, under any circumstances, screw up her own future. But life has a way of throwing her plans into free-fall. When Maise meets Evan at a carnival one night, their chemistry is...

But life has a way of throwing her plans into free-fall.

When Maise meets Evan at a carnival one night, their chemistry is immediate, intense, and short-lived. Which is exactly how she likes it: no strings. But afterward, she can’t get Evan out of her head. He’s taught her that a hookup can be something more. It can be an unexpected connection with someone who truly understands her. Someone who sees beyond her bravado to the scared but strong girl inside.

That someone turns out to be her new film class teacher, Mr. Evan Wilke.

Maise and Evan resolve to keep their hands off each other, but the attraction is too much to bear. Together, they’re real and genuine; apart, they’re just actors playing their parts for everyone else. And their masks are slipping. People start to notice. Rumors fly. When the truth comes to light in a shocking way, they may learn they were just playing parts for each other, too.

Smart, sexy, and provocative, Unteachable is about what happens when a love story goes off-script.

Wiktoria W | 2017-05-23
Na półkach: Przeczytane, Czytnik 2017, 2017