Ronja, Córka Zbójnika

Tłumaczenie: Anna Węgleńska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ronja Rövardotter
MAD_ABOUT_YOU

Piękna i wzruszająca opowieść o dzieciach dwóch zwalczających się hersztów zbójników, Ronji i Birku. Mieszkają oni w starym zamku, a dni spędzają w wielkim lesie, w którym żyją dzikie konie, a także okrutne Wietrzydła, Szaruchy i Mgłowce zagrażające ich życiu. Początkowa wrogość Ronji i Birka przemienia się w przyjaźń, a potem w miłość. Dzięki sile tego uczucia udaje im się doprowadzić do pojednania zatwardziałych zbójników. Ulubiona lektura dzieci w każdym wieku i dorosłych.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

źródło okładki: www.nk.com.pl

"Ronja córka zbójnika" jest powieścią przedstawiającą losy Ronji, córki Mattisa i Lovis.
Zaczyna się od niezwykle dzikiej, huraganowej burzy, podczas której przyszła na Świat tytułowa bohaterka.
Większa część fabuły rozgrywa się w wieku jej młodości, kiedy to nie uświadamiając sobie tego kochała Birka, jej rówieśnika.

Powieść mówi o sile miłości, która przerodzona w czyn może uratować komuś życie.
Która umożliwia zdrowe relacje, która zmienia nas diametralnie.

Książka jest napisana zwięźle, ciekawie a jednocześnie jest łatwa w odbiorze dla młodych.
Astrid Lindgren urokliwie, barwnie, nastrojowo, poetycznie po prostu cudownie opisuje przyrodę.
Jest nią niesłychanie oczarowana i dzięki tej Pani, ja też się zachwycam naturą.
Nie jest w niej podane ani jedno nazwisko, czas i miejsce akcji również jest nieznane.

Często me serce biło mocno, gdy Ronji lub Birkowi groziła śmierć.
Często coś ściskało moje serce, gdy do głębi się przejmowałem niemalże cierniowym ich losem.
Autorka...

| 2016-06-28
Przeczytana: 10 czerwca 2016

"Ronja..." to pierwsza książka, którą samodzielnie przeczytałem. Było to w II klasie podstawówki i rozpoczęło długą przygodę z fantastyką i jej różnymi odmianami.
Dzisiaj ta baśń nie porusza mnie jak w dzieciństwie. Wiadoma rzecz. Ale przyjemnie było powrócić na kilka godzin do tajemniczego i niesamowitego świata wymyślonego przez Astrid Lindgren.

Samson Miodek | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Doszło do tego że przeglądam półki z książkami swojej córki, w poszukiwaniu czegoś do czytania, ale na szczęście jutro lecę do Polski, to sobie nakupię ;)
Uwielbiam takie proste, ale chwytające za serce historie, te wspaniałe przygody na łonie natury, nawet Wietrzyska nie były w stanie mnie wystraszyć!
"Teraz jestem starszy i poważniejszy, i lektury mam trochę mądrzejsze" ;) Ale nie żałuję ani chwili z książką Lindgren.
Gdybym miał 12 lat pewnie ocenił bym na 10/10, ale 8 to też świetny wynik!
Polecam, nie tylko dzieciom.

Basia | 2017-03-13

Jedna z piękniejszych książek jakie pamiętam z wczesnego dzieciństwa. Czytałam ją kilkukrotnie i za każdym razem byłam zachwycona :)

anika | 2014-10-25

Czytelnicze powroty do lektur z dzieciństwa są fajne. Ja, pobudzona wspomnieniami, wróciłam do „Ronji, córki zbójnika” i odkryłam nowe smaczki, których jako małe dziecko nie zauważałam. Najbardziej zachwyciło mnie świeże, proste spojrzenie na życie – nikt tu nikogo nie czaruje, że nie ma problemów, nie ma śmierci, a życie musi układać się jak w bajce. Ważne żeby w tym naszym życiowym rozgardiaszu umieć dostrzec piękno chwili i drugiego człowieka obok siebie.

” – I uważaj, żeby nie zabłądzić w lesie – ciągnął Mattis. – A co mam robić, jak zabłądzę? – zapytała Ronja.- Odnaleźć właściwą ścieżkę. – Aha – powiedziała Ronja. – I uważaj, żeby nie wpaść do rzeki. – A co mam zrobić, jeśli wpadnę do rzeki? – spytała Ronja. – Pływać.”

„Miała uważać, żeby nie wpaść do rzeki (…), dlatego ochoczo skakała po gładkich kamieniach przy samym uskoku wodnym, tam gdzie najbardziej huczało. Nie mogła przecież zapuszczać się w las i tam uważać, żeby nie wpaść do rzeki.”

” – Ja wsysam w siebie lato tak...

cyanide | 2011-12-28

Najulubieńsza pozycja z tych przeczytanych w czasach wczesnej podstawówki. Pamiętam treści tylko kilku książek wtedy przeczytanych, ale Ronja i Birk ciągle biegają po lasach moich wspomnień z dzieciństwa.
Mam nadzieję, że moje dzieci z równym zainteresowaniem będą czytać historię córki rozbójnika Mattisa. Sama zajrzę do niej jeszcze nie raz.

| 2013-11-12

Chcę znów być dzieckiem i biegać z Ronją po lasach, ukrywać się w jaskiniach i pić źródlaną wodę. Po prostu chcę. Muszę złapać taką wróżkę, która będzie w stanie spełnić moje życzenie

Chyba moja ulubiona pozycja wśród książek tej Autorki. Lindgren pisała ją, tkwiąc w wielkim mieście i tęskniąc za wiosną - dlatego przyroda, jej zamieranie zimą i budzenie się ze snu są w historii dzikiej Ronji tak istotne. Bo Ronja rozumie i zna dobrze las Mattisa, no i umie wykrzyczeć radosny, szalony zew wiosny! Pierwsza lektura, którą w całości przeczytałam maleńkiej córeczce - bo bardzo już chciałam choćby opowiedzieć jej o wiośnie. Polecam - dużym i małym!

Justyna Antoniewicz | 2015-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Mieszkają oni w starym zamku, ale spędzają czas razem po za zamkiem.
Moja ukochana książka często powracam do niej i czytam darzę wielkim sentymentem, pełna ciekawych przygód, ciepła, niesamowita po prostu piękna lektura, którą trzeba mieć i przeczytać.

Przeczytana: 06 lutego 2003

podstawówka- dzięki tej książce pokochałam czytanie książek a moja wyobraźnia zaczęła pracować na pełnych obrotach!