Syndykat z jeleniego grodu

Okładka książki Syndykat z jeleniego grodu Amos Oskar Ajchel
Okładka książki Syndykat z jeleniego grodu
Amos Oskar Ajchel Wydawnictwo: wydanie autorskie 2016 kryminał, sensacja, thriller
Syndykat z jeleniego grodu
wydanie autorskie 2016
2016-01-01
2016-01-01

Książka „Syndykat z Jeleniego grodu” Oskara Amosa Ajchela bardzo mnie zaskoczyła. Nie będę udawać, że lubię powieści detektywistyczne i czytam je często. Główny bohater Wilibald Sprawa - Niejasny detektyw książkowy próbuje rozwikłać tajemniczą sprawę zaginięcia siedmiu obrazów, autorstwa przedwojennego łomżyńskiego artysty, przedstawiających dworki z okolic Łomży. Napotyka jednak na same zagadki i trudno mu zrozumieć co naprawdę się stało. Odbija się od drzwi do drzwi, nie widząc żadnego tropu... Dialogi, bardzo dużo zabawnych dialogów, dziwaczne imiona i nazwiska prawie rodem z Nizurskiego, wszystko to nasunęło mi refleksję, że Oskar Amos Ajchel znakomicie sprawdziłby się w roli scenarzysty komediowego. Błyskotliwość, wiedza, erudycja, wszystko to można znaleźć w „Syndykacie z Jeleniego Grodu”, jeśli kogoś interesuje Łomża i okolice. Zakończenie książki jest nieco zaskakujące, niewątpliwym dużym atutem tej pozycji jest poczucie humoru autora, które czyni lekturę przyjemną. Akcja rozwija się powoli, przez znaczą część książki czułam się zagubiona jak główny bohater odwiedzający okoliczne muzea i dworki, albo pozostałości po nich. Poznałam historie i zaułki w mieście z jeleniem w herbie.
Jest w tej książce przedstawiony urok odchodzącego świata, wesołe towarzystwo emerytów z kawiarni „Pasjonatka”, rodzina Zęby, odmalowani bardzo realistycznie są jego ostatnimi przedstawicielami. Polecam miłośnikom gatunku i miłośnikom okolic Łomży, na pewno coś ciekawego znajdą w niej dla siebie.

Książka, którą się czyta jednym tchem. Wartka akcja, plastyczny opis Jeleniego Grodu i znajomych mi miejsc. Kolejna lektura, która nie tylko pozwala przyjemnie spędzić czas, ale także poszerzyć wiedzę. Tym razem autorowi udało się obudzić we mnie chęć poznania miejsc wspomnianych w książce.

Zabawna i ostro dynamiczna zakręcona historia. Co dziwniejsze, jak się nad tym zastanowić, to rzeczywiście mogło tak się wydarzyć. Po lekturze chciałbym podreptać po Łomży i obejrzeć opisane miejsca. Ciekaw jestem, czy "Pasjonatka" istnieje. Łomżę pamiętam z niezwykłej wyprawy z młodości, jadąc "na lewo" z kimś z rodziny jadącym "na prawo" samochodem służbowym marki Polonez w imieniu znanego przedsiębiorstwa wykończonego dla $ po '89 do łomżyńskiego przedsiębiorstwa, które zapewne też zostało podobnie wykończone. Było przeraźliwe oblodzenie, samochody w rowach, ale nasz doświadczony kierowca, jedyny, któremu dyrektor powierzał swojego Poloneza, powoli sunął naprzód. Taka była moja droga do Łomży i teraz trzeba by ją powtórzyć.

Na kanwie poszukiwań rozwiązania tajemniczej zagadki zaginięcia obrazów wplecione są ciekawe przemyślenia i obserwacje dotyczących sztuki, czy sporo interesujących szczegółów odnośnie historii Łomży. Czyta się bardzo przyjemnie, a rozwój sytuacji jak zwykle bardzo zaskakuje.
To co mi się podobało trafnie podsumowuje cytat: "Wilibalda zawsze fascynowały te zdumiewająco przeplatające się ze sobą ludzkie losy, a w zasadzie losy ludzi, miast, państw, szarych obywateli, jak i koronowanych głów. Zwykle to literatom przypisywano wymyślanie skomplikowanych i nieprawdopodobnych fabuł, a przecież samo życie jest dużo bardziej twórcze."

Bardzo dobra, przyjemna i kulturalna lektura. Czyta się ją lekko i bardzo wciąga. Miejsca opisane w książce istnieją naprawdę i można je odwiedzić. Zrobiłem to przed przeczytaniem książki dzięki życzliwości pewnych osób i było to bardzo ciekawe przeżycie. Czytając później Syndykat wędrowałem razem z głównym bohaterem łomżyńskimi zakamarkami i świetnie się przy tym bawiłem. Obfitość drobiazgów historycznych osadzonych w fikcyjnej fabule zrobione po mistrzowsku. Doskonała alternatywa dla dekadenckich kontynuacji Pana Samochodzika. POLECAM!!

Kto już czytał Amosa Oskara Ajchela będzie trochę zaskoczony . Nowy główny bohater trochę inny temat, książka inna od pozostałych. Stałe jest tylko dobry humor, i kunszt literacki. Wstydźmy się mieszkańcy Łomży i okolic, że Wrocławianin musi reklamować nasz rejon. A robi to dobrze.

Znakomita lektura. Świetna rozrywka i pyszna zabawa śledząc jak ,,Syndykat" nieco rozdrażnionych emerytów współczesnymi trendami w sztuce, postanawia tez zażartować.
- Wodzi przy tym za nos znawców i koneserów sztuki (rzekomych),a przy tym sami sie świetnie bawią.
Są jeszcze tacy? - Miejmy nadzieje, a jeśli nie, to powołajmy ich do życia, niech zmartwychwstaną - choćby tylko w naszej wyobraźni.

rzadko mi sie zdarza, zeby z nieslabnacym zainteresowaniem czytac drugi raz te sama ksiazke, a przy tym wielokrotnie zasmiewac sie w glos

8ksiazke

8ksiazke

Ciekawa pozycja.Jak zawsze zagmatwana historia która gimnastykuje wyobraźnię czytelnika.Zaskakujące zakończenie.Książka przy której się odpoczywa.

Książkę czyta się bardzo szybko jest bardzo interesująca

Książkę czyta się bardzo szybko jest bardzo interesująca

• Do kupienia
  • 2017
  • Chcę mieć
  • Biblioteka
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Syndykat z jeleniego grodu