Genialna przyjaciółka

Tłumaczenie: Alina Pawłowska-Zampino
Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
L'amica geniale
literatura włoska, powieść
Rimokan

Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu.

źródło opisu: soniadraga.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

allison | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Sięgnęłam po "Genialną przyjaciółkę" zachęcona opiniami czytelników. I nie zawiodłam się - to świetna i na pewno nieprzereklamowana powieść, od której trudno się oderwać.

Autorce udało się stworzyć interesujący obraz przyjaźni dwóch dziewcząt, pełen emocji, nieprzewidywalnych zdarzeń i zaskakujących zwrotów akcji, która rozgrywa się w połowie minionego wieku w Neapolu.
Opisany drobiazgowo, ale dynamicznie klimat miasta i jego ubogich dzielnic to na pewno jeden z największych atutów powieści. Podobnie rzecz ma się z drugoplanowymi i epizodycznymi bohaterami - każdy zwraca uwagę i zapada w pamięć.

Plusem jest także język - barwny, łączący dosadność z liryzmem, obfitujący w ciekawe smaczki.

Po przeczytaniu pierwszego tomu nabrałam apetytu na kolejną część - ma nadzieję, że okaże się równie interesująca.

zosia_bm | 2017-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 października 2017

Książkę otrzymałam od znajomej z poleceniem przeczytania, ponieważ jest „genialna”.
W moim odczuciu jest dość ciekawa. Opisana w formie wspomnień wieloletnia, nieco dziwna, pełna emocji przyjaźń dwóch dziewcząt Liny i Eleny oraz ich rówieśników na tle ubogiej dzielnicy Neapolu w latach 50/60 ubiegłego wieku.
Autorce w ciekawy sposób udało się opisać klimat dzielnicy, życie mieszkańców i problem
z jakim borykają się dzieci, które za wszelką cenę chcą się wyrwać z biedy. Zaletą tej książki są
na pewno ciekawe postaci drugoplanowe. Każda inna , mająca swoją historię wpisującą się w główny wątek opowieści.
Autorka opisała również ekonomiczne rozwarstwienie społeczności, kulturę i zasady, panujące w rodzinie i środowisku lokalnym. Momentami trudno zrozumieć wspólne uzależnienie członków rodziny, ale to włoskie rodziny właśnie.
W mojej ocenie książka genialna nie jest, ale warta przeczytania w wolnej chwili. Czy sięgnę po następne części? Sądzę, że tak – choćby po to aby...

Łokieć_Pana_D | 2018-04-29

Mam układ w bibliotece gminnej, że kar finansowych za przekraczanie terminów pani mi nie nalicza. Coś tam miesza w kartach bibliotecznych, lecz nie płacę. Wbrew prawu bibliotecznemu. Coby wszak łatwo nie było, raz na kwartał czytać mam co mi polecone zostanie. Położone. Nakazane do czytania.
Tym razem "Genialna Przyjaciółka". Na początku czułem się jak zboczeniec, czytający pamiętniki dziewczynek, w wieku - takim raczej około-komunijnym. Lecz "pan każe - sługa musi", a w tym wypadku pani, z biblioteki, więc czytam. Z czasem dziewczynki zaczęły nieco dojrzewać, i już raźniej się czułem, bo pojawiło się coś na kształt osobowości. A ja osobowość cenię.
Najmocniejsze jest w tej opowieści zestawienie odmienności dwóch młodych kobiet. Jedna przegląda się w drugiej jawnie, a tamta też to czyni, jeno potajemnie. Są katastrofalnie inne, wściekle irytujące. Drażniąca bywa szczerość, pamiętnikowa. Czułem się, ja, męski (bądź co bądź) czytelnik, jak kradziej. Odmiana złodzieja. To było coś z...

BagatElka | 2016-08-13
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

"Genialna przyjaciółka" jest znakomitą prozą usypiającą. Monotonny styl,nużące ciągi wywodów o niczym i bohaterowie,których nie polubiłam - to wszystko skutecznie zadusiło we mnie zainteresowanie losami przyjaciółek.
Relacje pomiędzy przyjaciółkami i całą resztą postaci są chore,wypaczone i przygnębiające.
Zawiść,rywalizacja,ciągła walka, to wszystko powinno aż kipieć od emocji.Niestety autorka stworzyła jałowy krajobraz z papierowymi postaciami.Cała fabuła jest bez życia.
Niektórzy czytelnicy winą za to obarczają tłumaczenie.Przede mną drugi tom i szansa aby przekonać się czy to istotnie wina tłumacza czy może jednak tajemniczej autorki.
Jej tajemniczość mnie nie dziwi."Genialna przyjaciółka" to najwyraźniej próba pokonania traum z przeszłości i pewna forma terapii.Potrzebna autorce ale niekoniecznie strawna dla czytelników.
Nie każdy życiorys jest wart opowiedzenia.

Jeżynka | 2018-09-10
Przeczytana: 10 września 2018

"Genialna przyjaciółka" to nieśpieszna opowieść o dorastaniu, przyjaźni i życiu codziennym w Neapolu lat 50-tych i 60-tych. To historia dwóch dziewczynek Eleny i Lili których dzieciństwo mimo iż bardzo ubogie i skromne upływa nieśpiesznie i szczęśliwie. Wszystko zmienia się kiedy po ukończeniu kilkuletniej szkoły powszechnej Elena decyduje się kontynuować naukę co jej rodzice (zwłaszcza znienawidzona matka) uznają za fanaberię. Jednak pod wpływem opinii nauczycielki dziewczynki ulegają i posyłają ją do gimnazjum.

Lila, mimo wrodzonej inteligencji i bystrości umysłu nie dostaje takiej szansy. Jej dalsze życie toczy się utartym torem: pomaga ojcu w zakładzie szewskim wykonując proste prace. Nie przestaje jednak marzyć o innym, lepszym życiu: czyta mnóstwo książek, pomaga przyjaciółce w nauce, rysuje modele butów z myślą o własnej marce obuwniczej w przyszłości.
Jednak środowisko w którym żyje daje jej jasno do zrozumienia że przyszłość która ją czeka jest tu: w biednej dzielnicy,...

| 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Goethe powiedział:zobaczyć Neapol i umrzeć.
Mieszkańcy tego miasta sparafrazowali to słynne zdanie dodając:bo żyć się nie da.

Przepiękna przyjaźń,ze wzlotami i upadkami łącząca dwie dziewczynki,później młode kobiety,różne od siebie,jak ogień i woda,to główny temat tej książki.Wydarzenia,opowiedziane przez jedną z nich,są zapisem i świadectwem ich dorastania,wzajemnej rywalizacji i fascynacji,pierwszych niedojrzałych uczuć.W żadnym wypadku nie jest to jakaś ckliwa historyjka dla gimnazjalistek(nie obrażając wymienionych).Autorka bezbłędnie uchwyciła atmosferę lat 50-tych na przedmieściach Neapolu,ukazując biedę,przemoc w rodzinie,rozwarstwienie społeczne,ale także temperament i gorącą krew Włochów.Ujęła mnie Ferrante również prostym,ale pięknym językiem i wieloma celnymi spostrzeżeniami,którymi wystawia ocenę swoim rodakom.

smallangel | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

"Genialna przyjaciółka" została napisana specjalnie dla mnie.
Już od pierwszych przeczytanych słów wiedziałam, że będzie między nami chemia,że każde słowo sprawi, że zakocham się mocniej i głębiej. Trudno mi określić, co dokładnie sprawiło, że ta historia jest moją wybranką spośród tak wielu innych. Był błysk, huk i w jednej chwili cały świat jak za dotknięciem magicznej różdżki zniknął na czas moich spotkań z Elene Ferrante. Z pewnością będę wracać do tej książki. Czy tajemne przyciąganie zaklęte jest w uroku dawnych lat? Raczej nie, bo przecież były one biedne. A może jednak właśnie dlatego? Zero telefonów, tabletów, za to porachunki między bohaterami, którzy mieli nie jedno na sumieniu i w sercu wzbudzały zainteresowanie i emocje.
Widzę, że nie wszystkim "Genialna przyjaciółka" przypadła do gustu.
U mnie trafia do ścisłego grona faworytów. Oby więcej takich lektur!!

Nina | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Zabierałam się od dłuższego czasu do tej lektury i zawsze coś innego wpadało mi w ręce. Cieszę się, że tym razem sięgnęłam i i nie dałam się zwieść pozostałym tytułom :) Cieszę się ponieważ lektura Genialnej przyjaciółki zrelaksowała mnie i dała sporo przyjemności.
To historia dwóch przyjaciółek Leny i Lili dziejąca się w latach pięćdziesiątych na przedmieściach Neapolu. To wspomnienia Leny, które ta postanowiła spisać w wieku sześćdziesięciu lat, kiedy dowiaduje się, że Lila zniknęła pewnego dnia bez śladu.
To piękna przygoda, dobrze napisana historia, na tyle dobrze, że z przyjemnością sięgnę po kolejne części.

Joanna | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

z tą książką jest coś nie tak. pisana chaotycznie. ja rozumiem,że to są wspomnienia, ale ja potrzebuję trochę chronologii. losy dziewczyn ciekawe zwłaszcza że czasy trudne, w których przyszło im żyć. ale oprócz tego ciężko

książek: 2076
Wojciech Gołębiewski | 2018-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Elena Ferrante (wg Wikipedii):
"......pseudonim włoskiej powieściopisarki lub włoskiego powieściopisarza o nieznanej oficjalnie tożsamości. Międzynarodową popularność Ferrante przyniósł tak zwany cykl neapolitański (powieści 'Genialna przyjaciółka', 'Historia nowego nazwiska', 'Historia ucieczki' i 'Historia zaginionej dziewczynki'), cieszący się uznaniem krytyków i czytelników...."

Anglojęzyczna Wikipedia podaje jej przypuszczalną datę urodzenia 1943, a dociekania jej tożsamości najciekawiej przedstawia Claudio Gatti na:

Przypuszczenia, czy autorką jest tłumaczka z niemieckiego na włoski Anita Raja, której korzenie sięgają papieskich Wadowic, czy też ona wespół z mężem Domenico Starnone, pozostawiam Państwu do zgłębienia samemu, a ja powtarzam cytat z tego artykułu, który uprzednio zamieściłem przy tomie drugim, dawno temu ...