Machina wojenna III Rzeszy

Wydawnictwo: Alma-Press
9788370206482
III Rzesza, Niemcy, encyklopedia
TribalWarrior

Niniejsza książka zawiera fachowy i dokładny opis broni i taktyki, wykorzystywanych przez Niemców w latach II wojny światowej, w tym najważniejsze typy broni strzeleckiej, czołgów, dział, okrętów i samolotów z niemieckich arsenałów. Wczesne niemieckie czołgi miały udaną konstrukcję i były szybkie i zwrotne, ale przy tym niezbyt silnie uzbrojone i opancerzone. Mimo to właśnie one przyczyniły...

Wczesne niemieckie czołgi miały udaną konstrukcję i były szybkie i zwrotne, ale przy tym niezbyt silnie uzbrojone i opancerzone. Mimo to właśnie one przyczyniły się najbardziej do serii błyskawicznych zwycięstw Niemców w Europie w pierwszych latach wojny. Z czasem armia niemiecka dorobiła się potężnych wozów bojowych, z których największą sławę zyskał Tiger – najlepszy podówczas czołg na świecie, prawdziwy pancerny mocarz na polach bitewnych aż do końca wojny.

Ucieleśnieniem straszliwej siły ogniowej były Gustav – broń, w jakiej Adolf Hitler pokładał wielkie nadzieje, należąca do rodziny gigantycznych dział kolejowych, a także seria nadzwyczaj skutecznych armat przeciwlotniczych 88 mm. Uniwersalne karabiny maszynowe armii niemieckiej z czasów II wojny światowej należały do najlepszych typów broni strzeleckiej, a pod względem konstrukcyjnym wyprzedziły swoją epokę.

Siły powietrzne Rzeszy posiadały zabójczo groźne samoloty, takie jak Junkers Ju-87 Sturmkampfflugzeug (Stuka) i szybkie bombowce Junkers Ju-88, które stanowiły podstawowy sprzęt jednostek bombowych Luftwaffe. Niemcy produkowali także klasyczne typy myśliwców, FW-190 i Bf-109; ten ostatni pozostawał głównym samolotem myśliwskim przez całą wojnę.

Flota podwodna Kriegsmarine stanowiła w latach wojennych największe zagrożenie dla Wielkiej Brytanii. W niemieckiej flocie nawodnej największą uwagę przyciągały wielkiej okręty liniowe – choć główny ciężar prowadzenia działań zbrojnych na morzu spadł w istocie na krążowniki i niszczyciele, a także liczne mniejsze eskortowce, kutry i ścigacze operujące na wodach przybrzeżnych.

Gdy wojska niemieckie zostały zepchnięte do defensywy na wszystkich frontach, przywódcy III Rzeszy zaczęli pokładać nadzieje w „Wunderwaffe” – broni odwetowej, która miały rozstrzygnąć wojnę na korzyść Niemiec. Choć wśród takiej broni nie zabrakło bardzo nowatorskich konstrukcji, to wspomniane nadzieje okazały się płonne.

W prezentowanej publikacji omówiono rozwój i użycie bojowe wszystkich tych typów uzbrojenia. Rozbudowany tekst został zilustrowany archiwalnymi zdjęciami oraz barwnymi rycinami, a analizę poszczególnych systemów broni przedstawiono w szerszym kontekście, na tle opisu niemieckiego wysiłku wojennego.

źródło opisu: http://almapress.com.pl/nowosci/964-bron-iii-rzeszy.html

źródło okładki: http://cdn3.almapress.com.pl/399-large_default/bron-iii-rzeszy.jpg

TribalWarrior | 2016-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Wehrmacht i Waffen-SS, stanowiące całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej nie tylko przyczyniły się do ogromnych zdobyczy terytorialnych w Europie i Afryce Północnej, ale były także najważniejszym narzędziem polityki zagranicznej Adolfa Hitlera, najpierw budowanym niemal od podstaw przez pierwszą pięciolatkę jego rządów, później przeżywające gwałtowny rozwój w czasie II wojny światowej, aż po ich upadek wraz z całym zbrodniczym systemem nazistowskim. Najnowsza encyklopedia Oficyny Wydawniczej Alma – Press z serii "Panorama techniki wojskowej" przenosi Czytelnika w świat podstawowych i najbardziej powszechnych typów uzbrojenia, rozwoju poszczególnych formacji wojskowych, asów myśliwskich, pancernych i podwodnych aż do prezentacji spektakularnych osiągnięć w prototypowych i dziwacznych typach broni i wyposażenia, takich jak rakiety balistyczne i samosterujące, samoloty odrzutowe i rakietowe, olbrzymie działa wielkokalibrowe, artylerię rakietową czy radary...

Czytaj całą recenzję...

Awas | 2017-01-03