Dywizje Waffen-SS 1939-1945

Okładka książki Dywizje Waffen-SS 1939-1945 Chris Bishop
Okładka książki Dywizje Waffen-SS 1939-1945
Chris Bishop Wydawnictwo: Bellona Seria: Zbrodnicze formacje powieść historyczna
powieść historyczna
Zbrodnicze formacje
Bellona
2015-01-01
2015-01-01

Książka jest przewodnikiem po wszystkich powstałych dywizjach SS. Obok najbardziej znanych, takich jak „Leibstandarte Adolf Hitler„ czy „Das Reich„, mamy możliwość poczytania o chorwackich, norweskich, a nawet muzułmańskich dywizjach spod znaku trupiej czaszki. W książce autor zastosował podział chronologiczny. Po krótkim wprowadzeniu, dotyczącym historii powstania Waffen SS, jako pierwszą mamy omówią dywizję „Leibstandarte Adolf Hitler”, a jako ostatnią dywizję grenadierów SS „Nibelungen”, która została sformowana w marcu 1945 roku. Autor przedstawiając historię poszczególnych dywizji, zastosował następujący schemat: dla każdej z dywizji przedstawiono historię jej powstania, udział w poszczególnych kampaniach, listę dowódców, strukturę jednostki oraz (co dla mnie było wyjątkowo ciekawe) szczegółowo wyjaśniono symbolikę emblematów dywizyjnych.

Niewątpliwym walorem recenzowanej przeze mnie publikacji są liczne rysunki oraz dane pojazdów, czołgów oraz artylerii, które były używane przez Waffen SS podczas walk. Rysunki są kolorowe i przejrzyste. Choć początkowo może się wydawać, że ilość różnorodnych informacji, które pojawiają się na stronach książki, jest przytłaczająca, czytelnik nie uświadczy wrażenia chaosu. Szybko można odnaleźć interesujące nas informacje. W publikacji zostały zamieszczone ciekawe (również kolorowe) fotografie przedstawiające Waffen SS w czasie walk oraz odpoczynku. W dodatkach na końcu książki została zamieszczona struktura organizacyjna SS oraz schemat centrum dowodzenia operacyjnego i administracyjnego jednostek Waffen SS (SS-Führungshauptamt). Całość uzupełnia bardzo dobrze opracowany indeks dotyczący bitew, postaci i nazw geograficznych występujących w książce. Dodatkowym atutem jest twarda oprawa, dobrej jakości papier oraz wygodny do czytania format publikacji.

Sporo błędów

Sporo błędów

Dobrze przygotowana merytorycznie. Realistyczne rysunki. Świetnie przedstawiona historia dywizji.

• Historyczne
  • Historia - Druga Wojna Światowa