Aspi-racje. Naukowy obraz osób z zespołem Aspergera w aspekcie kulturowym-terapeutycznym i komunikacyjnym

Wydawnictwo: Bookpress.eu, Olsztyn
9788394120474
popularnonaukowa

Prezentowany tom wpisuje się w kampanię informacyjną z okazji obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Jest publikacją naukową, i jak informuje tytuł, próbuje opisać fenomen zaburzeń zwanych popularnie zespołem Aspergera. Jednostka chorobowa, znana pod taką nazwą dopiero od 1981 r., została wyodrębniona i przedstawiona naukowo w 1944r. przez austriackiego badacza Hansa Aspergera w pracy „Psychopatia autystyczna okresu dzieciństwa”. Asperger, od którego wzięła się później nazwa zaburzenia, był specjalistą w dziedzinie pediatrii i psychiatrii. Celem badawczym studiów umieszczonych w tomie jest opis tego coraz powszechniej występującego zespołu różnych dysfunkcji z kręgu autyzmu. Aspergerowcy są wśród nas i próbują w miarę normalnie żyć. Są niby tacy sami, a jednak inni, ze swoim bogatym, ale specyficznie innym światem doznań, przeżyć, pasji. No i przede wszystkim samotni i nie potrafiący komunikować się z innymi ludźmi. A przecież to do ludzi neurotypowych należy świat, za którym te osoby wciąż nie nadążają... Prezentowane studia spełnią dwa ważne cele. Wyjaśnią, na czym polega zespół Aspergera, a także będą stanowiły cenny wkład w rozwój wiedzy na ten temat ze względu na znaczne poszerzenie merytoryczne i metodologiczne dotychczasowych ujęć o aspekty kulturowe
i humanistyczne.

źródło opisu: Bookpress

źródło okładki: Bookpress

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!