Historia USA

Wydawnictwo: Latarnia
historia
Bauero

Jak doszło do przemiany przedstawicieli różnych - często bardzo odmiennych - narodowości w społeczeństwo amerykańskie? Co powoduje, że kultura amerykańska jest tak atrakcyjna dla mieszkańców innych kontynentów? W swej książce Maldwyn A. Jones daje przekonujące odpowiedzi na te i inne pytania. Przekonujące, bo wsparte wielką erudycją i znakomitym stylem, który sprawia, że tę obszerną pracę można przeczytać jednym tchem

źródło opisu: http://www.latarnia.com.pl

źródło okładki: http://www.latarnia.com.pl

CUD-NATURY | 2018-12-26

Historia USA od początku istnienia aż po końcówkę XX w. + posłowia. Ciekawa propozycja dla osób, które chcą usystematyzować wiedzę na temat tego kraju a później wgryźć się w określony temat czy postać. Z końcówką problem, bo chyba autor miał za dużo informacji.
Zdecydowanie minusem jest brak ilustracji i zdjęć a mapy umieszczone z tyłu między samą książką a bibliografią, posłowiem i indeksem nazwisk, co przy takiej pojemności książki jest problemem.

StanislawWokulski | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017

Opasła i dokładnie opisana historia Stanów Zjednoczonych. Na pewno trzeba poświęcić trochę czasu na lekturę, a książka jest trochę nieporęczona (bo wielka), ale warto ją przeczytać, tym bardziej, że napisana przystępnym językiem - i dobrze przetłumaczona. Brakuje mi jednak ilustracji, a przede wszystkim map.

Baldwin | 2017-10-05
Przeczytana: 2008 rok

Sprawnie i poprawnie wyłożona historia wiodącego mocarstwa naszych czasów, kraju, który współkształtuje środowisko międzynarodowe od przeszło 120 lat i pewnie jeszcze długo będzie miał na nie przemożny wpływ. Solidna robota historyczna w której autor starał się unikać ocen skupiając się na statycznym opisie dziejów.
Polecić można przede wszystkim osobom, którym wystarczy poznanie historii tego ciekawego państwa na pewnym określonym stopniu ogólności. Dla czytelnika mającego dużo wspólnego z politologią/stosunkami międzynarodowymi i pochodnymi, będzie to jednak opracowanie zbyt pobieżne. Mimo 800 stron, nie da się w tej objętości zawrzeć precyzyjnego opisu najważniejszych procesów "państwowych" , ich wpływu na kraj i zagranicę oraz zawrzeć danych "detalicznie" dokładnych.
Po książkę śmiało można sięgać, osoby potrzebujące dużo dokładniejszej wiedzy muszą szukać innych, licznych pozycji skupiających się na poszczególnych aspektach historii USA.

pawelpe | 2016-10-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 09 października 2016

Godne uwagi, zwłaszcza w odniesieniu do początków USA. Można usystematyzować wiedzę, poznać początki wielu współczesnych trendów. Opowiedziane ciekawie, nawet o gospodarce.
Końcowy okres wygląda nieco gorzej, może materiał był zbyt obszerny. Raziło mnie pisanie, że Jelcyn był przywódcą Związku Radzieckiego po Gorbaczowie albo wspominanie o "wyborcach Gorbaczowa".
Dwa posłowia uzupełniające wydarzenia do współczesności podobały mi się jeszcze mniej, styl słabszy, nie wiem dlaczego wcześniejsi Murzyni zostali Afroamerykanami, porażki Obamy zostały nazwane sukcesami.
Ale to nie wina śp. pana Maldwyna, Walijczyka sądząc po imieniu i nazwisku.