Roszpunka

Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
Rapunzel
Roszpunka
Ewa

Wiedźma chwyciła długie złote włosy Roszpunki i niczym linę spuściła je przez okno. Dziewczyna obserwowała, jak staruszka zsuwa się po nich na sam dół wieży.
Klasyczne dziecięce opowieści z niezwykłymi ilustracjami znanej włoskiej rysowniczki Franceski Rossi, które pomogą dzieciom przenieść się do krainy wyobraźni.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/489641/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/489641/

emik84 | 2016-02-21

"Roszpunka" to niemiecka baśń ludowa autorstwa Braci Grimm opublikowana po raz pierwszy w 1812 roku. Opowiada o losach dziewczyny więzionej przez wiedźmę w wysokiej wieży. Historia zaczyna się od tego, że pewne małżeństwo Anna i Mikołaj bardzo pragną mieć dziecko. Gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży prosi męża aby ten wykradł z ogródka sąsiadującej z nimi czarownicy odrobinę sałaty roszpunki gdyż ma na nią ogromny apetyt. Niestety przy kolejnej próbie czarownica przyłapuje złodzieja. Ten przerażony zgadza się zrobić wszystko czego ona zażąda. Wiedźma mówi Mikołajowi, że gdy urodzi mu się dziecko będzie należało do niej i pewnego dnia je zabierze. W końcu na świat przychodzi dziewczynka a po pewnym czasie zjawia się po nią wiedźma i zabiera ze sobą. Wiedźma nazywa dziewczynkę Roszpunką i mieszka wraz z nią w chatce pod lasem w odosobnieniu i tajemnicy. Gdy pewnego dnia dziewczyna idzie do lasu spotyka młodego księcia. Na wieść o tym czarownica zamyka ją w wysokiej wieży bez...

Ewa | 2016-01-13
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Folgowanie ciążowym zachciankom może wiązać się z tragicznymi skutkami. Nie mam na myśli nadwagi albo dolegliwości, typowych dla przejedzenia.

Daleka jestem również od krytyki reklamy lodówki, tureckiego producenta, w której to przyszły ojciec zaopatruje matkę swego nienarodzonego dziecka w przeróżne smakołyki. W końcu baśnie rządzą się innymi prawami niż namacalna rzeczywistość.

To jednak pragnienie skonsumowania kradzionej rośliny, przyczyniło się do rodzinnego dramatu Anny i Mikołaja.

Według ludowego porzekadła nie wolno odmawiać ani sprzeciwiać się woli kobiety, będącej przy nadziei. Nie ma znaczenia, co kierowało statecznym mężem, czy była to troska, miłość, a może pragnienie świętego spokoju.

W każdym razie zakazany owoc, jakim w tym przypadku była zwykła roszpunka, wyrwany pod osłoną wstydu i wyrzutów sumienia z ogródka wiedźmy, parze złodziei odebrał największy skarb.

O tym, jak łatwo składać obietnice, których nie zamierzamy dotrzymać.

O tym, jak rodzicielska miłość...