Parowozy wąskotorowe produkcji polskiej

10 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788320619638
technika
Marek

W książce przedstawiono wszystkie typy i serie parowozów wąskotorowych wyprodukowanych w polskich fabrykach dla Polskich Kolei Państwowych, dla przemysłu, budownictwa, leśnictwa, rolnictwa oraz dla odbiorców zagranicznych, będących głównie dziełem rodzimych konstruktorów, a także wytwarzanych według obcych dokumentacji. W Polsce, w latach dwudziestych ubiegłego wieku produkcję parowozów...

W Polsce, w latach dwudziestych ubiegłego wieku produkcję parowozów wąskotorowych podjęły dwie fabryki: „Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce S.A.” (Fablok) w Chrzanowie oraz „Warszawska Spółka Akcyjna Budowy Parowozów” (WSABP) w Warszawie. Ostatni parowóz wąskotorowy w fabryce warszawskiej, przemianowanej w 1935 roku na „Wytwórnię Parowozów Zakładów Ostrowieckich”, wyprodukowano w 1938 roku. W fabryce chrzanowskiej produkcję kontynuowano podczas drugiej wojny światowej na potrzeby niemieckiego okupanta i w okresie powojennym, aż do 1959 roku. Łącznie, z polskich wytwórni wyjechało 2226 parowozów wąskotorowych, z czego 2178 wyprodukował Fablok, a 48 – WSABP. Spośród nich prawie 1000 wyeksportowano. Powstało także wiele projektów parowozów, których z różnych przyczyn nie zrealizowano.

źródło opisu: www.wkl.com.pl

źródło okładki: www.wkl.com.pl

Marcin Kowalczyk | 2016-04-12
Na półkach: Przeczytane, Kolej
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Bogdan Pokropiński to legenda jeśli chodzi specjalistyczne książki dotyczące kolei. Spektrum wiedzy posiadanej przez tego Pana jest ogromne. Od parowozów wąskotorowych po lokomotywy spalinowe. Wydawane przez Wydawnictwo Komunikacji i Łączności książki w jednolitej szacie graficznej dotyczące lokomotyw produkowanych przez polski przemysł, pełnią też ważną funkcję propagowania historii.
Niniejsza publikacja omawia parowozy polskiej produkcji na tor wąski. Na samym początku mamy historię zakładów. Potem zaś prezentację ich produktów.
Niemal każda prezentacja składa się z dokładnego rysunku, zdjęcia i opisu.
Opis podzielony jest na dwie części historia i budowa. Druga część opisu jest trudna w odbiorze i skierowana do specjalistów lub znawców tematu. Osoby niezwiązane mogą mieć duże trudności w zrozumieniu pojęć technicznych. Szkoda, że wydawca nie pokusił się o skromny słownik. Pozwalałoby to dotrzeć publikacji do szerszego kręgu odbiorców.
Wydanie książki jest bardzo staranne....

cARTon | 2016-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kolej