Znasz angielski? Poznaj niemiecki! Kompendium językowo-kulturowe

Wydawnictwo: Poltext
popularnonaukowa
Anna

"Nauka języka obcego to nie tylko nauka gramatyki, słownictwa i wymowy. To również poznawanie kultury oraz zasad i wartości, które panują w danym społeczeństwie". Anna Jędrzejczyk -- Książka jest skierowana do osób, które chcą opanować język niemiecki i są zainteresowane porównaniami kulturowymi (Polska vs. Niemcy vs. USA). Autorka: opisuje swoje przeżycia na emigracji w Niemczech i w...

"Nauka języka obcego to nie tylko nauka gramatyki, słownictwa i wymowy. To również poznawanie kultury oraz zasad i wartości, które panują w danym społeczeństwie". Anna Jędrzejczyk -->

Autorka:
opisuje swoje przeżycia na emigracji w Niemczech i w USA;
radzi, jak skutecznie nauczyć się języka niemieckiego na podstawie wiedzy o języku polskim i angielskim;
opisuje w sposób krótki i przejrzysty najważniejsze zagadnienia z gramatyki języka niemieckiego z nawiązaniem do języka polskiego i angielskiego;
prezentuje listę 117 najczęściej powtarzających się czasowników i 52 rzeczowników w języku niemieckim, polskim i angielskim;
przedstawia sposób uczenia się języków obcych z użyciem rysunków.
Z książki mogą skorzystać zarówno osoby rozpoczynające przygodę z językiem niemieckim (poziom A1/A2), jak i osoby, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę językową o aspekty kulturowe i nowe słówka, których używa się na co dzień w Niemczech (poziom B1/B2).

źródło opisu: http://www.poltext.pl/b1940-znasz-angielski-poznaj-niemiecki.htm

źródło okładki: http://www.poltext.pl/b1940-znasz-angielski-poznaj-niemiecki.htm

IvonaS | 2016-05-07
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Książka Anny Jędrzejczyk sprawnie zapełnia dużą lukę wśród pozycji naukowych traktujących o nauce języka niemieckiego i skierowanych do uczących się go Polaków. Autorka skupia się nie tylko na wyjaśnieniu zawiłości niemieckiej gramatyki ale głównie na wytłumaczeniu kręgu kulturowego języka, pokazując różnice w sposobie myślenia i formułowaniu zdań w języku niemieckim, angielskim oraz polskim.

Z perspektywy nauczyciela języków obcych przeczytałam całe to kompendium językowo-kulturowe z wielkim przejęciem. Doskonale wiem jak trudno wytłumaczyć kursantom różnice w sposobie myślenia innego społeczeństwa. Bardzo często sformułowane poprawnie gramatycznie zdanie może być powodem nieporozumień, gdy zostanie użyte w nieodpowiednim kontekście. Podobnie jak nie sposób przetłumaczyć dosłownie na języki obce związków frazeologicznych. Zwroty utarte w jednym społeczeństwie zupełnie co innego oznaczają w innym kręgu kulturowym. Dlatego tak ważny jest dla codziennego użytkownika języka kod...

hking | 2016-05-07
Przeczytana: 20 marca 2016

Przystępnie napisana, ciekawa, oryginalna i ładnie wydana książka. Inspirujące opracowanie i inspirująca autorka.

Wyraźnym atutem tej pozycji jest przedstawienie języka obcego w powiązaniu z aspektami kulturowymi narodu posługującego się tym językiem. W większości książek językowych ten aspekt jest zupełnie pomijany, ewentualnie przedstawiany symbolicznie. Tymczasem autorka skutecznie przekonuje czytelnika, że w celu odnalezienia się w realiach życia za granicą oraz przyswojenia sobie sposobu wypowiedzi adekwatnego do sytuacji życiowych warto (a nawet należy) dysponować wiedzą na temat kultury kraju, w którym dany język jest używany. Bez stosownego przygotowania na płaszczyźnie kulturowej niemal na każdym kroku możemy być zaskakiwani - chociażby reakcjami osób zamieszkujących obcy nam kraj na wypowiadane przez nas wyuczone w szkole formułki. Dzięki "Znasz angielski? Poznaj niemiecki!" znacząco poszerzyłem zasób mojej wiedzy o informacje kulturowe.

Ponadto Autorka, czyli osoba,...