Pamiętnik (1941-maj 1949)

Cykl: Relacje i wspomnienia (tom 8)
Wydawnictwo: IPN
Pamiętnik, IIWŚ, Uskok, cichociemni
rzabek

Zdzisław Broński „Uskok”, Pamiętnik, pod redakcją Sławomira Poleszaka, Warszawa 2004, s. 342 (seria „Relacje i wspomnienia”, t. 8) Zdzisław Broński „Uskok” (1912–1949) od jesieni 1943 r. dowodził oddziałem partyzanckim w Obwodzie AK Lubartów, brał udział w akcji „Burza”. Po „wyzwoleniu” walczył z komunistami. Zginął otoczony w bunkrze, gdzie przez dwa lata ukrywał się przed UB. Ukrywając się...

Ukrywając się spisywał wspomnienia. Jest to źródło unikatowe, gdyż pozwala poznać motywy, jakie skłoniły żołnierzy wyklętych do pozostania w konspiracji. Ze wspomnień przebija zdumiewająca wyobraźnia społeczna i polityczna autora, który trafnie analizował zmieniającą się sytuację międzynarodową i wewnętrzną w Polsce.

źródło opisu: https://ipn.gov.pl

źródło okładki: https://ipn.gov.pl

veinylover | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Rewelacyjny dokument ostatnich czasów, opisujący czasy wojny i powojenne, sprawiający wrażenie bardzo wiarygodnego i rzetelnego. Nie da się pojąć dzisiejszych czasów bez przeczytania tego dokumentu lub jemu podobnych.
Uważam, że każdy powinien tę pozycję przeczytać. To jest NIESAMOWITY dokument. Po jego przeczytaniu zupełnie inaczej odbierzemy brednie wypowiadane dzisiaj przez pewnych ludzi i zrozumiemy może nawet to, dlaczego te brednie wypowiadają.
Ta książka powinna być lekturą szkolną w liceach.

Marcin | 2017-03-18
Przeczytana: marzec 2017

Bardzo dobra książka. Zdzisław Broński, gdyby nie wojna lat 1939-1963 byłby znakomitym pisarzem pokroju Bohdana Arcta. Bardzo trudne sprawy są napisane lekkim piórem bez zbędnego zadęcia, a zdania tyczące się "obrońców demokracji" można przenieść jeden do jednego w dzisiejsze czasy. Książkę wznowiło Wydawnictwo Miles, czytałem ja już kilkakrotnie. Dla leniwych - książka jest dostępna w wersji audiobook za darmo na stronach IPN

baggio1 | 2013-10-31
Przeczytana: 31 października 2013

Kto interesuję się historią II wojny światowej a szczególnie powracającymi ostatnio na karty historii żołnierzami wyklętymi musi ten pamiętnik przeczytać. Proponował bym też aby ta pozycja była lektórą szkolna w liceum czy gimnazjum.
Pamiętnik czyta się rewelacyjne mimo to ze naszpikowany jest przypisami i lukami w tekście. Można czytać książki naukowe związane z tą tematyką jednak nie dotarłem jeszcze do takiej która by w równym stopniu oddała klimat tamtych czasów.
Czytając ten pamiętnik czułem jak bym razem z z USKOKIEM działał w partyzantce a relacje o walkach toczonych z UB i sowietami są niesamowite a zarazem wstrząsające. Ciekawe są też refleksje autora na temat zachowania społeczeństwa polskiego i ich stosunek do komuny.
Naprawdę czytając pamiętnik Uskoka czułem czym była prawdziwa miłość do Polski, i na jakie czyny byli gotowi ci ludzie. Mając świadomość jak to się wszystko skończyło i w jakich warunkach spisany został ten pamiętnik nie wyobrażam sobie by ludzie nie...

dewille | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

Ściągnąłem ze stron IPN'u Pamiętnik Zdzisława Brońskiego "Uskok, w formie audiobooka, który tak jak wersja e-book, jest oferowany za darmo. Lektor Marcin Kwaśny, bardzo dobrze się spisał i słucha się przyjemnie. Rzadko sięgam po audiobooki, ponieważ często lektorzy czytają tekst tak, że nie da się tego słuchać. Przeważnie są to znani aktorzy, bo wydawcy zakładają, że znane nazwisko sprzeda lepiej produkt. Niestety lektor to nie to samo co aktor. Aktorzy mają tendencje, do jakby "wcielania" się w postacie, imitują emocje, głosy, akcenty - czytają tak, jak czyta się bajki małym dzieciom. I to jest właśnie złe. Słuchając audiobooka, oczekuje, że lektor przeczyta mi tekst normalnie, a ja sam "wyobrażę" sobie emocje poszczególnych bohaterów w danym dialogu. Jest kilku lektorów, którym ta sztuka się udaje, jak Gosztyła, który jest mistrzem, ale taki Maciej Stuhr kaleczy prawie za każdym razem...
W przypadku Pamiętnika Uskoka jest dobrze - parę razy też intonuje, ale nie za dużo.
Co do...

Piotr | 2017-07-13
Przeczytana: 2017 rok

Bardzo dobry pamiętnik pisany lekkim piórem, dzięki czemu się dobrze czyta. Książkę tą chciałbym polecić również nie tylko tym, którzy interesują się historią, ale również wojskowością i survivalem. W tej książce główny bohater opisuję potyczki, jak się żyło w partyzantce i jak się w tamtych mrocznych czasach ukrywano przed uciskiem ze strony sowieckiego okupanta. Jest też idealna, żeby czytać go w trakcie wyjazdów obozowych w teren, aby poczuć cząstkę tamtych czasów w lesie np. w górach itp.
Mam nadzieję, że również wejdzie jako obowiązkowa lektura szkolna.

Łukasz | 2014-03-16

Pamiętnik dostępny w wersji elektronicznej do pobrania za darmo na stronie IPN pamiec.

wop8 | 2018-01-22

Książka, którą powinien przeczytać każdy Polak i patriota. Tak jak każdy naród ma swoją historię, tak POLSKA ma niesamowitych bohaterów tworzących tą historię. Ma bohaterów skłonnych poświęcić wszystko, nawet własne życie, walcząc o wolność i dobre imię swojego kraju. Są solą naszej ziemi, o których nie możemy zapomnieć. To jest pamiętnik jednego z tych bohaterów.
Bardzo wciągająca lektura pokazująca honor, mężność, determinację i nieustępliwość w dążeniu do celu, co jest bardzo cenne i wręcz unikatowe w obecnych zakłamanych czasach. :)

Igor Kozłowski | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Każdy kto chce poczuć jak to było być partyzantem musi obowiązkowo przeczytać ten pamiętnik. Kapitan Broński celnie przewiduje przyszłość swojej ukochanej ojczyzny - Polski. Książka momentami chwyta za serce, nakazuje zastanowić się nad tamtymi dniami.

Maks | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Po przeczytaniu to z nerwów nic a łopatę w rękę i po ulicach komuchów szukać. Tylko teraz pewnie wszyscy siedzą w kościele ...

Tomasz | 2015-04-10
Przeczytana: 19 lipca 2015