Sword Art Online 09 - Alicyzacja: Początek

Okładka książki Sword Art Online 09 - Alicyzacja: Początek Reki Kawahara
Okładka książki Sword Art Online 09 - Alicyzacja: Początek
Reki Kawahara Wydawnictwo: Kotori Cykl: Sword Art Online (tom 9) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2016-04-29
2012-02-10
Anna Piechowiak
Kotori SAO Sword Art Online early and late light novel

Rozpoczynamy przygodę z nową, jak do tej pory najdłuższą serią SAO "Alicyzacja". Zdobyła ona największe uznanie wśród czytelników. Zastanawiałam się, dlaczego, więc sięgnęłam po tomik, aby się przekonać. Czy faktycznie dorównuje, a nawet prześciga "Aincrad"?

Nasz bohater Kirito przez pewien incydent budzi się w lesie. Nie ma pojęcia, gdzie jest i jak się tam znalazł. Jego ubranie sugeruje, że znajduje się w świecie fantasy, ale jest pewien problem... Nie ma żadnego okienka systemu, w którym mógłby odnaleźć opcję wylogowania. Do tego otoczenie jest tak realistyczne, że Kirito nie ma pewności, czy nie jest jednak w rzeczywistym świecie. Gdy próbuje odnaleźć się jakoś w nowej sytuacji i poszukuje wskazówek dotyczących swojego położenia, napotyka chłopaka imieniem Eugeo. Oprócz tego, po pewnym czasie w jego głowie pojawia się pewne wspomnienie... Czy czarny szermierz był już tutaj wcześniej? A może tylko mu się zdaje?

Początek tego tomiku był trochę oporny. Jeżeli odpłynęłam gdzieś myślami to od razu gubiłam wątek i musiałam zaczynać od początku. Wymagał niezwykłego skupienia, aby zdobyć jakieś informacje dotyczące nowej technologii, która jest w fazie testów. Została ona wyjaśniona oczami gracza, który miał okrojoną wiedzę, gdyż nie został całkowicie wprowadzony w szczegóły. O co dokładnie chodzi? Moja wiedza na temat mózgu również nie jest zbyt duża, więc nie jestem w stanie stwierdzić czy Kawahara nie plecie bzdur. Mimo wszystko jego wersja składa się w logiczną całość, co świadczy o tym, że dokładnie sobie przemyślał całą koncepcję. Dzięki temu mamy okazję trochę pogłówkować.

"– Te specjalistyczne terminy, jak zmiennoświatło czy mnemonika wizualna, mogą wywołać wrażenie, że to jakaś podejrzana technologia. Ale kto wie, może tak naprawdę wirtualny świat tworzony przez TLD jest nam lepiej znany niż ten, który został wygenerowany przez AmuSphere. Mówiąc w skrócie, to coś jakby "realny sen.""

Tomik jest podzielony nie tylko na rozdziały, ale również przerywniki. Pokazują one, co się działo przed wylądowaniem Kirito w tajemniczym świecie. Tutaj oczywiście apetyt rośnie, gdyż autor kończy incydent w tak znienawidzonym przez czytelnika momencie.

Cóż, nie jedna osoba przyzna z ulgą, że tym razem Kirito nie spotkał już na samym początku jakiejś panienki, żeby znowu móc powiększyć swój harem, a zamiast tego poznał sympatycznego i uroczego młodzieńca. Nawet ja byłam tym faktem usatysfakcjonowana, bo już trochę nudziły mnie kolejne królewny, które ratował z opresji. Eugeo jest bezkonfliktowy, spokojny i uprzejmy. To bardzo cichy chłopak, choć jak to mówią "cicha woda brzegi rwie".

Świat, w którym pojawił się nasz bohater jest specyficzny. Z wyglądu niczym nie różni się od rzeczywistości, natomiast jego mieszkańcy w niczym nie ustępują ludziom z rzeczywistego świata. Jedną z różnic może być fakt istnienia pewnej złej strony, która jest oddzielona od Podziemia. Do tego walczy się tutaj na miecze i różne tego typu ostre oręże. Dodatkowo istnieje tutaj coś, co przypomina nam i głównemu bohaterowi wydarzenia z początkowych tomów SAO. Najciekawsza jest tutaj jednak sprawa polityczna Podziemia. To najbardziej skrępowane społeczeństwo jakie kiedykolwiek spotkałam. Niekiedy wręcz groteskowe, innym razem irytujące i zdumiewające, rozmaite zasady pozbawiają ich wolności. Po co to wszystko?

"Kirito, Eugeo... Czekam na was, zawsze będę czekać... Czekam cały czas na szczycie Centralnej Katedry..."

"Alicyzacja: Początek" posiada mniej akcji niż w przypadku wcześniejszych tomików SAO. Wprowadzenie w obecną sytuację i rozeznanie się w niej zajmuje sporą powierzchnię, mimo tego mamy okazję przeżyć jakieś walki oraz zapoznać się mniej więcej z panującymi w tym świecie prawami.

Niestety w trakcie czytania tomiku napotkałam na niezbyt miłą niespodziankę. Otóż pojawił się błąd i strony od 281 do 288 powtarzają się, gdy powinna być 289 strona. Cóż, może chwilowo to wprowadzić zamieszanie, jednakże pozostałe stroniczki wydrukowane są w komplecie, więc żadnej nie brakuje.

Tomik zapowiada obiecującą historię. Do bólu prawdziwy świat, uwięziony w nim Kirito i sprawy, które dzieją się aktualnie poza Podziemiem. Co z tego wszystkiego wyniknie? Trzeba się jak najszybciej przekonać.

"Your soul will be so sweet...
Twoja dusza będzie taka słodka..."

Cóż...

Na samym początku chciałbym napisać, że miałem wielkie obawy przed sięgnięciem po kolejny tom Sword Art Online. W chwili pisania tej opinii, jest to pierwszy "niezekranizowany" tom przygód Kirito. Czy dorówna poprzednim przygodom?

Sama okładka wskazuje, że tytułowa Alicyzacja, to zupełnie nowa historia (nowa postać poza Kirito, skromny ekwipunek). Sam autor w posłowiu napisał, że stworzył nową historię, gdzie Kirito nie zaczyna "New Game +", czyli nie obowiązują go już korzyści uzyskane po 2 latach spędzonych w zamku Aincrad. Od zera znów zdobywa siłę i doświadczenie w nowym świecie - Podziemie (no, może nie startuje do zupełnego zera - nie może pozbyć się wiedzy i wspomnień ze świata SAO).

Po przeczytaniu prologów, czytelnik może być nieco skołowany przedstawionymi historiami - z jednej strony jedenastoletni Kirito wśród nieznanych dotąd czytelnikowi postaci, zaś z drugiej strony czasy współczesne bohaterom. Wierzcie mi, przez cały ten tom sam Kirito próbuje się dowiedzieć co się stało. Wraz z kolejnymi rozdziałami, weryfikuje swoje domysły i planuje swoje dalsze poczynania, tj. jak opuścić ten świat i wrócić do rzeczywistości.

Choć sam na początku miałem mieszane uczucia odnośnie tomu, to teraz z niecierpliwością czekam na to jak potoczą się dalsze losy Kirito oraz Eugeo.

Cóż...

Tom składa się jakby z trzech części. Czytając pierwszą, nie mogłam pojąć, dlaczego Kirito jest jedenastolatkiem i zachowuje się tak jakby świat, w którym się znajduje, był prawdziwy. Wtedy przeskoczyłam do kolejnej części. Tam już zrozumiałam, dlaczego on się tak zachowywał i na szczęście prawdziwy Kazuto ma siedemnaście lat. Wróciłam z nowu do początku, mając dość wyjaśnień na temat zmiennoświetle — jest to chyba najnudniejszy fragment. Zakończenie "Przerywnik I" - Co to ma być? Co się dzieje? Dlaczego? Potem wracamy znowu do wirtualnego świata. W którym wraz z Kirito próbujemy ustalić, jak się on tam znalazł. To jest najlepsza część. Nasz bohater nie ma żadnych super zdolności...

Seria Alicyzacja zapowiada się ciekawie. Poznajemy nowych boheterów - Eugeo, Alice, Selka- świat podporządkowany Rejestrowi Tabu i kościołowi Aksjomatu, Święte Techniki, Krainę Ciemności... Ciekawe co czeka Eugeo i Kirito w nowym świecie. Czy uda się zostać szermierzami? Uratować/spotkać Alice?

Na wstępie zaprezentuje kilka moich reakcji, które wydarzyły się podczas czytania owej książki. "Co?", "Ale jak to?!", "Dlaczego?!" i "Co tu się właściwie dzieje?!" No mniej więcej tak to było.
Książka w końcu zaprezentowała coś nowego w serii. Nowe postacie, nowy świat, nowe zasady. By zbytnio nie spoilerować powiem jedynie, że mimo uważnego przeczytania całej powieści, dalej pozostało wiele pytań bez odpowiedzi. Czy wszystko rozwiąże się w następnych tomach? Możliwe. Jednak, gdyby autor postanowił wszystko ujawnić w następnym tomie to nikt by się nie pieklił na następne, prawda? Także sądzę, że na odpowiedzi co do wszystkich pytań jeszcze sobie poczekamy... I dobrze! Bardzo chętnie zapoznam się z kolejnymi tomami!
Tak jak i poprzednie tomy, tak i ten trzymał poziom, a że ukazał się nowy świat, tym bardziej ciekawie się to czytało.
Książka prezentowała świat, którego całkowicie nie znałem i, który poznawałem razem z głównym bohaterem. W końcu zaczął się epizod, który nie został jeszcze zekranizowany (ekstra!).
Powieść oceniam jak najbardziej na 10 (bo nie ma 11 :c) i polecam wszystkim z zapoznaniem się z owym tytułem! A! I oczywiście czekam na kolejny tom! Tym razem DZIESIĄTY!

• Light Novel
  • Light novel