Bitwy Wyklętych

Wydawnictwo: Fronda
wojna, wojsko polskie, przemoc
historia

Major "Kotwicz" pozostaje do końca w okrążonych przez NKWD Surkontach. Młodzi żołnierze z Szarych Szeregów bez jednego wystrzału uwalniają swego kolegę z komunistycznego więzienia w Łowiczu, wypuszczając na wolność kilkudziesięciu innych więźniów. Młodzi podchorążacy pod Kuryłówką roznoszą w ataku na bagnety sowieckich frontowych weteranów. 15 największych bitew Żołnierzy Wyklętych....

15 największych bitew Żołnierzy Wyklętych. Rozbijane komunistyczne więzienia, ataki na bagnety i inne spektakularne akcje. Niezłomność, odwaga, braterstwo broni, miłość do Ojczyzny.

Unikatowe mapy z planami dyslokacji wojsk i kierunków uderzeń. Archiwalne dokumenty i niepublikowane wcześniej zdjęcia uczestników walk.

Kulisy ubeckich operacji. Przełomowe momenty walk. Powojenne, najczęściej tragiczne losy uczestników walk.

źródło opisu: www.wydawnictwofronda.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofronda.pl

wujaniek | 2018-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 15 lipca 2018

Ciekawa książka. W czasie mojej edukacji w szkole podstawowej nie uczyłem się o Żołnierzami Wykletych. Książka oprócz faktów zawiera także uzupełnienia fabularne dzięki temu książkę czyta się przyjemnie.

Autor próbuje przywrócić polskiej, zbiorowej pamięci i kształtującej się świadomości młodego pokolenia miejsca takie jak: Surokonty, Łowicz, Skrobów, Kuryłówka, Las Stocki, Pabianice, Majkowice, Kielce Sikory, Pokrzywne, Radom, Graby, Brzozowo-Antonie, Czochanie-Góra czy Zwoleń w których dopełniała się tragedie naszego narodu i społeczeństwa, a które nierzadko pozostały zupełnie anonimowe.
Książka Szymona Nowaka jest znakomicie udokumentowana, wsparta rozlicznym materiałem dowodowym i archiwalnym, wspomnieniami uczestników i świadków opisywanych zdarzeń, unikatowymi zdjęciami, fotokopiami oryginalnych dokumentów a nade wszystkim mapkami obrazującymi poszczególne zbrojne starcia, uwzględniające uwarunkowania terenu, pozycje poszczególnych jednostek i kierunki natarcia.
Polecam koniecznie. Warta przeczytania.

Rafał Socha | 2016-09-26
Przeczytana: 25 września 2016

Z niemałym zaciekawieniem przeczytałem książkę Szymona Nowaka "Bitwy Wyklętych". Lektura wciąga. Dobry pomysł z beletryzowaniem sporych fragmentów. Autor w efektowny sposób relacjonuje 15 wybranych batalii, jakie w latach 1944-46 żołnierze antykomunistycznego podziemia stoczyli z sowieckimi „wyzwolicielami”. Bitwy i akcje nierzadko brawurowe, ale i tragiczne. Poraża beznadziejność sytuacji.
Trudno oprzeć się wrażeniu, iż tak zwaną drugą konspirację sprowokowali właściwie sami komuniści, bezwzględnymi represjami wypychając z powrotem byłych partyzantów do lasu. A ci – porzuceni przez zachodnie mocarstwa, osamotnieni, słabo uzbrojeni, infiltrowani przez ubeckich donosicieli – skazani są na nieuchronną porażkę. I mają tego świadomość. Budująca jedynie postawa społeczeństwa. Poparcie dla komunistów bliskie zeru. Gdyby nie „pomoc” wschodniego najeźdźcy, polscy zdrajcy mieliby ciężko zaprowadzić nad Wisłą swoje czerwone porządki. Niestety w tej grze to NKWD rozdawało...

Marcin | 2016-09-22
Przeczytana: 13 września 2016

Naprawdę dobrze i przystępnie napisana historia 15 bitew żołnierzy którzy po 1945 roku postanowili nadal walczyć o naszą wolność. Historie opowiedziane przystępnie ale z zachowaniem wszystkich najważniejszych prawd historycznych, niestety w większości przypadków kończące się tragicznie gdyż tamten ustrój nie wybaczał występowania przeciwko niemu. Na pewno sięgnę po inne książki tego autora. Jedna gwiazdka mniej za pozostawiony niedosyt.

lookaspoland | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Szybko i dobrze się czyta, czuje się emocjonalną więź z bohaterami, miejscami dołująca gdyż większość akcji i historii kończy się bez happy endu.. Ale taka właśnie była ta nasza historia. Pociesza mnie, że Ci ludzie umierając samotnie w lasach dzikiej PRL nie przypuszczaliby nawet, że po 60 latach będą mieli swoje ulice, ronda, obiekty publiczne i setki tysięcy wyznawców. Myślę, że umierając gdyby to wiedzieli, śmierć byłaby im słodka. A umierali w poczuciu opuszczenia i zapomnienia, bez światełka w tunelu na wolną Polskę gdzie kat będzie piętnowany a niezłomny żołnierz czczony.
Dodatkowa gwiazdka za popularyzowanie historii, za samą przyjemność z czytania 7/10.

Przemek | 2016-04-11
Przeczytana: marzec 2016

Wybrane misje, bitwy dokonane przez różne oddziały żołnierzy wyklętych. Książkę czyta się przyjemnie, świetnie ukazuje jak dużo w losach żołnierzy i ich bitwie znaczenie miało szczęście, ale również ich wielka determinacja, chęć życia w wolnej Polsce mobilizowała ich do czynów heroicznych i czasem nie możliwych do wykonania. Niektórzy mieli dość humorystyczne zdarzenia inni zaś dramatyczne w skutkach. Polecam

jarr74 | 2016-04-05
Przeczytana: 2016 rok

„Walki Wyklętych przybierały różne formy, ale chyba najbliżej im do partyzanckiej wojny szarpanej Powstania Styczniowego- potyczka, odskok, ucieczka przed obławą, obrona i wyjście z okrążenia. Potem kolejny atak, zmiana terenu i odpoczynek w najdzikszej leśnej głuszy”.

Szymon Nowak już po raz trzeci ( po „Oddziałach wyklętych” i „Dziewczynach Wyklętych”) dotyka naszej trudnej, bolesnej i skomplikowanej historii najnowszej, skupionej wokół działalności polskiego podziemia niepodległościowego i tak zwanej Drugiej Konspiracji. Po raz trzeci mierzy się z ważną historyczną spuścizną tamtych wydarzeń i narodowego dramatu, który dopiero teraz, po upływie dziesięcioleci, ma w pełni okazję ujrzeć światło dzienne.

To zbeletryzowana, choć znakomicie osadzona w realiach epoki, opowieść o piętnastu, partyzanckich walkach (oraz głośniejszych akcjach zbrojnych), stoczonych z jednostkami Armii Czerwonej, NKWD oraz polskimi reżimowym oddziałami Milicji Obywatelskiej, Urzędu...

Szkolny_Klub_ | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016

Jeśli ktoś czytał "Kamienie na szaniec", to wciągnie go książka o bitwach prowadzonych przez tzw. Żołnierzy Wyklętych. Kilkanaście opowieści o akcjach oddziałów walczących o Polskę niezależną od komunistycznego Wielkiego Brata czyta się jak ciekawe, pełne życia historie. Autor jest wprawdzie historykiem, ale jego relacje są pełne emocji i nie przypominają suchych, naukowych dywagacji.

Rozdziały ukazują współczesnym Polakom wydarzenia dotychczas przemilczane przez oficjalne publikacje, również po roku 1989, czyli po upadku PRL. Opowiedziane są akcje związane z takimi miejscami między innymi jak: Surkonty, Skrobów, Las Stocki, Kielce z sierpnia i Radom z września 1945 czy też Zwoleń 1946 r. Poznajemy również mało znany partyzancki epizod z życia Pawła Jasienicy (L. Beynara).

Wydawnictwo wzbogacają mało znane lub niepublikowane reprodukcje zdjęć oddziałów, fotografii dowódców i map. Dzięki temu "Bitwy Wyklętych" są cennym wspomnieniem o ludziach, których powojenna władza naszego...

ZapomnianaBiblioteka | 2016-03-11

Surkonty, Łowicz, Skrobów, Kuryłówka, Las Stocki, Pabianice, Majkowice, Kielce, Sikory, Miodusy Pokrzywne, Radom, Gajrowskie, Radomsko, Brzozowo-Antonie oraz Zwoleń to miasta, miasteczka i wioski będące arenami bitew, o których przez kilka dziesięcioleci milczały podręczniki do historii. We wszystkich tych miejscowościach żołnierze podziemia antykomunistycznego, nie mogąc pogodzić się z postępującą sowietyzacją naszego kraju toczyli nierówną walkę z Armią Czerwoną, enkawudzistami, funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej...

Więcej na:

MoznaPrzeczytac | 2016-03-09
Przeczytana: 09 marca 2016

„Bitwy wyklętych” dotyczą zwycięskich jak i przegranych potyczek. Autor stara się w przedstawić w miarę wierny obraz bitew. Nie ogranicza się jednak do opisu samych batalii. Duży nacisk położono na przedstawienie wcześniejszych/późniejszych losów bohaterów które nie zawsze były chlubne. Tutaj należy się wielki szacunek dla autora, który nie kryjąc swojego stanowiska dotyczącego bohaterów książki potrafi pisać i o ciemnych kartach ich historii, którą zapisali krwią niewinnych. W wielu miejscach autor wspomina o przypadkowych ofiarach które zginęły z ręki leśnych ludzi. Nie poprzestaje jednak na tym.

Pełna recenzja książki na stronie: