6,95 (19 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
10
1
9
0
8
3
7
10
6
4
5
0
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
24496251
kategoria
czasopisma
język
polski
dodał
LubimyCzytać

“Smokopolitan” to nowy magazyn ogólnofantastyczny, którego celem stworzenie nowej platformy wydawniczej dla młodych, zdolnych twórców oraz wskrzeszenie w Polsce idei „fani dla fanów”. Chcemy by ponownie młodzi twórcy fantastyki mieli możliwość publikowania swoich pierwszych tekstów na łamach prasy i aby polscy czytelnicy na powrót mogli poznawać nowych pisarzy tego gatunku. A mówiąc prościej...

“Smokopolitan” to nowy magazyn ogólnofantastyczny, którego celem stworzenie nowej platformy wydawniczej dla młodych, zdolnych twórców oraz wskrzeszenie w Polsce idei „fani dla fanów”. Chcemy by ponownie młodzi twórcy fantastyki mieli możliwość publikowania swoich pierwszych tekstów na łamach prasy i aby polscy czytelnicy na powrót mogli poznawać nowych pisarzy tego gatunku. A mówiąc prościej – chcemy aby w fantastyce zapanowało znowu radosne, twórcze ożywienie.

Kiedy ?

“Smokopolitan” jest kwartalnikiem – kolejne numery będą ukazywać się w maju, sierpniu, listopadzie i w lutym.

Za ile ?

Ponieważ “Smoko” to pismo przede wszystkim fanowskie chcemy je udostępniać bezpłatnie. “Smokopolitan” w formacie elektronicznym (PDF, EPUB, MOBI) można pobrać za darmo z naszej strony internetowej www.smokopolitan.pl, natomiast wydanie papierowe można otrzymać za cenę stanowiącą równowartość jego wydruku.

 

źródło opisu: http://krakowskiesmoki.historiavita.pl/

źródło okładki: http://krakowskiesmoki.historiavita.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 764
Hrosskar | 2017-02-11
Przeczytana: 09 lutego 2017

Ponad półtora roku temu ukazał się pierwszy numer Smokopolitana - nowego na polskim rynku magazynu ogólnofantastycznego, które za cel postawiło sobie stworzenie platformy wydawniczej dla młodych twórców oraz wskrzeszenie idei fani dla fanów. Jest to kwartalnik, ukazujący się w wersji papierowej za równowartość kosztu jego wydruku oraz w formacie elektronicznym, do pobrania za darmo ze strony smokopolitan.pl. Czasopismo znałem już wcześniej, nawet czytałem pojedyncze artykuły i opowiadania, lecz do niedawna zupełnie nie myślałem o recenzowaniu tego typu publikacji. Zachęcony jednak pozytywnym odbiorem moich opinii na temat magazynu Brama, OkoLica Strachu oraz mailem od redakcji, postanowiłem sięgnąć po pierwszy numer.

W tym numerze Smokopolitanu przeczytamy cztery teksty publicystyczne, mające charakter porad oraz cennych wskazówek dla początkujących pisarzy i nie tylko. Simon Zack w ABC wychodzenia z szuflady opowiada o tym, co powinniśmy zrobić kiedy chcemy zacząć pisać - co to jest first drawft, komu dać do przeczytania swój tekst, jak zareagować na konstruktywną krytykę, czy jak wygląda praca z profesjonalnym korektorem. Simona Zacka słuchałem na kilku konwentach, czytałem jego opowiadania - jest więc to idealna osoba do udzielania tego typu porad. Następnie mamy esej Katarzyny Koćmy - Jak porzucić „klasyków”? O nową recenzję (artystyczną). Przybliża w nim dość rzadko spotykany rodzaj recenzji - recenzję artystyczną, która w porównaniu do tradycyjnej, jest bardziej ekspresyjna, dziwaczna formą lub treścią, lecz nadal przekazuje te same informacje. Pomysł jest interesujący, więc może kiedyś spróbuję się w takich recenzjach. Następnie mamy Rady dla początkujących Mistrzów Gry Krzysztofa Rudka oraz Anatomia larpa Karoliny Łukasik. O kwestiach jakie oba teksty poruszają, mam zdecydowanie mniejsze pojęcie, niemniej są one bardzo dobrze i profesjonalnie napisane i stanowią cenne wskazówki dla zainteresowanych tymi tematami.

Z dalszych tekstów warto wspomnieć o opowiadaniu Pilipiuka - Szkolne wypominki, będące krótką historią z Jakubem Wędrowiczem w roli głównej. Dotąd zupełnie nie po drodze mi było z twórczością tegoż autora, ale po przeczytaniu tej przezabawnej wariacji na temat Akademii Pana Kleksa, muszę uznać, że Wędrowicz ma coś w sobie i kiedyś na pewno sięgnę po jego przygody. Dobre wrażenie wywarło na mnie również opowiadanie Macieja Maciejewskiego Protea 1.0, opowiadające o pewnym programie, który potrafi naśladować ludzkie zachowania i tym samym rozkochać w sobie zakompleksionego mężczyznę. Tekst ma formę wiadomości mailowych a cała historia nie jest tak prosta jak się może wydawać i ma drugie, bardziej mroczne dno. Jednym z ciekawszych tekstów jest jeszcze Fantasy jako współczesny mit. Analiza i interpretacja symboli w grach komputerowych i powieściach fantasy. Autor przypisuje najczęściej występującym rasom i klasom w grach komputerowych, cechy jakie ma człowiek je wybierający. Nigdy nie spoglądałem na to w ten sposób, ale patrząc na moje własne wybory, to cechy jakie zostały podane w tekście są w większości zgodne z moich charakterem. W numerze zamieszczono również recenzję Pokoju świata Pawła Majki, czy esej o szumie jaki narósł wokół nagrody Hugo i wiele, wiele innych.

Smokopolitan jest dobrym czasopismem, które ma potencjał i na pewno sięgnę po kolejne numery. Teksty w nim zawarte są zróżnicowane i interesujące - mamy felietony, eseje, opowiadania, wywiady, czy wspomnienia, więc nie sposób nie znaleźć czegoś dla siebie. Oczywiście nie wszystkie teksty są dobre w równym stopniu, nie obyło się również bez kilku literówek, ale mało którego czasopisma to nie dotyczy. Polecam!

http://hrosskar.blogspot.com/2017/02/smokopolitan-12015.html

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Guerra

Melissa Darwood to autorka polskiego pochodzenia, która pisze pod pseudonimem oddzielając w ten sposób życie rodzinne, prywatne z tym zawodowym, któ...

zgłoś błąd zgłoś błąd