Uniwersytet bezwarunkowy

Tłumaczenie: Kajetan Maria Jaskander
Wydawnictwo: Wydawnictwo Eperons-Ostrogi
L'Universite sans condition
Piotr Zając

Mam tutaj na myśli prawo do dekonstrukcji jako bezwarunkowe prawo do stawiania pytań krytycznych, nie tylko o historię pojęcia człowieka, ale również o samą historię pojęcia krytyki, o formę i autorytet pytania, pytającą formę myślenia. Wynika z tego prawo, by robić to afirmatywnie i performatywnie, to znaczy wytwarzając zdarzenia, na przykład przez pisanie czy tworzenie (co, jak dotąd, nie mieściło się w obszarze kompetencji ani klasycznych, ani nowoczesnych Nauk Humanistycznych) jednostkowych dzieł. Chodziłoby więc o to, aby dzięki wydarzeniu myślenia stwarzanym przez takie dzieła czynić możliwym – unikając przy tym konieczności zdradzania tego – przeprowadzenie zmiany pojęcia prawdy i człowieczeństwa, które konstytuują zarówno akt, jak i wyznanie wiary każdego uniwersytetu

źródło opisu: Wydawnictwo Eporeon Ostrogi 2015

źródło okładki: Wydawnictwo Eporeon Ostrogi 2015

Kaj | 2018-02-24

Bywało lepiej, bywało gorzej

Ela91 | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Ciekawa koncepcja, kilka tematów którymi mona się zająć badawczo, język zrozumiały, nieco utopijne ale jeśli weźmie się pod uwagę dekonstrukcję to można dojść do wniosku, że możliwe "jak gdyby".