Genialna przyjaciółka

Tłumaczenie: Alina Pawłowska-Zampino
Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
L'amica Geniale
Ag2S

Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2014

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

allison | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Sięgnęłam po "Genialną przyjaciółkę" zachęcona opiniami czytelników. I nie zawiodłam się - to świetna i na pewno nieprzereklamowana powieść, od której trudno się oderwać.

Autorce udało się stworzyć interesujący obraz przyjaźni dwóch dziewcząt, pełen emocji, nieprzewidywalnych zdarzeń i zaskakujących zwrotów akcji, która rozgrywa się w połowie minionego wieku w Neapolu.
Opisany drobiazgowo, ale dynamicznie klimat miasta i jego ubogich dzielnic to na pewno jeden z największych atutów powieści. Podobnie rzecz ma się z drugoplanowymi i epizodycznymi bohaterami - każdy zwraca uwagę i zapada w pamięć.

Plusem jest także język - barwny, łączący dosadność z liryzmem, obfitujący w ciekawe smaczki.

Po przeczytaniu pierwszego tomu nabrałam apetytu na kolejną część - ma nadzieję, że okaże się równie interesująca.

zosia_bm | 2017-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 października 2017

Książkę otrzymałam od znajomej z poleceniem przeczytania, ponieważ jest „genialna”.
W moim odczuciu jest dość ciekawa. Opisana w formie wspomnień wieloletnia, nieco dziwna, pełna emocji przyjaźń dwóch dziewcząt Liny i Eleny oraz ich rówieśników na tle ubogiej dzielnicy Neapolu w latach 50/60 ubiegłego wieku.
Autorce w ciekawy sposób udało się opisać klimat dzielnicy, życie mieszkańców i problem
z jakim borykają się dzieci, które za wszelką cenę chcą się wyrwać z biedy. Zaletą tej książki są
na pewno ciekawe postaci drugoplanowe. Każda inna , mająca swoją historię wpisującą się w główny wątek opowieści.
Autorka opisała również ekonomiczne rozwarstwienie społeczności, kulturę i zasady, panujące w rodzinie i środowisku lokalnym. Momentami trudno zrozumieć wspólne uzależnienie członków rodziny, ale to włoskie rodziny właśnie.
W mojej ocenie książka genialna nie jest, ale warta przeczytania w wolnej chwili. Czy sięgnę po następne części? Sądzę, że tak – choćby po to aby...

Łokieć_Pana_D | 2018-04-29

Mam układ w bibliotece gminnej, że kar finansowych za przekraczanie terminów pani mi nie nalicza. Coś tam miesza w kartach bibliotecznych, lecz nie płacę. Wbrew prawu bibliotecznemu. Coby wszak łatwo nie było, raz na kwartał czytać mam co mi polecone zostanie. Położone. Nakazane do czytania.
Tym razem "Genialna Przyjaciółka". Na początku czułem się jak zboczeniec, czytający pamiętniki dziewczynek, w wieku - takim raczej około-komunijnym. Lecz "pan każe - sługa musi", a w tym wypadku pani, z biblioteki, więc czytam. Z czasem dziewczynki zaczęły nieco dojrzewać, i już raźniej się czułem, bo pojawiło się coś na kształt osobowości. A ja osobowość cenię.
Najmocniejsze jest w tej opowieści zestawienie odmienności dwóch młodych kobiet. Jedna przegląda się w drugiej jawnie, a tamta też to czyni, jeno potajemnie. Są katastrofalnie inne, wściekle irytujące. Drażniąca bywa szczerość, pamiętnikowa. Czułem się, ja, męski (bądź co bądź) czytelnik, jak kradziej. Odmiana złodzieja. To było coś z...

| 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Goethe powiedział:zobaczyć Neapol i umrzeć.
Mieszkańcy tego miasta sparafrazowali to słynne zdanie dodając:bo żyć się nie da.

Przepiękna przyjaźń,ze wzlotami i upadkami łącząca dwie dziewczynki,później młode kobiety,różne od siebie,jak ogień i woda,to główny temat tej książki.Wydarzenia,opowiedziane przez jedną z nich,są zapisem i świadectwem ich dorastania,wzajemnej rywalizacji i fascynacji,pierwszych niedojrzałych uczuć.W żadnym wypadku nie jest to jakaś ckliwa historyjka dla gimnazjalistek(nie obrażając wymienionych).Autorka bezbłędnie uchwyciła atmosferę lat 50-tych na przedmieściach Neapolu,ukazując biedę,przemoc w rodzinie,rozwarstwienie społeczne,ale także temperament i gorącą krew Włochów.Ujęła mnie Ferrante również prostym,ale pięknym językiem i wieloma celnymi spostrzeżeniami,którymi wystawia ocenę swoim rodakom.

BagatElka | 2016-08-13
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

"Genialna przyjaciółka" jest znakomitą prozą usypiającą. Monotonny styl,nużące ciągi wywodów o niczym i bohaterowie,których nie polubiłam - to wszystko skutecznie zadusiło we mnie zainteresowanie losami przyjaciółek.
Relacje pomiędzy przyjaciółkami i całą resztą postaci są chore,wypaczone i przygnębiające.
Zawiść,rywalizacja,ciągła walka, to wszystko powinno aż kipieć od emocji.Niestety autorka stworzyła jałowy krajobraz z papierowymi postaciami.Cała fabuła jest bez życia.
Niektórzy czytelnicy winą za to obarczają tłumaczenie.Przede mną drugi tom i szansa aby przekonać się czy to istotnie wina tłumacza czy może jednak tajemniczej autorki.
Jej tajemniczość mnie nie dziwi."Genialna przyjaciółka" to najwyraźniej próba pokonania traum z przeszłości i pewna forma terapii.Potrzebna autorce ale niekoniecznie strawna dla czytelników.
Nie każdy życiorys jest wart opowiedzenia.

Nina | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Zabierałam się od dłuższego czasu do tej lektury i zawsze coś innego wpadało mi w ręce. Cieszę się, że tym razem sięgnęłam i i nie dałam się zwieść pozostałym tytułom :) Cieszę się ponieważ lektura Genialnej przyjaciółki zrelaksowała mnie i dała sporo przyjemności.
To historia dwóch przyjaciółek Leny i Lili dziejąca się w latach pięćdziesiątych na przedmieściach Neapolu. To wspomnienia Leny, które ta postanowiła spisać w wieku sześćdziesięciu lat, kiedy dowiaduje się, że Lila zniknęła pewnego dnia bez śladu.
To piękna przygoda, dobrze napisana historia, na tyle dobrze, że z przyjemnością sięgnę po kolejne części.

Joanna | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

z tą książką jest coś nie tak. pisana chaotycznie. ja rozumiem,że to są wspomnienia, ale ja potrzebuję trochę chronologii. losy dziewczyn ciekawe zwłaszcza że czasy trudne, w których przyszło im żyć. ale oprócz tego ciężko

geena | 2014-07-15
Przeczytana: 10 lipca 2014

"Genialna przyjaciółka" to pierwszy tom z cyklu trzech powieści opowiadających o niezwykłej przyjaźni dwóch kobiet.

Kiedy Elena Greco dowiaduje się, że Lina Cerullo, jej najbliższa i najlepsza przyjaciółka z dzieciństwa, w wieku sześćdziesięciu kilku lat - dosłownie zniknęła bez śladu - postanawia na własną rękę znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu. W tym celu decyduje się opowiedzieć historię ich przyjaźni sięgając przy tym do najgłębszych zakamarków swojej pamięci. Jej fascynująca i niezwykle szczegółowa opowieść, przenosi czytelnika do lat 50-tych ubiegłego wieku, na barwne przedmieścia Neapolu, do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło...

Po moim niezbyt udanym spotkaniu z literaturą włoską przy książce "Dzień dobry, kochanie" długo się wahałam nad przystąpieniem do czytania "Genialnej przyjaciółki". Obawiałam się prostego stylu i płytkiej historii oraz tej przesadnej skromności w wykorzystywaniu wszelkich środków stylistycznych (jak to miało miejsce w przypadku ww....

Jakoś nie ciągnęło mnie do serii tej Eleny Ferrante, ale w końcu przyszła koza do woza :-)
Tyle szumu wokół autorki (autorów?) i zamieszania przy tych książkach, że z czystej ciekawości przeczytałam 'Genialną przyjaciółkę'. Przyznam się szczerze, że po tylu rozczarowaniach 'największymi powieściami XXI wieku' i 'genialną, hipnotyzującą prozą', nie miałam jakiś większych oczekiwań po tej książce. Jednak, co jest dla mnie dziwne' 'Genialna przyjaciółka' zasługuje na reklamę 'bardzo dobra powieść'. Mówi się przy niej o powrocie do realizmu w prozie, ale ja bym się wstrzymała od takich opinii. Elena Ferrante potrafi zainteresować czytelnika, jej styl przyswaja się bez trudu, oprócz tego przy lekturze można poczuć prawdziwy kalejdoskop uczuć (zwłaszcza złości do Lilii, osobiście nie polubiłam tej bohaterki, za to narratorka zdobyła mnie w całości). Jak dla mnie 'Genialna przyjaciółka' warta jest polecenia, zwłaszcza że jakoś przepadam za książkami o dojrzewaniu - a o tym jest właśnie...

adb | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Zwiodła ciebie tajemnica...Oczywiście ta dotycząca autorki. [...]
O czym jest "Genialna przyjaciółka"? O trwającej wiele lat przyjaźni dwu kobiet, od dzieciństwa do, uwzględniając kolejne części, do głębokiej dojrzałości. A wszystko to na tle przedmieść Neapolu, wpisane w kulturę maczyzmu.

W książce są i ciekawe wydarzenia, i mocne charaktery, i charakterystyczne dla kultury Sycylii zachowania, a jednak książka nie zachwyca. Dlaczego? Być może dlatego, że nie ma tu już miejsca dla czytelnika, dla jego inwencji i inteligencji. Wszystko, absolutnie wszystko zostało przez autorkę ponazywane i skomentowane [...]
brak w książce indywidualnego, wyrazistego stylu. Brak pisarskiej maestrii.

Całość opinii tu: http://slowooslowach.blox.pl/2016/06/Genialna-przyjaciolka-Elena-Ferrante.html

Najgorsze małżeństwa w literaturze

Weekend to czas, kiedy wreszcie możemy spędzić więcej czasu z najbliższymi. To czas, na który się czeka, ale to również czas, kiedy na powierzchni możemy dostrzec rysy, które udaje się nam ignorować w ciągu tygodnia. W dzisiejszym zestawieniu przewrotnie przedstawiamy książki, w których pary nie musiały czekać na weekend, by zobaczyć, że nie układa się między nimi zbyt dobrze.

Powstanie serial na podstawie „Genialnej przyjaciółki“

Ta wiadomość ucieszy zapewne wielu fanów twórczości Eleny Ferrante. HBO we współpracy z RAI przenosi „Genialną przyjaciółkę” na mały ekran. Zdjęcia do pierwszego sezonu mają ruszyć już tego lata!