Grzech pierworodny w Wilmslow

Wydawnictwo: Muza
Syndafall i Wilmslow
978-83-7495-933-9
literatura szwedzka,
gainsbourg

Anglia, 1954 rok. W kraju odbywa się polowanie na homoseksualistów, zainspirowane działaniami McCarthy'ego tropiącego w USA komunistów. Nikogo zatem nie dziwi, że oskarżony o homoseksualizm i obrazę moralności publicznej, poddany przymusowej terapii hormonalnej Alan Turing zostaje odnaleziony martwy w swoim domu w Wilmslow. Powszechnie uważa się, że popełnił samobójstwo, nie mogąc poradzić sobie z poniżeniem, jakiego doświadczył ze strony władz. Młody oficer policji Leonard Corell, marzący o karierze naukowej podejrzewa inną tragedię. Stara się rozwiązać łamigłówkę, która doprowadza go do pilnie strzeżonej tajemnicy wojennej - rozszyfrowania kodów nazistów.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2011

źródło okładki: muza.com.pl

Antoni Leśniak | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Postać Alana Turinga, przybliżona ostatnio przez film: Gra tajemnic, jest jedna z wielu akcji, które mają doprowadzić do zaprezentowania szerszemu gronu ludzi tego niezwykłego człowieka. Stał się ikoną ruchu gejowskiego, i tak naprawdę pierwszym jej męczennikiem w XX wieku, wcześniejszym niż zamordowany Harvey Milk, mimo, że wiedza o nim, i tym kim był, stała się wiedza publiczna dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wynikało to z dwóch czynników. Najważniejszym było oficjalne przeproszenie w 2009 roku przez premiera Gordona Browna w imieniu rządu Wielkiej Brytanii zmarłego matematyka za całkowicie niesprawiedliwe i straszne potraktowanie jakie go spotkało, a w 2013 roku jego ułaskawienie przez królową Elżbietę II. To wszystko dokonało się dlatego, że zmieniło się nastawienie społeczeństwa, a co za tym idzie również i zmiana aktów prawnych dotyczących homoseksualizmu. Ten żmudny proces trwał bardzo długo, dziś w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach Unii Europejskiej nie tylko...

Mamhaszka | 2014-11-01

Może nie jest to arcydzieło, ale wg mnie książka ciekawa, społeczno-obyczajowa z elementami sensacji i powieści historycznej. W interesujący sposób przestawia Anglię połowy XX wieku. Obserwując przemianę śledczego Corella poznajemy (tudzież przypominamy sobie) nie tylko tragiczną historię jednego z najwybitniejszych naukowców tamtego okresu, ale i możemy się przekonać jak inspirującą i złożoną postacią był Alan Turing.

Maria | 2015-04-03
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Książkę znalazłam zupełnie przypadkiem w księgarni w koszu z tanimi książkami, a że właśnie byłam po seansie filmu ,,Gra tajemnic" o Alanie Turingu postanowiłam przeczytać. Bardzo spodobało mi się to, że oprócz biografii matematyka możemy też poznać historię śledczego, który prowadzi sprawę. Bardzo podoba mi się zakończenie, pewnie dlatego, że lubię ,,happy end'y". Lekturę czytało mi się bardzo dobrze ale przyznaję, że pisząc opinię 4 miesiące po przeczytaniu niewiele już pamiętam. Obecnie jestem w trakcie biografii Alana Turinga (Hodges Andrew- ,,Enigma") i polecam raczej kolejność: najpierw biografia, potem ,,Grzech pierworodny w Wilmslow".

Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Książka o projektancie jednego z pierwszych komputerów - genialnym matematyku, który za wcześnie się urodził.
Opinia o książce tu:

malijka | 2016-11-24