7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Mateusz

Jak napisał we wstępie prof. Józef Borzyszkowski książka "ma z założenia być swoistym vademecum – przewodnikiem po historii Kaszubów w dziejach Pomorza”. Bogato ilustrowana publikacja stanowi początek całej serii, której kolejne tomy będą ukazywać m.in. historię literatury oraz rozwoju języka kaszubskiego i ruchu kaszubsko-pomorskiego. Książka ma charakter popularno-naukowy, oparta jest...

Książka ma charakter popularno-naukowy, oparta jest głównie na literaturze – dotychczasowym dorobku historyków, badaczy dziejów Kaszubów i Pomorza. Obok opracowań monograficznych autor wykorzystał liczny zestaw źródeł, zwłaszcza drukowanych, dotyczących wszystkich okresów naszych dziejów. W odniesieniu do dziejów najnowszych – XIX i XX wiek – są to źródła nie tylko urzędowe, ale też archiwalne wspomnienia i pamiętniki. Nie mniej ważne były także dzieła literackie, nie tylko pisane w języku kaszubskim.

źródło opisu: www.kaszubskaksiazka.pl

źródło okładki: www.kaszubskaksiazka.pl

Mateusz | 2016-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

Bardzo przyzwoita, kieszonkowa i napisana przystępnym językiem historia Kaszub. Jedną z jej zalet jest dwujęzczyność, zaś największą wadą fakt, iż autor nie przetłumaczył cytowanych fragmentów czy to z kaszubskiego na polski (przez co w wersji polskiej, jak i na stronie obok w wersji kaszubskiej mamy tekst w tym samym języku) lub na odwrót.

Podobnie irytujące są sytuacje kiedy podaje się nazwy, cytaty z języka niemieckiego, również nieprzetłumaczone.

Poza tym jestem tym wydaniem bardzo mile zaskoczony.