Nowy Aleksander. Ikonografia i legenda Mitrydatesa VI Eupatora

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historia
Elevander

Mitrydates VI Eupator Dionysos jest jedną z najbarwniejszych postaci świata hellenistycznego. Historia zapamiętała go jako władcę o ogromnych ambicjach i zdolnościach politycznych oraz militarnych, rozmiłowanego w kulturze helleńskiej i występującego w jej obronie przeciwko ekspansji Rzymu, a zarazem człowieka bezwzględnego i okrutnego. Nie jest to jedyna ambiwalencja w jego portrecie...

Nie jest to jedyna ambiwalencja w jego portrecie historycznym: ten wykształcony na sposób grecki król, piszący traktaty naukowe i korespondujący z uczonymi całego greckiego świata, był ponoć jednocześnie człowiekiem skrajnie przesądnym i zabobonnym. Zaprawiony w bojach żołnierz, który wygnany w dzieciństwie z dworu przez ojca miał wychowywać się w dziczy, nabierając Heraklesowej siły podczas walk z dzikimi zwierzętami, był jednocześnie sybarytą rozmiłowanym w luksusie i przepychu.
Autorka – uwzględniając zarówno artystyczne formy prezentacji wizualnej, jak i te, które w swoim czasie posiadały zastosowanie czysto praktyczne – próbuje odtworzyć obraz Mitrydatesa VI, jaki król sam propagował wśród sobie współczesnych.

źródło opisu: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=9&o=250

źródło okładki: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=9&o=250

Tomasz P | 2019-10-06

Książę można określić jako wybitnie skoncentrowaną na temacie ikonografii. Jeśli ktoś szuka informacji na ten temat to ta książka może się okazać dla niego kopalnią wiedzy. Autorka niestety nie zrobiła nawet dwóch kroczków żeby ująć tak słabo reprezentowany w polskiej literaturze temat, jakim jest życie Mitrydatesa, a bardzo na to liczyłem. Widać, że autorka nie czuje się zbyt pewnie w temacie ogólnego rysu historycznego tamtych czasów. Wspominanie o podbojach Rzymskich w Germanii w czasie życia Mitrydatesa jest niestety poważnym błędem.

Wielki przeciwnik Rzymian Mitrydates VI Eupator nie jest postacią szerzej obecną w polskich badaniach. Pojawia się raczej tylko na marginesie podbojów Republiki. W książce A. Fulińskiej jest postacią główną, a Autorka skupia się przede wszystkim na zachowanych zabytkach archeologicznych będących przedstawieniami tego władcy. Będących... albo i nie, ponieważ w przypadku bardzo wielu dzieł rzeźby, czy drobnej plastyki atrybucja bynajmniej nie jest oczywista. Praca zawiera zestawienie fotografii (lub rysunków) analizowanych zabytków. Budzi mój wielki podziw praca archeologów, którzy są w stanie wyciągać wnioski na temat takich przedstawień i przyporządkowywać je do konkretnych postaci. Tytuł monografii to "Nowy Aleksander" i spodziewałem się obszerniejszej analizy wątku owej imitatio Alexandri, jaką Mitrydates miał uskuteczniać. Moim zdaniem było tego trochę za mało. Ale poza tym jest to na pewno ciekawa i dobra merytorycznie praca naukowa podejmująca temat hellenistycznego portretu w...