Wielkie bitwy i armie

Okładka książki Wielkie bitwy i armie Joan Ricard
Okładka książki Wielkie bitwy i armie
Joan Ricard Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Great Battles & Armies
Wydawnictwo Olesiejuk
2015-01-01
2015-01-01
Adam Banaszkiewicz
Wielkie bitwy Wielkie armie

Pozycja ładnie wydana, z dużą ilością zdjęć i ilustracji.

Czytało się całkiem przyjemnie.

Minusem jest brak zachowania chronologicznego porządku, co skutkowało cofaniem się czasem o wiek lub dwa w czasie. Pojawiło się również parę, błędów lub nieścisłości, część opisów była bardzo lakoniczna.

Moim zdaniem pominięto również kilka wydarzeń, które są bardziej istotne w historii wojskowości, niż zamieszczone w książce.

Całość jest jednak całkiem przyzwoita, bogata w elementarną wiedzę.

Pozycja ładnie wydana, z dużą ilością zdjęć i ilustracji.

Czytało się całkiem przyjemnie.

Moim zdaniem pominięto również kilka wydarzeń, które są bardziej istotne w...

Ludzie od niepamiętnych czasów toczyli ze sobą wojny, czy to o zdobycie ziemi przeciwnika, o żywność, zaspokojenie własnych ambicji, czy wreszcie o zdobycie władzy. Były to główne powody dla których wojna na przestrzeni kolejnych epok i stuleci przybierała coraz to inny obraz, udoskolano technikę wojskową i sposoby prowadzenia działań wojennych. Do czasów dzisiejszych nie zmieniło się jednak jedno-motywy, którymi kierowali, bądź kierują się poszególni przywódcy państw i ich podwładni gdy wypowiadają wojnę. Jak powiedział kiedyś jeden z amerykańskich generałów dowodzących wojskami Unii podczas wojny secesyjnej "Wojna jest straszną rzeczą". Faktycznie w tym stwierdzeniu jest coś prawdziwego, a zarazem przerażającego.

Ta ilustrowana pozycja jest podstawowym przekrojem elementów uzbrojenia poszczególnych armii, sposobów prowadzenia walk oraz opisem najważniejszych bitew jakie rozegrały się począwszy od starożytności, aż po II wojnę światową i czasy współczesne. W książce tej bardzo podobały mi się też krótkie notki biograficzne poszczególnych przywódców, którzy odegrali ważną rolę dla poszczególnej epoki. Mimo kilku błędów, które zdążyłem wyłapać podczas lektury tej książki, spełniła ona swoje zadanie i można po nią sięgnąć aby choć w części poznać najważniejsze wydarzenia w historii wojskowości.

Tę pozycję kupiłem za 15 zł w Biedronce, więc od razu nie oczekiwałem od niej zbyt wiele. I słusznie. Wprawdzie pierwszy rzut oka zakończył się miłym zaskoczeniem - ilustracje są ładne i poprawnie zrobione, nie widać na nich zbyt wielu błędów, to im dalej w las, tym więcej drzew. A tu mamy całą puszczę amazońską. Pierwszy z nich rzuca się w oczy już po przekartkowaniu książki. WYDARZENIA NIE ZOSTAŁY PRZEDSTAWIONE CHRONOLOGICZNIE! Czemu? Jaki to ma sens? Dlaczego najpierw czytamy o Siedzącym Byku i wojnie secesyjnej, a potem o Napoleonie? To tylko robi niepotrzebny zamęt.
Opisy wstępne do każdego z rozdziałów są połączeniem masy banałów (kilka razy pisano idiotyzm, że dany wódz podzielił swoją armię na piechotę, konnicę i łuczników) i wierutnych bzdur (np. wprowadzenie po raz pierwszy formacji katafraktów przypisano dwóm osobom – Aleksandrowi Wielkiemu i Justynianowi, w dodatku w obydwu przypadkach zrobiono to błędnie). Niektóre z nich są wręcz pomyłkami na poziomie gimnazjalnym, np. stwierdzenia, że Ryszard Lwie Serce został królem Anglii po powrocie z krucjaty można by uniknąć już po przeczytaniu odpowiedniego artykułu na Wikipedii. Poprzez próbę maksymalnego skoncentrowania dużych fragmentów dziejów dochodzi również do przekłamań chronologicznych. I tak, w rozdziale poświęconym Wermachtowi opisano kampanię we Francji 1940 jako idealny przykład Blitzkriegu. Na tej samej stronie wybrano jako typowy czołg niemieckich wojsk pancernych Panzer V, czyli popularną Panterę… którą wprowadzono do służby trzy lata po upadku Francji, przez co nieobeznany czytelnik mógłby uznać, że już wtedy ich używano. Swoje dołożył też tłumacz, dzięki któremu dowiadujemy się, że Turków pod Wiedniem powstrzymała „Uskrzydlona husaria”! Ręce opadają… Szczegółów takich jak dziwny dobór wybitnych wodzów (autor sam przyznał, że Eryk Rudy nic specjalnego nie osiągnął, a mimo to uznał go za wybitnego wodza średniowiecza) się już nie będę czepiał, bo jest to kwestia subiektywna i każdy dobór da się uzasadnić.
Jedyną aspektem tej książki który jako tako się broni są ilustracje i ich opisy (chociaż rekonstrukcja jednorodzinnego fortu pierwszych osadników, otoczonego wieżami i dysponującego własną artylerią to potworek!). Wojownicy zostali przedstawieni szczegółowo i wyczerpująco. Mam wprawdzie pewne wątpliwości, czy naprawdę każdy angielski piechur w XIX wieku miał na wyposażeniu teleskop, ale na szczęście to tylko pojedyncze szczegóły.
Reasumując – to dobra książka, o ile chcecie pooglądać obrazki. Może nawet uda się znaleźć tam jakąś ciekawostkę, albo zacząć swoją przygodę z rekonstrukcją historyczną lub modelarstwem. Ale jeżeli szukacie konkretnej wiedzy – bezpieczniej będzie nie wierzyć w ani jedno zapisane w niej słowo.

Solidne kompendium podstawowej wiedzy o wojskowości. Ładne grafiki, obrazowe mapy, schematy, szczegółowe modele uzbrojenia, chronologicznie od najdawniejszych czasów, po tzw. ,,żołnierzy przyszłości". Wybór bitew opisanych w książce jest czysto subiektywny, toteż można polemizować, czy aby na pewno ta, a nie inna bitwa powinna się znaleźć w tym zestawieniu.
Książka jest warta polecenia wszelkim miłośnikom militariów i historii wojskowości, jako ciekawa pozycja do kolekcji i kompendium informacji, na bazie których można rozpocząć pogłębianie swojej wiedzy w tej dziedzinie.

Książka jest...

Czytało mi się całkiem dobrze. Strona za stroną i epoka za epoką mijały mi szybko. Wiedza zawarta w książce waha się od podstawowej do nieco zaawansowanej, więc nie ma co oczekiwać jakiś traktatów wojennych. Mimo to, można całkiem dużo się dowiedzieć, albo odświeżyć to co już się wie.

Ciekawa pozycja ale bardzo krótka , trzeba ją traktować jak krótki przewodnik , jednak ozdobiona licznymi ilustracjami jest dla historyków -amatorów godna polecenia .

• Militaria
  • 2015
  • DP - Do przeczytania
  • Największe bitwy
  • Historia wojskowości

Dodaj cytat z książki Wielkie bitwy i armie