Bielsko-Biała. Podróż w czasie

Okładka książki Bielsko-Biała. Podróż w czasie
Piotr KenigWojciech Kryński Wydawnictwo: Buffi turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Buffi

Wydawnictwo albumowe, obrazujące zmiany w krajobrazie Bielska-Białej. Dla mnie o tyle szczególne, iż jest prezentem od przyjaciół z tego właśnie miasta. Pomysł ciekawy, choć nie nowy: otwierając album strona lewa prezentuje historyczną widokówkę sprzed około 80 bądź 100 lat, po stronie prawej współczesne zdjęcie tych samych obiektów, opatrzone krótkim komentarzem w trzech językach. Reprodukcje dobrej jakości, wyraźne, aczkolwiek myślę, że format książki mógłby być nieco mniejszy, a przez to bardziej poręczny. Po drugie, aż prosi się, aby boczny komentarz do zdjęć był nieco dłuższy i opowiadał szerzej o dziejach poszczególnych ulic i obiektów. Ja miałem to szczęście, że zostałem przez moich gospodarzy oprowadzony po miejscach prezentowanych w albumie, toteż z perspektywy czasu braki w opisach oceniam łagodniej. Ale dla turystów, którzy dość pobieżnie zetknęli się z połączonymi w 1951 roku miastami, brak szerszego kontekstu może być pewnym mankamentem.

• Górny Śląsk
  • Album