Kompleks Kopernika. Kosmiczny sens naszego istnienia we Wszechświecie planet i prawdopodobieństw

Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Copernicus Complex: Our Cosmic Significance in a Universe of Planets and Probabilities
popularnonaukowa
Ag2S

„Kompleks Kopernika” Caleba Scharfa to książka o poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które ludzkość zadaje sobie niemal od zarania dziejów. Jakie jest miejsce Ziemi we Wszechświecie? Czy jesteśmy w kosmosie sami? Czy jesteśmy ważni i wyjątkowi, czy całkiem nieistotni? Rozpoczynając od kopernikańskiej wizji Wszechświata, zgodnie z którą Ziemia i zamieszkujący ją ludzie nie zajmują...

Rozpoczynając od kopernikańskiej wizji Wszechświata, zgodnie z którą Ziemia i zamieszkujący ją ludzie nie zajmują uprzywilejowanej pozycji w przestrzeni kosmicznej, autor konsekwentnie kreśli obraz przemian, jakim podlegały poglądy na budowę Wszechświata. W błyskotliwy i przekonujący sposób opisuje ewolucję świadomości człowieka na temat jego miejsca w kosmosie. Przywołując alternatywną wobec zasady kopernikańskiej ideę, nazywaną zasadą antropiczną, analizuje argumenty obu stron, odwołuje się przy tym do wyników najnowszych badań Wszechświata. Czy w odległych układach planetarnych może istnieć życie? Czy jesteśmy coraz bliżej znalezienia odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące naszego istnienia? Która wizja świata zyskuje na znaczeniu, kopernikańska czy antropiczna? A może czas na zupełnie nową zasadę?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

David | 2019-07-28
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Bardzo dobry zbiór dosyć aktualnych teorii i faktów dotyczących kosmologii, naszego miejsca we wszechświecie. Autor zbiera niemal wszystko co dziś wiadomo, podaje w przystępnej formie. Podaje kilka rozwiązań, ale nie każe w nie wierzyć, a jedynie pozostawia do namysłu czytającemu. Warto przeczytać :)

tzeentch | 2019-03-15

po serii książek w tej tematyce które ostatnio przeczytałem (Milczenie Gwiazd, Wszechswiat w twojej dłoni, Teoria wszystkiego i inne) Kompleks Kopernika rozczarowuje. Przede wszystkim językiem i stylem które są "cięższe" i mniej finezyjne od poprzedników. Niestety czytanie męczy, autor ma kłopot z podaniem niewątpliwie interesujących przemyśleń w ciekawej i przystępnej formie. Polecam jedynie dla fanów gatunku. Zdecydowanie nie polecam dla ośób ktore zaczynają dopiero swoją przygodę z kosmosem.

Today | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Bardzo dobra pozycja. Tytuł może wprowadzać w błąd, bo brzmi dość filozoficzne czy nawet teologicznie, ale nic z tych rzeczy. Od biologii przez fizykę i chemię do astronomii. Kim jesteśmy? Dlaczego jesteśmy? Czy są inni? Genialne połączenie wielu dziedzin żeby znaleźć odpowiedzi. Polecam!

Vemona | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Sądząc po pierwszych słowach tytułu, oczekiwałam przede wszystkim odniesień do układu słonecznego i kosmosu, więc zaskoczył mnie prolog, w którym jest mowa o Antonie van Leeuvenhoek i jego odkryciu zawartości kropli wody.
Nie ukrywam, że nie czytałam dotąd o tym badaczu i jego odkryciach, więc choć zaskakujący - prolog okazał się również rozwijający.
Podobnie początek pierwszego rozdziału i informacja o Arystarchu i jego tezie, że Ziemia obraca się wokół Słońca - postawionej w III wieku p.n.e. była zaskoczeniem, choć potem pojawiły się osoby już nieco bardziej znajome, Demokryt ze swoimi atomami, Arystoteles i kryształowe sfery, tytułowy Kopernik, Giordano Bruno, Galileusz, Tycho Brahe, Johannes Kepler i inni - odkrywcy, badacze, naukowcy. Autor opisuje, notabene w sposób bardzo przystępny i chwilami wręcz gawędziarski, historię odkryć prowadzących do współczesnych form badania kosmosu, oraz poszukiwania w nim życia.
Ciąg dalszy kieruje czytelnika do obserwatorium na szczycie...

Aneta | 2018-03-28

Nie byłeś w podróży kosmicznej, a już chcesz polecieć i nie czekać, aż Elon Musk skończy swój prom, to sięgnij po Kompleks Kopernika. Książka to przewodnik po wszechświecie. Usiądź wygodnie i daj się prowadzić autorowi. Przyjemność gwarantowana!

Maanwe | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Książka opisuje zasadę kopernikańską w polemizuje z nią. Sama książka napisana jest dość górnolotnym stylem, tekst najeżony jest dziwnymi porównaniami. Czyta się nie za dobrze.

Tym nie mniej ciekawa pozycja. Aczkolwiek w temacie bardzie polecałbym "Dlaczego jesteśmy. Cud powstania życia na Ziem" by Gribbin