A gdybym zniknęła?

Okładka książki A gdybym zniknęła? Meg Rosoff
Okładka książki A gdybym zniknęła?
Meg Rosoff Wydawnictwo: YA! literatura młodzieżowa
2016-02-17
2013-10-03
9788328021945
Berenika Janczarska

Książkę czytało się całkiem szybko i przyjemnie. Tematy, które porusza są bardzo istotne. Jednak po kilku dniach od przeczytania, mam wrażenie, że zaczynam zapominać o tej książce. A chyba nie o to chodzi...
Dodatkowo, trochę mało prawdopodobne wydawało mi się, że główna bohaterka zachowuje się aż tak dojrzale.

Dwunastoletnia Mila mieszka z rodzicami w Londynie. Pewnego dnia razem z ojcem wyrusza w podróż do Ameryki, aby odnaleźć zaginionego przyjaciela ojca. Miła dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy o tym przyjacielu i jego rodzinie, wszystkie informacje składnie spaja w całość i jako pierwsza domyśla się, co się stało. Wszystko bardzo przeżywa.
🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
Przeczytanie książki zajęło mi jeden wieczór. Jest to lektura zarówno dla młodzieży, jak i dla starszych czytelników. Co prawda skłania do refleksji, ale raczej długo nie będzie w mojej pamięci. Zaskoczeniem było dla mnie, że tak młoda dziewczynka tak dobrze wszystko przeanalizowała i zachowywała się jak dużo dojrzalsza osoba.
Zastanawia mnie tylko, skąd pomysł na taki tytuł..

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
Przeczytanie książki...

Książka ta z pewnością będzie należeć do tych, z którymi mam niemały problem, aby ostatecznie ją ocenić. Bo opis wskazywał na to, że będzie to kolejny wciągający do samego końca thriller, podczas lektury którego serce często by przyspieszało swój rytm. No właśnie, napiszmy kilka słów o czym ta pozycja jest. Mila to bardzo bystra dziewczyna, która każdego bacznie obserwuje i jest w stanie dostrzec wszelkie uczucia danej osoby, nie rozmawiając z nią. Wybiera się ze swoim ojcem do jego przyjaciela, Matthew, który mieszka z rodziną w Ameryce. Dzień przed wyjazdem Gil otrzymuje informację od Suzanne, że Matthew wyszedł i do tej pory nie wrócił. Postanawia on nie zmieniać planów wyjazdów i wyrusza w podróż ze swoją córką. Czy uda się wyjaśnić, co się stało z dawnym przyjacielem? Czy prawda nie zabije przyjaźni?
I wracając do tego, dlaczego mam problem z tą książką. Bo niby czytało się ją szybko, autorka dysponuje naprawdę lekkim piórem to jednak fabuła była wciągająca jedynie na samym początku. W pewnym momencie im dalej się w to wszystko brnęło tym odczuwało się większe znudzenie. Dlatego raczej tej książki polecać nie będę, bo to nic specjalnego, jest wiele ciekawszych pozycji za które lepiej się wziąć ;)

Bardzo mądra książka,która pokazuje obłudny świat dorosłych widziany oczami
12-letniej dziewczyny,która obserwuje otoczenie i wyciąga odpowiednie wnioski. Dziewczynka jest wyjątkowo bystra i "ułożona" jak na swój wiek,czyni ciekawe spostrzeżenia i wypowiada mądre uwagi. Czytając tutaj na portalu niektóre recenzje,myślałam,że wynudzę się przy tej książce,a okazała się być bardzo interesująca i po prostu mądra,bo pokazuje,że w życiu nic nie jest jednoznaczne ani proste i samo życie bywa bardzo pokręcone i nieprzewidywalne,a konsekwencje nieprzemyślanych czy lekkomyślnych działań dorosłych ponoszą dzieci. W tym przypadku nawet pies

Bardzo mądra książka,która pokazuje obłudny świat dorosłych widziany oczami

Wybieranie książek po tytułach nie zawsze okazuje się dobrym trafem. Warto przeczytać recenzje lub chociaż tył okładki. Ja rzadko kiedy tak robię, głównie kieruję się tytułem lub autorem/ką. I tutaj popełniłam malutki błąd, chociaż nie wiem czy można to tak nazwać.

Meg Rosoff, jak się okazało później, pisze książki dla młodzieży, porusza w nich problemy współczesnych nastolatków. Gdybym przeczytała tą informację wcześniej nic by to nie zmieniło, tak naprawdę. Książka kusiła również swoją ceną, bo kosztowała jedynie dziesięć złoty, dlatego nie żałuję wydanych pieniędzy, ale umówmy się.. oczekiwałam mrożącego krew w żyłach thrillera i dopiero po przeczytaniu całej zerknęłam na tył okładki. Sprawa banalnego zakończenia wyjaśniła się w przeciągu paru sekund.

Zacznijmy, więc od początku...

A gdybym zniknęła? Nie wiem skąd taki tytuł, bo książka opowiada o mężczyźnie, który rzekomo zaginął. Tytuł, jednak przykuwa oko i sugeruje o gatunku książki. Ja myślałam, że to thriller, ale nie o tym teraz.

Powieść tę można nazwać relacją dwunastolatki z poszukiwań przyjaciela jej ojca. Otóż Matthew wyszedł z domu (sam lub z czyjąś pomocą) i nie ma po nim żadnego śladu. Zostawił żonę, dziecko i psa, który chyba najbardziej za nim tęskni. Sytuacja staje się jeszcze dziwniejsza, gdy okazuje się, że stało się to chwilę przed planowanym przez obojga przyjazdem jego przyjaciela - Gila. Wszystko wskazuje na to, że nie opuścił domu sam, nigdy mu się to nie zdarzało, w dodatku czekał z niecierpliwością na przyjazd przyjaciela, z którym nie widział się osiem lat.

Żona Matthew - Suzanne, informuje Gila o sytuacji, lecz mimo to nalega, aby przyjechał. Gil postanawia zabrać ze sobą córkę - Milę, która pomimo swojego wieku jest bardzo bystra i obdarzona niezwykłym zmysłem obserwacji. Mila porównuje siebie czasem do psów, gdyż tak jak one potrafi zauważyć wszystko, jest bardzo wyczulona na emocje innych, czyta z twarzy jak z książek. Dodatkowo łączy ze sobą fakty zdecydowanie szybciej niż jej ojciec.

Kiedy oboje z ojcem szukają śladu po Matthew na jaw wychodzą dziwne sekrety skrywane przez niego, sprawa przez to wygląda na coraz bardziej zagmatwaną niż na początku. Teraz nie są już tacy pewni, że ktoś go porwał, chociaż nie do końca mogą wyzbyć się obu teorii. Mila ukradkiem wysyła smsy zaginionemu, licząc na cud, że może dostanie odpowiedź. "Cud" się zdarza, lecz wprowadza ją w jeszcze większe zakłopotanie. Na pytanie gdzie jest, ktoś odpisał: "Nigdzie mnie nie ma", nic więcej, żadnej wskazówki.

Dokąd zaprowadzą ich poszukiwania? Czy to już czas, by angażować policję? Co takiego ukrywa Matthew? Czyżby miał coś wspólnego z wypadkiem swojego syna?

___________

Długo zwlekałam z napisaniem recenzji o tej książce, bo byłam troszkę rozczarowana zakończeniem. Jak dla mnie było za słabe, ale postanowiłam mieć w głowie fakt, że jest to książka młodzieżowa, więc autorka pewnie celowo nie dała tam nic, po czym nastolatkowie nie mogliby spać po nocach. Fakt jest też taki, że jest to relacja dwunastolatki, która może być nad wiek rozwinięta, ale pewne sprawy nie powinny docierać do jej uszu. Ja to tak traktuję, aby nie być do tej książki zrażoną.

Poleciłabym ją dla młodzieży, aczkolwiek dla dorosłych może być po prostu słaba. Zwłaszcza dla kogoś takiego jak ja, kto uwielbia kryminały i thrillery, po przeczytaniu ich tylu ciężko mnie zaskoczyć.

Plusem był dla mnie język, zero niepotrzebnych opisów czy bezsensownych wstawek. Dużo dialogów, przez co przeczytałam tę książkę w jeden wieczór. Zaciekawiła mnie bardzo, być może dlatego spodziewałam się mocnego zakończenia, a tak naprawdę sprawa nie do końca została wyjaśniona, przynajmniej dla mnie. Gdybym, jednak przeczytała ją parę lat wcześniej, na pewno przypadłaby mi bardziej do gustu, bo będąc w gimnazjum czy liceum czytałam głównie Sparksa i powieści tego typu.

Książka jest naprawdę prosta, bohaterka jest bardzo ciekawa, czasami nawet można zapomnieć jak bardzo jest młoda. Wydaję się być bardzo dojrzała i dorosła, dlatego nie czyta się tego jak pamiętnika typowej dwunastolatki (Wstałam, zjadłam, poszłam spać),tylko jak opowieść osoby dorosłej. Zadziwiający był fakt, że tak młoda dziewczynka była bardziej spostrzegawcza od swojego ojca, wydawała się być również bardziej od niego zorganizowana i rozważniejsza.

Sam pomysł na powieść jest również ciekawy, aczkolwiek autorka w celu wyjaśnienia mogła dodać rozdział typu: "Rok później" czy "Dwa lata później", bo jestem ciekawa jak sytuacja się potoczyła.

Jestem na tak, jeśli chodzi o powieść młodzieżową, polecam ją właśnie tej grupie wiekowej. Starszym również, chociaż mogą czuć niedosyt tak jak i ja, brak mocnego zakończenia, może Wam zepsuć całą radość z czytania jej. Następnym razem będę musiała chyba rozważniej dobierać książki, aby uniknąć takich sytuacji. ;-)

PS. Książkę dorwałam z Biedronki za jedyne 10 zł, nie żałuję :)

Ale nudy...
Jak najdalej od takich książek.

Ale nudy...
Jak najdalej od takich książek.

Książka jest dobra, lecz nie powoala. Wciąga i pozwala rozkoszować się momentem czytania bez wielkich uniesień

Dość wciągająca i ciekawa.

Dość wciągająca i ciekawa.

Po tytule spodziewałam się czegoś lepszego. Ale była bardzo nudna. Szkoda

Po tytule spodziewałam się czegoś lepszego. Ale była bardzo nudna. Szkoda

Szkoda czasu na tak nudną książkę.

Szkoda czasu na tak nudną książkę.

• Literatura młodzieżowa

Meg Rosoff A gdybym zniknęła? Zobacz więcej