Matematyka miłości

2008-01-01
2008-01-01
Maciejka Mazan
miłość namiętność tęsknota

#książkaomiłości #książkanaluty #matematykamiłości #EmmaDarwin Emma Darwin( prawnuczka Karola Darwina)
Matematyka miłości. Książka balansująca pomiędzy powieścią obyczajową a romansem historycznym.
Fabuła książki toczy się na początku XIX i współcześnie. Nastoletnia Anna trafia pod opiekę wujka który zamieszkuje podupadłą posiadłość przerobioną na szkołę.
Anna znudzona, zmęczona upałem i samotnością pragnie przeżyć wakacyjną miłość. Nastolatka znajduje listy miłosne młodego weterena wojny napoleońskiej. Rozbudzoną namiętność przelewa na Theo fotografa i reportera wojennego.
Książka jest opowieścią o potrzebie miłości i akceptacji w dwóch różnych epokach.
Dla mnie książka troszeczkę bulwersujaca, romans 16 latki z dojrzałym mężczyzną wzbudził we mnie mieszane uczucia. Ale kto pisarzowi zabroni.

Anna znudzona,...

Książka to praca dyplomowa Emmy Darwin i tak też wygląda. Wszystko niby poprawnie, ładny język, jakiś wątek się ciągnie, a nawet dwa, tylko tak naprawdę nic się nie dzieje. Końcówka delikatnie zaciekawia , ale zakończenie miałkie i nijakie.

Miłość z początku XIX wieku i współczesna. Łączy je miejsce i, jak się później okazuje, pokrewieństwo krwi. Pięknie opisane rozterki, krwawe wspomnienia z wojny napoleońskiej, erotyczne fascynacje, niespełniona miłość oficera, jego nowe uczucie i poznanie córki, o której niec nie wiedział. Brak porozumienia, miłości, zatargi rodzinne i osamotnienie współczesnej nastolatki, ktora równie mocno poszukuje miłości. Odnajduje ją w listach owego majora do ukochanej i onajduje swoje korzenie. ( 4 / 52 )

Tak, z całą pewnością można te książkę zakwalifikować jako romans historyczny. Piękna narracja. Naprawdę dawno nie czytałam książki, w której autorka przejawiałaby taką dbałość o styl i oczywiście brawo dla tłumacza. Książka rozgrywa się w dwóch czas-okresach: na początku XIX wieku i w II połowie XX wieku. Zderzenie kultur, obyczajów i tragedii ludzkich to trzon powieści. Nieważne bowiem w której wojnie uczestniczymy i tak nas wszystkich dotyka. A dotyka w szczególności mocno narysowane postacie Stephena, Anny, Theo, Raya, Belle, Lucy i oczywiście Cecila.
Książka nie jest jeszcze jednym romansem i nie wszystkim może przypaść do gustu. Ale jest w niej coś z romansów sióstr Bronte, zwłaszcza jeśli chodzi o tragiczność postaci.
Ujęła mnie i na pewno ją kupię. By znów sięgnąć po przepiękne wiersze i słowa tak prawdziwe, że aż bolą.

Nic z tej książki nie zrozumiałam, miała być fajna lekka wakacyjna lektura ale niestety czyta ją się ciężko. Książka totalnie pogmatwana, do tego ten romans 15 latki z podstarzałym fotografem.

Książka bardzo nudna, nie ma polotu nic nie wzniosła do mnie, słaba ledwo dobrnęłam do końca czytania mnie się nie podobała.

Tych co przeczytali, z pewnością rozbawi fakt, że dostałam ją w nagrodę za konkurs z matematyki w liceum :D
A co do samej książki - nie porwała mnie. Coraz to mocniejsze zboczenia seksualne bohaterów sprawiały, że była coraz bardziej zagmatwana, więc jedyne co mnie trzymało przy chęci dalszego czytania to odkrycie, o co chodzi w tytule. No i gdy się dowiedziałam, że sypianie na zmianę z kobietami i mężczyznami za aprobatą partnera i romans szesnastolatki z sześćdziesięciolatkiem są tłumaczone właśnie "matematyką miłości, która nie jest prosta jak arytmetyka" to zrezygnowałam z dalszego czytania ;) Ale miałam wtedy 18 lat, więc może kiedyś, siedząc na starość w bujanym fotelu, wrócę do niej i uznam za bardziej wartościową... ;)

Zgodzę się z opiniami, że książka jest nudnawa. Ja ją w zasadzie przekartkowałam, gdyż już od początku miałam poczucie, że nomen omen, miłością do niej nie zapałam.
Chwytem przyciągającym czytelnika jest zdecydowanie połączenie dwóch narracji, oddalonych od siebie o epokę. Niestety losy bohaterów nie porywają, być może jest to kwestia narracji właśnie. Czytałam w poczuciu, że autorka wcale nie chce zainteresować mnie losami bohaterów. Męczyłam się. I choć bardziej wciągnęły mnie losy Anny, chyba ze względu na ich współczesność, to całość wydała mi się dość przygnębiająca. Matka - samolubna i niedojrzała, Ray - jak na faceta nieudolny i zagubiony, Babka - okropna persona, a i Theo jako romantyczny kochanek w moich oczach jest obrzydliwcem, który wykorzystał młodą, zakochaną dziewczynę dla swojej fizycznej przyjemności. Pomysł bardzo ciekawy, ale wykonanie powoduje, że całość wydaje się banalna. Największe emocje wzbudził we mnie Cecil.
Zakończenie faktycznie przewidywalne i nie przypada do gustu.

Dokończyłam dopiero za trzecią próbą. Bez większego szału, podobał mi się język autorki, opisy i wyłapałam kilka fajnych cytatów. Jednak fabuła mnie nie porwała, a już z pewnością nie historia Anny.

Dodatkowa gwiazdka za Cecila :)

Dodatkowa gwiazdka za Cecila :)

trudna ale ciekawa

trudna ale ciekawa