Wisła. Kolekcja Klubów (tom 3)

Okładka książki Wisła. Kolekcja Klubów (tom 3) Andrzej Gowarzewski
Okładka książki Wisła. Kolekcja Klubów (tom 3)
Andrzej Gowarzewski Wydawnictwo: GiA Cykl: Kolekcja Klubów (tom 3) sport
sport
Kolekcja Klubów (tom 3)
GiA
1996-01-01
1996-01-01

Aż trudno mi uwierzyć, że od wydania tej księgi pamiątkowej ku czci Wisły Kraków minęło ponad ćwierć wieku. Nie ma już „napowietrznej” księgarni we Wrocławiu przy pl. Hirszfelda, gdzie ją nabyłem. Wtedy byłą to edycja kompletna, podsumowująca 90 lat historii drużyny. Przyszłość pokazała, że największe sukcesy dopiero przed tym klubem. Pierwsza dekada XXI wieku okazała się pasmem sukcesów (6 tytułów mistrzowskich oraz 3 tytuły wicemistrza),sam pamiętam niesamowite mecze w ramach Pucharu UEFA w sezonie 2002/2003 oraz mecze ligowe rozgrywane przy ul. Reymonta 20.
Z tego powodu mam wrażenie, że ten tom Encyklopedii Piłkarskiej Fuji został wydany przedwcześnie. Co więcej, większość kibiców miało wtedy w pamięci nieszczęsny mecz z 1993 roku rozegrany z Legią Warszawą (0-6),który wstrząsnął ligowym światkiem. Natomiast nie można odmówić klubowi chwały przedwojennych rozgrywek, znakomitych lat 70-tych XX wieku, kiedy skład Wisły budził autentyczny podziw.
Sama książka – to typowa dla zespołu Pana Andrzeja Gowarzewskiego niewiarygodna dbałość o szczegóły statystyczne (choć nie obyło się bez kilku omyłek w oznaczeniach). Ta skrupulatność budzi do dziś robi wrażenie. Poza statystyką mnogość ciekawostek i szczegółów z życia charyzmatycznych osobowości klubu, omówienie poszczególnych sezonów okraszone archiwalnymi zdjęciami. Z każdym kolejnym tomem schemat prezentacji ulegał ulepszeniu. Dziś czytam może z mniejszymi wypiekami, ale nie zmienia to wysokiej oceny merytoryki.

Książka pełna statystyk, ciekawostek o jednym z najstarszych klubów naszej piłki. Pióro Pana Gowarzewskiego jest symbolem jakości. Historia klubu nie tylko dla jego fanów. W tle Reyman, Kmiecik, Kapka ,Kusto , Nawałka, Lipka, Szymanowski, Musiał, Iwan, Gonet i wielu innych.

• Sport
  • Piłka nożna
  • Encyklopedie,albumy,roczniki
  • Football Club
  • Książki sportowe

Dodaj cytat z książki Wisła. Kolekcja Klubów (tom 3)