Ogarnij się i zacznij żyć. Porady dla nie całkiem doskonałych

Okładka książki Ogarnij się i zacznij żyć. Porady dla nie całkiem doskonałych Lucía Taborada
Okładka książki Ogarnij się i zacznij żyć. Porady dla nie całkiem doskonałych
Lucía Taborada Wydawnictwo: Feeria poradniki
poradniki
Dejar de amargarse para ImPerfectas
Feeria
2016-03-16
2016-03-16
Iwona Michałowska-Gabrych
Iwona Michałowska-Gabrych perfekcyjność ideał pozytywne myślenie

Uwzgledniajac takie chocby czynniki wplywajace na odbior ksiazki oraz chocby jak wiek, czas i ogolne nastrojenie, to na tamten czas daje 10/10.

Ciężko jest trafić na fajny poradnik. Do tej książki przyciągnęły mnie ilustracje, niestety poza nimi nic nowego nie wprowadziła do mojego życia... zawiera oczywiste oczywistości, które są praktycznie w co drugiej takiej pozycji . Zmarnowany budżet, który mógł iść na coś o wiele lepszego :(

Właśnie ja przeczytałam.

Plus za rysunki, schematy i ogólnie przystępną formę. Łatwo zapamiętać treść, bo każda strona jest inna. Książka dość gruba ale da się ją przeczytać w jedną niedzielę, bo większość papieru zajmują rysunki.

Minus za to ze nie wniosła do mojego życia nic nowego. Żadnego wow, niczym się nie wyróżnia jeśli bierzemy pod uwagę rady których autor udziela.

Powiem tak: Świetny początek rozwoju osobistego lub wychodzenia z doła dla kobiety XXI wieku.

Właśnie ja przeczytałam.

Książka przeciętna. Kolorowa, mnóstwo ilustracji oraz ciekawostki z różnych dziedzin nauki związanych z tematem. Tym chyba mnie przyciągnęła. Bardzo podobał mi się pomysł podziału zmian na 21 dni, jednak nie do końca przemówił do mnie sposób, w jaki książka została napisana. Niby na luzie, może miało to lepiej trafić do czytelników, mnie to trochę irytowało. Coś w sobie ta książka ma, ale z drugiej strony do ideału dużo jej brakuje. Można przeczytać.

Męczą was już wszystkie panny doskonałe? Chciałybyście w końcu poczuć się lepiej w swojej skórze? Chcecie wiedzieć, jak to możliwe, że niektóre kobiety zawsze są pewne siebie, w perfekcyjnym makijażu, bez żadnych kompleksów? Ogarnij się i zacznij żyć to książka idealna dla was! Ona nie uczy, jak być perfekcyjną, ale pokazuje świat z całkowicie innej perspektywy, gdzie liczą się nie tylko biel i czerń, ale także wszystkie odcienie szarości.

Lucia Taboada we współpracy z niesamowitą ilustratorką Raquel Corcoles stworzyła coś niesamowitego. Publikacja ta jest idealna dla kobiet myślących, że ich życie jest pasmem błędów i porażek. Autorka w prosty i humorystyczny sposób, stosując dużo ciekawych porównań, przedstawia nam inne punkty widzenia na przykre sytuacje, które każda z nas w życiu przeżywa. Ważne jest to, by nie zamykać się w pokoju z górą lodów czekoladowych (truskawkowe i waniliowe też dopuszczalne),ale pokazać, że jesteśmy silne i damy radę przeciwstawić się Diablicy, siedzącej w nas.

Z radą przychodzą nam trzy postacie - Neurobiolog, Psycholożka oraz Trener osobisty. Jest to naprawdę bardzo ciekawe i niekonwencjonalne rozwiązanie. W każdym rozdziale możemy przeczytać o innych problemach, z którymi codziennie muszą mierzyć się kobiety. Wymienione wyżej postacie przedstawiają nam różne możliwości rozwiązania nich i odnalezienia pozytywów w nieprzyjemnych sytuacjach. Oczywiście w centrum całego zamieszania jest Diablica, przychodząca z negatywnymi myślami. Jednak szybko można się przekonać, że nie jest ona tak silna, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odrobina pozytywnej energii!

Ogarnij się i zacznij żyć to nie tylko puste informacje (wiedzieliście, że kiedyś każdy człowiek posiadał kobiecy mózg?!),ale także trochę praktyki. Druga połowa książki jest pewnego rodzaju treningiem. Mamy trzy tygodnie na opanowanie emocji i zobaczenie promyka wśród chmurnych myśli. Podczas tych dwudziestu jeden dni autorka zmusza nas do konfrontacji z wewnętrzną Diablicą i mrocznymi myślami, plączącymi się w naszych głowach.

Jeśli czujecie, że z waszym życie jest coś nie tak, chcecie poznać kilka ciekawostek na temat własnego ciała czy po głowie ciągle plączą wam się negatywne myśli, koniecznie sięgnijcie po Ogarnij się i zacznij żyć. Porady dla nie całkiem doskonałych. Być może wtedy zauważycie, że Diablica przejęła nad wami kontrolę i nie dajecie Neurologowi, Psycholożce i Trenerowi osobistemu dojść do głosu, a może to być bardzo negatywne w skutkach.

Świetna książka dla tych (głównie) kobiet, które są na rozstaju dróg i przechodzą jesienną albo chwilową chandrę.
Autorka świetnie bawi się obrazkami i sytuacjami, które dotyczą każdej z nas. Do tego z humorem podchodzi do zagadnienia diety, miłości albo właśnie braku miłości.
Polecam Wszystkim, którzy mają dół i szukają dobrej treści do uśmiechnięcia się.

Kiedy zaczęłam czytać okazało się, że poradnik jest i to całkiem niezły! Autorka porusza tam wątki dotyczące każdej z nas i to w bardzo przystępny sposób. Przede wszystkim poruszamy się w różnych kierunkach, nie tylko subiektywne "ja" nas obchodzi.

"Ogarnij się i zacznij żyć" to nie jest typowa książka. Bardziej przypomina twór typu "Zniszcz ten dziennik" niż normalną pozycję.

O czym jest?
Książka opowiada o życiu każdej z nas (dosłownie, bo jest to pewien rodzaj poradnika),czyli o Pani Niedoskonałej.
Każda kobieta ma w życiu pewne "sytuacje", z którymi trudno jej sobie poradzić:

*tycie
*zerwania
*nędzna praca
*przyszłość

Ale dziewczyny, kobiety i wszyscy, którzy się kobietami czują: ta książka powie wam, jak ogarnąć się i zacząć żyć. Jak doceniać to, co masz i nie rozpamiętywać porażek.

Carpe diem w czystej postaci, moje drogie.

Książkę czytało się szybko i z przyjemnością. Nie ma w niej dużo tekstu, całą masą atrakcji są ilustracje Raquel Córcoles.
Książka po prostu na nas oddziałuje. Zwraca naszą uwagę, bo jest tam kolorowo, są wytłuszczenie i obrazki.

Nigdy z jakimś umiłowaniem nie czytałam poradników (jedyny wyjątek to książki Reginy Brett) i do tego również podeszłam z niejakim uprzedzeniem. Wspomnę jeszcze o tym, że książki pokroju "Zniszcz ten dziennik" są dla mnie głupotą, bo to raczej nie są książki.

Na początku zauważałam pomiędzy (przykładowym) "Zniszcz ten dziennik" i "Ogarnij się i zacznij żyć" dużo podobieństw. Coś tam trzeba wypełnić, jakieś obrazki, takie kolorowe to... A gdzie ten poradnik?
Jednym z naszych "pomocników"jest Psycholożka, która pomaga pozbyć się kompleksów (zaakceptować pewien stan),Trener Osobisty (który pomaga nam zmienić to, co jesteśmy w stanie),Neurobiolog wyjaśnia, dlaczego jest z nami tak, a nie inaczej... A Diablica wszystko psuje.

Myślę, że najlepszą sprawą w tej książce jest to, że autorka nie pisze wymyślonych farmazonów, a jeśliby się zastanowić to dotyczy to każdej z nas (mnie na pewno). Mimo że jest to raczej kierowane do osób odrobinę ode mnie starszych, które mają pracę (i wiedzą, że nie jest ona szczytem ich marzeń),ale bardzo łatwo było mi wszystko przenieść na obecny stan w moim życiu, czyli to, co naprawdę chcę w życiu robić, wybór studiów, dalsza droga życiowa.
Czasem miałam jednak wrażenie, że autorka kładzie za duży nacisk na pracę (sport...),a to mnie nie dotyczy, więc się po prostu nudziłam.

Książkę polecam w głównej mierze kobietom, ale mężczyźni też coś dla siebie znajdą- przede wszystkim książka opisuje powszechnie znane prawdy.
Polecam!

Przede wszystkim chciałabym się odnieść do sposobu w jaki książka została wydana, ponieważ to w szczególności zwróciło moją uwagę. Nie jest to tradycyjnie pisany poradnik jakich wiele. Książka została napisana w niebanalny sposób i taką też zawiera oprawę graficzną. Co robimy, gdy bierzemy po raz pierwszy jakąś książkę do ręki? Odwracamy i zerkamy na tylną część okładki. Tak też postąpiłam i ja. Co się okazało? Otóż nie znajdziemy tam tradycyjnych informacji: o autorze, opisu, czy fragmentu treści. Zobaczymy tam zilustrowane grono specjalistów wraz z obietnicą, że w trzy tygodnie zostaniemy nauczeni jak przestać się zamartwiać. Czyż nie brzmi to optymistycznie?
Wracając do sposobu wydania, uważam, że autorka miała pomysł. Poradnik na tle innych zdecydowanie się wyróżnia. Każda strona właściwie przypomina komiks; dużo ilustracji, informacji w chmurkach, znaków graficznych, oznaczeń tekstu. To wszystko powoduje, ze książkę czyta się szybko, lekko a dzięki grafice tekst szybciej się utrwala w pamięci, tym samym dobre rady nie idą w las. Ponadto, autorka oprawiła wszystko w humor. Niektórym może się to podobać, innym przeszkadzać. Jak wiadomo mamy odmienne poczucie humoru.
Co do treści książki. Tuż po wprowadzeniu poznamy zespół, który będzie nam towarzyszył przez całą książkę: neurobiolog, psycholożka, trener osobisty, diablica. Dowiemy się jakimi rzeczami się zamartwiamy, następnie rozpoczniemy trzytygodniowy trening, który ma nam pomóc odnaleźć radość życia.
Moje wrażenia ogólne są takie, że powyższa książka to wiedza bardzo skoncentrowana w treści, tzw. wiedza w pigułce. Jeśli mamy za sobą wiele poradników, teoretycznie jesteśmy już przeszkolone i nie dowiemy się raczej niczego nowego. Ale za to przeczytamy i utrwalimy, zdobytą wcześniej wiedzę. To właśnie dotyczy mnie i to wzięłam dla siebie z tego poradnika. Przypomniałam sobie znajome już informacje.

"Kiedy zaczynamy myśleć bardziej pozytywnie,
może się zmienić cała fizjologia naszego mózgu".

"Każdy z nas może zmienić strukturę swego mózgu i modyfikować własną osobowość dzięki podejmowanym codziennie decyzjom poznawczym i wykonawczym.
Neurogeneza i neuroplastyczność (zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń) dają nam szansę ROZPOCZYNANIA OD NOWA KAŻDEGO DNIA!"

Dla mnie brzmi to niezwykle optymistycznie i podnosi na duchu.

Natomiast jeśli to nasz pierwszy poradnik, poznamy nowe sposoby na lżejsze, łatwiejsze życie. Nabierzemy pewności siebie, podniesiemy własną samoocenę, nauczymy się jak sobie radzić z diablicą, która siedzi w każdej z nas.

"Nie można przestać myśleć, ale można zdecydować, jak reagować na swoje myśli".

Poprzez zadanie sobie właściwych pytań zmienimy swoje wzorce myślowe. Przestaniemy się zadręczać. Nauczymy się myśleć pozytywnie i zakotwiczać pozytywne doznania w umyśle. Poznamy również elementy jogi i medytacji, jak również inne proste ćwiczenia poprawiające samopoczucie i kondycję naszego organizmu.
Dowiemy się także co kryje się za pojęciem googloza i czy nas ono dotyczy.

Podsumowując, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że ów poradnik jest kompilacją przeczytanych przeze mnie do tej pory kilku innych poradników. Niemniej jednak nie umniejsza to jego wartości, dzięki temu nie musimy czytać opasłych tomów, by sobie pomóc. A każdy weźmie z niego dla siebie to, co aktualnie jest mu potrzebne, to co mu pomoże, co go zainteresuje. Czy to będzie dla niego nowością, czy tylko przypomnieniem warto zastosować, niczym lekarstwo w tabletce, które mamy zawsze pod ręką. A właściwie to najlepiej zamiast lekarstwa.

"Ogarnij się i zacznij żyć- czyli porady dla nie całkiem doskonałych" to rysunkowy poradnik, zawierający dużo zabawnych haseł z "życia wziętych", interesujących, nietuzinkowych porad opartych na prześmiewczej pesymistycznej perspektywie rozumienia świata. Plus za to, że porady nie ograniczają się tylko do aspektu czysto psychologicznego, a zawierają również wskazówki w strefie sportu, zdrowia fizycznego. Jeden z ciekawszych poradników, po który może sięgnąć każdy, niezależnie od wieku. Warty swojej ceny, warty do przeczytania. Czy skuteczny - kwestia indywidualna. Mi osobiście bardzo się podobał, polecam.

Recenzja dostępna również na blogu: http://about-katherine.blogspot.com/2016/06/110-ogarnij-sie-i-zacznij-zyc-poradnik.html

Rzadko zdarza mi się sięgać po jakiekolwiek poradniki. Myślę, że śmiało mogę nawet powiedzieć, że nigdy tego nie robię. Jednak Ogarnij się i zacznij żyć... już od samego początku mocno przykuł moją uwagę. Bardzo zainteresowało mnie to, w jakim stylu książka ta została napisana - czy będzie to jeden z tych nudnych poradników, które omijam szerokim łukiem, gdzie ów porady brzmią niesamowicie naukowo, lecz są mało skuteczne - oraz co też dodatkowego znajdę w środku, bo nie da się ukryć, że okładka niezwykle przyciąga wzrok. Jak mówiłam, nie sięgam po poradniki i po prostu się na nich nie znam, jednakże postaram się wyrazić moją opinię o nim najlepiej jak potrafię.

Pierwsze co mnie mocno zaskoczyło to fakt, iż w środku poradnik ten jest niesamowicie kolorowy, pełen przeróżnych zabawnych ilustracji oraz towarzyszących im komentarzy. Nie spodziewałam się również, że poradnik może mieć swojego bohatera - tutaj jest to pewna zmęczona, lekko przygnębiona i nie mogąca do końca poradzić sobie z trudami życia młoda kobieta (widoczna z resztą na okładce książki),która jest tak jakby odzwierciedleniem czytelnika. Dalej mamy grupę specjalistów (których również możemy zobaczyć na licznych ilustracjach),którzy mają za zadanie pomóc naszej bohaterce, tj. nam, w tytułowym "ogarnięciu się". Czytając więc ów książkę możemy poczuć się, jakby to nam bezpośrednio grupa specjalistów udzielała rad. Niesamowicie mi się ta forma spodobała i przyznam się szczerze, że gdyby większość poradników była przedstawiona właśnie w taki sposób, zapewne zwracałabym na nie większą uwagę.

Dużą rolę odgrywają w tej książce właśnie ilustracje stworzone przez Raquel Córcoles, jednakże poradnik ten to nie przecież same zabawne ilustracje. Podzielona jest ona na sześć rozdziałów takich , jak Co się z nami kobietami dzieje, Rzeczy, którymi się martwimy, czy Rozpocznij trening. Niektóre z nich dodatkowo podzielone są na kolejne podrozdziały. Każdy z ów rozdziałów jest dalej obszernie wytłumaczony - ma on po prostu za zadanie wyjaśnić czytelnikowi niektóre kwestie związane z jego życiem, które mu ciążom, a z którymi nie może sobie poradzić. W tym miejscu nie raz mamy styczność z ów specjalistami, którzy prostymi słowami starają się nam wszystko dobrze wyłożyć. W połowie książki zaczyna się trening - zarówno fizyczny jak i psychiczny. Rozpisane są tam po kolei wszystkie dni tygodnia, w których dokładnie opisane jest co i jak mamy robić. Na samym końcu książki nie zabrakło również miejsca na nasze własne notatki.

Co więcej mogę powiedzieć o tej książce? Myślę, że najlepiej jest się z nią zapoznać osobiście. Ja sama nadal jednak nie jestem przekonana do poradników i w przyszłości raczej nie będę po nie sięgać. Na mnie Ogarnij się i zacznij żyć... nie zrobiło jakiegoś wielkiego wrażenia pod względem porad, ale jak mówię po prostu nie jestem z tych, co po poradniki sięgają. Na pewno jednak wielki plus należy się tej książce za formę jej wydania. Co do tego nie mam wątpliwości. Gdybym miała kupić go osobiście, raczej bym tego nie zrobiła, bo po prostu szkoda by mi było pieniędzy, jednakże cieszę się, że dzięki uprzejmości Wydawnictwa Feeria nadarzyła mi się taka okazja. Jeśli więc lubicie sięgać po poradniki myślę, że ten jak najbardziej wam się spodoba. A jeśli tak jak ja jesteście do nich nastawieni sceptycznie... raczej nie traćcie czasu na zapoznanie się z nim.

• Poradniki
  • Polecane przez bloggerów
  • Poradnik
  • 2016
  • Przeczytane w 2019

Dodaj cytat z książki Ogarnij się i zacznij żyć. Porady dla nie całkiem doskonałych