Otawa: powieść

Regain
literatura piękna
Voudini

Voudini | 2016-06-11

Znowu zawiodłem się na Giono i zaczynam podejrzewać, że „Huzar na dachu” to jego szczytowe osiągnięcie, do którego w pozostałej twórczości nie zdołał się zbliżyć. „Otawa” ponownie dowodzi sprawności pisarza, ale jej przedmiot jest niezbyt wdzięczny; szanuję rozterki prostych ludzi, ale nie potrafię się z nimi identyfikować.
Gdyby zresztą podmienić w tej książce doskonałe opisy na mniej doskonałe, ująć tę odrobinę niesamowitości i dorzucić garść słów–kluczy takich jak „kolektyw”, powstałaby klasyczna powieść propagandowa z minionej już u nas epoki, w wybitnie naiwny sposób opiewająca zalety ciężkiej pracy, miłości do ziemi itp.
Dziwna to jednak sielanka, w której w najlepsze odchodzi handel żywym towarem, a do wozu zamiast muła zaprzęga się kobietę. Feministki znajdą tu zresztą więcej powodów do niezadowolenia, bo Giono, piewca jedności człowieka z naturą, odgrywa w „Otawie” mit Gai (w jego istocie, nie szczegółach) w specyficzny sposób, wyznaczając płci pięknej zdecydowanie...