Świat wartości: Wprowadzenie do aksjologii

Wydawnictwo: Fall
Filozofia, aksjologia
filozofia i etyka
GodTuitam

Książka Świat wartości - wprowadzenie do aksjologii podejmuje takie zagadnienia jak istnienie i istota wartości - wartości konstruktywne i destruktywne - wolność ku wartościom - hierarchizacja wartości - Aksjologia ludzkiego istnienia - krytyka kultury militarnej - piękno - dekalog etyki uniwersalnej. Propozycja dla pasjonatów, badaczy i miłośników filozofii i nauk humanistycznych. Wśród...

Wśród filozoficznych idei XX wieku najważniejszy stał się radykalny zwrot ku wartościom. Wtedy też zjawiło się zapotrzebowanie na integrację rozproszonych refleksji pod nowym, wspólnym terminem „a k s j o 1 o g i i". Opracowano zestawy i klasyfikacje dziedzin wartości. Uporządkowana została z grubsza przestrzeń wartości pod różnymi względami, zwłaszcza zaś - ważności i obowiązywalności hierarchicznej. Podjęto problem istnienia wartości, a także zagadnienia esencjalne, dotyczące wartościowości jako takiej i walorów poszczególnych. Jesteśmy przypuszczalnie na początku drogi odbywanej pod znakiem filozofii wartości, ale już dziś całość bytu jawi się nam nieco inna, niż była przed wiekami. To jest niby ten sam świat, który znaliśmy od zawsze, a jednak występuje on w odmiennych tonacjach i sensach. Nie może być inaczej, skoro ujęty został z perspektywy dobra, piękna i wszelkich konstruktywnych mocy sprawczych (oraz ich przeciwieństw), nie zaś, jak dotąd, wedle ambicji chłodnego, obiektywnego rozumu.

źródło opisu: Fall 2001

źródło okładki: Fall 2001