rozwińzwiń

Asimov's Science Fiction, April-May 2016

Okładka książki Asimov's Science Fiction, April-May 2016 Alexander Jablokov, C. W. Johnson, Derek Künsken, Suzanne Palmer, Dominica Phetteplace, Kristine Kathryn Rusch
Okładka książki Asimov's Science Fiction, April-May 2016
Alexander JablokovC. W. Johnson Wydawnictwo: Dell Magazines Seria: Asimov's Science Fiction czasopisma
193 str. 3 godz. 13 min.
Kategoria:
czasopisma
Seria:
Asimov's Science Fiction
Tytuł oryginału:
Asimov's Science Fiction, April-May 2016
Wydawnictwo:
Dell Magazines
Data wydania:
2016-03-26
Data 1. wydania:
2016-03-26
Liczba stron:
193
Czas czytania
3 godz. 13 min.
Język:
angielski
ISBN:
10652698
Tagi:
magazyn science fiction opowiadania
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fantastyczne opowieści wigilijne Orson Scott Card, David Gerrold, Joe Haldeman, Janet Kagan, Krzysztof Kochański, Marek Oramus, Łukasz Orbitowski, Robert Reed, Rudy Rucker, Kristine Kathryn Rusch, Mirosława Sędzikowska, Connie Willis
Ocena 6,6
Fantastyczne o... Orson Scott Card, D...
Okładka książki W świetle i w mroku. Opowiadania inspirowane malarstwem Edwarda Hoppera Megan Abbott, Jill D. Block, Lawrence Block, Robert Olen Butler, Lee Child, Nicholas Christopher, Michael Connelly, Jeffery Deaver, Craig Ferguson, Stephen King, Joe R. Lansdale, Gail Levin, Warren Moore, Joyce Carol Oates, Kristine Kathryn Rusch, Jonathan Santlofer, Justin Scott
Ocena 6,6
W świetle i w ... Megan Abbott, Jill ...
Okładka książki The Time Travellers Almanac Part IV - Communiqués Isaac Asimov, Edward Frederick Benson, Richard Bowes, Molly Brown, Karen Haber, Nalo Hopkinson, Geoffrey A. Landis, Tanith Lee, Bob Leman, Adam Roberts, Kristine Kathryn Rusch, Pamela Sargent, Charles Stross, Harry Turtledove, Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer, Carrie Vaughn, Gene Wolfe
Ocena 8,0
The Time Trave... Isaac Asimov, Edwar...
Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 101, February 2015 Gwendolyn Clare, Neil Clarke, Mark Cole, Nicola Griffith, Rich Larson, Dawn Metcalf, Kelly Robson, Kristine Kathryn Rusch, Greg Van Eekhout
Ocena 0,0
Clarkesworld M... Gwendolyn Clare, Ne...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1270
46

Na półkach: ,

Pierwszy numer magazynu, jaki przeczytałem i już wiem, że będę czytał kolejne.

Myślę sobie jak literatura w obecnych czasach stała się bardziej dostępna. Parę kliknięć i na swoim czytniku mogę mieć niemal każdą książkę i czasopismo z niemal każdego zakątka świata. No może jest jeszcze bariera językowa, które uniemożliwia mi delektowanie się literaturą chińską czy szwedzkim kryminałem w oryginale, jednak już anglojęzyczny świat nie stanowi dla mnie żadnej przeszkody (i miło widzieć, że coraz więcej ludzi czyta czy to po angielsku czy też niemiecku jak i w każdym innym języku, który zna i dzięki temu jeszcze bardziej go pogłębia).

Zaskoczyła mnie informacja, że magazyn ma niecałe 200 stron a ja czytam i czytam i czytam. No cóż tyle stron to on ma w papierze, gdzie, jak na przykład rodzina Nowa Fantastyka, czy każde inne pismo, tekst ma rozłożony w kolumnach, niewielka czcionka, by jak najwięcej, na swoich stronach zmieścić. Faktyczna liczba stron, takiej typowej książki to 404 strony (z niewielkim marginesem błędu) i to już pokazuje, że otrzymujemy pokaźną dawkę literatury.

Asimov's prezentuje na łamach swojego pisma nowele, noweli i opowiadania z gatunku science-fiction. Autorów znanych na całym świecie, jak i debiutantów.
Bardzo podoba mi się, że na ów prosie się skupia, która stanowi 80-85% całego numeru, lecz i coś z publicystyki się znajdzie na zakończenie.

W numerze Kwiecień/Maj (Asimov's ukazuje się 10 razy do roku co miesiąc z czego dwa wydania, na wiosnę i jesień są dwumiesięczne) otrzymujemy kilka naprawdę świetnych opowiadań.

Na sam początek nowela „Lazy Dog Out” autorstwa Suzanne Palmer
Opowiada ona historię Khifi „Fox”, która procuje na handlowej stacji kosmicznej, zajmując się holowaniem uszkodzonych statków jak i transportem dóbr, lecz jej główny zawód to pilot. Na stacji dochodzi do zamachów za które obwinienie zostają mieszkańcy slamsów. Jest to ich protest przeciw obecności obcej razy. Czy faktycznie tak jest? Co z tym wszystkim wspólnego ma Khifi?
Świetna historia, pełna zdrad, nagłych zwrotów akcji. Wyjątkowo wciągająca fabuła. Spodoba się każdemu, kto jest nastawiony na akcje i lubi konspiracje.

Nie będę omawiał wszystkich nowelek i opowiadań. „Lazy Dog Out” to dłuższa historia, ponad 21000 (a ilość słów jest podawana na początku każdego opowiadania). O połowę krótsze (9-12 tyś słów) są nowelki (nie wiem, czy jest na nie odpowiednie słowo w polskim języku, może dłuższe opowiadania). W tym numerze otrzymujemy pięć takich dłuższych opowiadań, oraz tyle samo krótszych (po około 5-6 tyś. słów).

Do dłuższych opowiadań, które mnie zainteresowały zaliczam „Matilde” Kristine Kathryn Rusch. Historia pilota żywego statku, tytułowej Matilde, które zostają wysłane na niebezpieczną misję zwiadowczą na terytorium wrogiej jednostki kosmicznej. Niezwykła historia z ciekawym zakończeniem. Następne opowiadania to „Project Synergy” Dominica Phetteplacy opowiadające historię o sztucznej inteligencji wszczepionej jako chip asystent, który ma w przyszłości ułatwić ludziom życie. Okazuje się jednak iż ów jest dość światowy swojego istnienia i również pragnie zaistnieć. Następnie przechodzimy do kosmicznej historii, również sztucznej inteligencji w „Flight from the Ages” Derek'a Kunshen'a. Ów sztuczna inteligencja to pracownik jednego z banków, która musi stawić czoło zbliżającej się zagładzie wszechświata. Patrząc na teraźniejszość, pomysł, że banki, firmy i pieniądze rządzą w przyszłości wdaje się jak najbardziej możliwym scenariuszem.
W „Of the Beast in the Belly” na wodnej planecie dwójka głównych bohaterów zostaje połknięta żywcem przez potwora, okazuje się jednak że w żołądku bestii (których w sumie jest dwanaście) nie są sami a bohaterów łączy pewien zatarg z przeszłości.

Krótkie opowiadania, na które warto zwrócić uwagę to historia napisana przez James'a Van Pelt'a w „Three paintings” - historia wziętego malarza, który tworzy obraz po czym popełnia samobójstwo a następnie wraca do życia (zapis świadomości) by stworzyć ów obraz ponownie, by zobaczyć czy będzie taki sam. T.R. Napper w „Flame Tree” ukazuje historie człowieka, który uciekł do Australii z wojny w Wietnamu, która została zaatakowana przez Chiny. Doświadcza stresu pourazowego (ptsd) na co lekarstwem jest możliwość wymazania ciężkich spowalniań, lecz nie chce poddać się zabiegowi. Tak, dowiemy się co przeżył podczas wojny i nie należy to do ładnych obrazów.

Mniej udane, to dłuższe opowiadania „The Return of Black Murray” Alexandr'a Jablov'a. Nudna sztampowa historyjka o nastolatkach z małego miasteczka i potwora z legend. Horror, który nie straszy, bardziej taka historyjka z dreszczykiem.
„The Days of Hamelin” napisane przez Roberta Reeda jest bardzo dobrze, wciągającą fabuła, która opowiada o epidemii, które zbiera żniwo wśród dzieci tego świata. Co z tego, gdy nie ma żadnej konkluzji, żadnych odpowiedzi i w sumie cała historia jest dość dołująca. I na koniec „Women in the Reeds” oraz „ Starless Night” o ile to drugie opowiadania jeszcze może być ciekawe, choć w sumie nie jest (facet z amnezją, obcy atakują ziemie, kuracja, klucz do pokonania obcych i na koniec zwrot akcji) o tyle pierwsze to dla mnie jeden wielki bełkot o mitologii egipskiej i zdesperowanej kobiecie napisany w sposób, który zniechęca.

Na zakończenie kilka wierszy. Nie jestem ich fanem, to zaznaczę. Przechodzimy do publicystyki. Dość ciekawy artykulik, który rozprawia się z mitem, że autorzy powieści nie potrafią pisać opowiadań a autorzy opowiadań nie radzą sobie z pisaniem powieści oraz Robert Silverberg opowiada nam trochę o Homerze.

Mimo paru mniej interesujących opowiadań to całość prezentuje się wyśmienicie. Bardzo dobre czasopismo, na które warto zwrócić uwagę. Dodam, że Asimov's to najchętniej kupowany magazyn o tematyce science-fiction i fantasy w USA zaraz za nim plasuje się Magazine of Fantasy and Science Fiction (wychodzący co dwa miesiące) którego aktualny numer również planuję przeczytać z nadzieją, że i jego treści są równie interesujące. Niestety na naszym rynku tak naprawdę mamy tylko Nową Fantastykę, która czytałem dość dawno temu o ostatnio, za sprawą wydania elektronicznego, postanowiłem nadrobić (te numery, które w takiej formie wyszły). Jeśli ktoś zna język angielski w stopniu, który umożliwia mu czytanie książek i interesuje się tematyką science-fiction i fantasy, to Asimov's będzie dla niego dobrym wyborem.

Pierwszy numer magazynu, jaki przeczytałem i już wiem, że będę czytał kolejne.

Myślę sobie jak literatura w obecnych czasach stała się bardziej dostępna. Parę kliknięć i na swoim czytniku mogę mieć niemal każdą książkę i czasopismo z niemal każdego zakątka świata. No może jest jeszcze bariera językowa, które uniemożliwia mi delektowanie się literaturą chińską czy szwedzkim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • 2016
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Asimov's Science Fiction, April-May 2016


Podobne książki

Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Ocena 7,4
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Ocena 6,7
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...

Przeczytaj także