Minuta uważności. 60-sekundowe ćwiczenia mindfulness dla świadomego życia

Wydawnictwo: Samsara
One-Minute Mindfulness: How to Live in the Moment
poradniki
Elenaj

Czasami tracimy kontakt ze sobą tak bardzo, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Do czasu, gdy nagle uświadomimy sobie, że właśnie doświadczamy czegoś bez faktycznego przeżywania tych zdarzeń. Tak jakby wszystko działo się obok nas. Dzieje się tak, ponieważ tak wiele czasu poświęcamy na rozmyślania, co niedługo się zdarzy, spiesząc się, by wykonać kolejną rzecz, albo na rozpamiętywanie...

Dzieje się tak, ponieważ tak wiele czasu poświęcamy na rozmyślania, co niedługo się zdarzy, spiesząc się, by wykonać kolejną rzecz, albo na rozpamiętywanie błędów z przeszłości i zadręczanie się nimi, że rzadko udaje nam się żyć chwilą obecną.
W niniejszej książce Simon Parke, za pomocą inspirujących historii oraz prostych stwierdzeń, uczy nas, jak wyraźniej spojrzeć na świat, wrócić do teraźniejszości i w niej pozostać. Ta subtelna zmiana sprawi, że w krótkim czasie uzdrowimy swoją duszę i ciało oraz wniesiemy spokój do każdej dziedziny życia, co pozwoli nam żyć swobodnie i w pełni. By to osiągnąć, wystarczy poświęcić dokładnie JEDNĄ MINUTĘ DZIENNIE na praktyki i rozważania mindfulness tak prosto i plastycznie tu opisane.
Inspirująca i praktyczna - ta książka jest dla każdego, kto chce wrócić do swojego życia - do siebie.

źródło opisu: Wydawnictwo Samsara

źródło okładki: Wydawnictwo Samsara

Oj, zajęło mi wiele czasu przeczytanie tej książki, ale też w ogóle ostatnio jakoś czytanie zepchnięte u mnie było jedynie na kilka chwil wykradzionych nocą. Cóż mogę napisać o tym zbiorku króciutkich przypowiastek składających się na "Minutę uważności"? Z pewnością są wśród nich takie, które potrafią dotknąć jakoś naszego wnętrza i w prosty sposób nagle odkryć przed nami jakąś ważną dla nas lekcję. Jednak chyba raczej tylko wtedy, gdy sięgniemy po te opowiastki pojedyńczo, w maleńkich dozach, a nie w pakiecie. Ale chyba nawet tak powinno się czytać tę książkę, na raty, bez pośpiechu, a właśnie zatrzymując się w teraźniejszości. Wdychając i smakując chwilę....
Lektura może nie powala, ale jak dla mnie ma to "coś". I pewnie jeszcze będę wracać do niej otwierając książkę tak na chybił trafil, by ze smaczkiem (albo i nie) uchwycić dany moment.

książek: 2023
Piotr | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Zastanawiam się, skąd ta książka na mojej półce. Prezent, a może własny zakup? Tak czy inaczej przeczytałem i uprzedzam. Takiej sieczki nie czytałem od dawna. Kilka, kilkunastuzdaniowe rozdziały, które są zlepkiem myśli, które zwyczajnie nie mają żadnego głębokiego sensu. Mącenie, pseudointelektualne wywody, połączone z elementami chrześcijaństwa i buddyzmu, które mają nadać całości aurę duchowości. Populizm, wielki chaos i zupełny brak sensu.

Mam wrażenie, że autor chciał stworzyć coś podobnego do "Modlitwy żaby" Anthoniego de Mello. De Mello potrafi pisać i chwycić za serce, w jego tekstach unosi się duchowość, a tutaj mamy nieudolną próbę "inspirujących historii i ćwiczeń", mających pozwolić się zatrzymać i uzyskać świadomość siebie i świat.

Rozbawiła mnie notka o autorze - przez 20 lat był kapłanem w Kościele Anglii, (anglikańskim?), a przez trzy kolejne układał towary na półkach, rozważając sens życia. Obecnie prowadzi rekolekcje, spotyka się z tysiącami osób...

LapisLazuli | 2018-01-24

Myśli odciągają nas od teraźniejszości. Budzą niepokój. Są problematyczne. Groźne. Nieistotne.

Dlatego należy pozwolić im odejść.

Albo zapisać je i wydać w formie książki.

Qulturasłowa | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Ostatnie lata to moda na powrót do natury i desperackie pragnienie wyrwania się z wyścigu szczurów. Znów zastanawiamy się, czy warto spędzić całe życie w biurze, oddajemy się pasji, pracując nad osiągnięciem równowagi. Określenia takie, jak slow life, czy life balance stały się modne, podobnie jak termin uważność. Abstrahując od tego, jak nam te dążenia wychodzą, w jakiej mierze wynikają one z naszej wewnętrznej potrzeby, z chęci doskonalenia się wewnętrznego, a w jakiej są one wywołane trendami, liczy się tylko to, że staramy się coś zmienić w swoim życiu.
O sztuce uważności powstało już wiele książek, na rynku wydawniczym dostępne są poradniki, które pomagają nam nad tą uważnością pracować. Dlatego też Simon Parke, felietonista, kapłan w Kościele Anglii, propagator świadomego słuchania w miejscu pracy, nie dążył to tego, by stworzyć kolejną tego rodzaju pozycje. Jego „Minuta uważności. 60-sekundowe ćwiczenia mindfulness dla świadomego życia” to raczej zbiór refleksji,...

ksiazkaznadzieja | 2016-02-21
Przeczytana: 2016 rok

W książce Simona Parke, za pomocą inspirujących historii oraz prostych ćwiczeń, uczy, jak poświęcać 1 minutę dziennie i dzięki temu wyraźniej spojrzeć na świat. „Minuta uważności” jest dla mnie książką uświadamiającą i głęboką.

Działając z wykorzystaniem praktyki mindfulness człowiek ma możliwość polepszyć swoje życie w trzech płaszczyznach:
1. Świadomość siebie i świata.
2. Życie teraźniejszością.
3. Akceptację własnej sytuacji.

To sprawi, że w krótkim czasie zaczniesz żyć swobodnie i w pełni. We współczesnym świecie jesteśmy zabiegi i cały czas brakuje nam czasu książka pomaga nam odnaleźć równowagę nie tylko w tych obszarach. Publikacja ta pozwoli czytelnikowi poznać techniki które pozwolą odnaleźć spokój.
Książka jest pełna historii oraz stwierdzeń. Dlatego warto poświęcić chwilę i się zatrzymać aby osiągnąć wyciszenie...
Cała recenzja na: