Otwarte rany

Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Cykl: Logan McRae (tom 3)
Wydawnictwo: Amber
Broken Skin
dona

Czarny humor, ponure miasto i policjant bez złudzeń, bez sentymentów i bez skrupułów. Przekracza prawo, łamie regulamin, postępuje nieetycznie, ale zawsze w imię sprawiedliwości. Ciemna uliczka, samotna kobieta w wyzywająco krótkiej mini. I on - z dłonią zaciśniętą na rękojeści noża. Uśmiecha się: to, co ją czeka, będzie bolało. Każe jej... Policja udaremnia kolejny atak gwałciciela, który od...

Ciemna uliczka, samotna kobieta w wyzywająco krótkiej mini. I on - z dłonią zaciśniętą na rękojeści noża. Uśmiecha się: to, co ją czeka, będzie bolało. Każe jej... Policja udaremnia kolejny atak gwałciciela, który od tygodni terroryzuje Aberdeen. Jednak zatrzymany - gwiazdor piłki nożnej oskarżony o serię brutalnych napaści na kobiety - ma niepodważalne alibi na czas popełnienia wcześniejszych zbrodni.

Sierżant Logan McRae musi rozpocząć śledztwo od nowa. Piłkarz siedzi w areszcie, a tymczasem dochodzi do następnych gwałtów. Na biurko Logana trafiają nowe sprawy: samobójstwo i morderstwo. Czy coś je łączy z gwałtami? I dlaczego jego dziewczynie, posterunkowej Watson, tak zależy na udowodnieniu winy piłkarza?...

Stuart MacBride to angielski autor śmiałych kryminałów z antybohaterem - sarkastycznym, twardym, zgorzkniałym policjantem z przeszłością, który działa na granicy prawa. Powieści MacBride'a o odważnej fabule - "Chłód granitu", "Zamierające światło" - odsłaniają ciemne strony pracy policji. "Chłód granitu" został nagrodzony w USA Barry Award 2006 - nagrodą dla najlepszego debiutu roku.

źródło opisu: [Amber, 2008]

gwiazdka | 2016-04-25
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Trzeci tom serii z Loganem, czyli „Otwarte rany” trzyma poziom jeżeli chodzi o tematykę śledztwa. Są, co prawda, powtórzenia i pojawia się pewna schematyczność, ale z kolei na plus przemawia mniej tematów, które wzbudzają moją irytację, szczególnie oranie sierżantem i wykorzystywanie go na każdym kroku przez zołzowatych przełożonych. W „Otwartych ranach” widać pewną zażyłość miedzy policjantami i to czyta się już dużo lepiej. W moim przekonaniu książka wraca na ocenę równą pierwszemu tomowi, czyli 8.

"No to zajebiście. - Steel odetchnęła z ulgą i uśmiechnęła się do Logana. - Widzisz? Zawsze wszystkim powtarzam, że może i jesteś brzydki, ale na pewno nie głupi."

Stuart MacBride trzyma poziom. "Otwarte rany" to kolejna książka z serii o sierżancie Loganie McRae i reszcie policyjnej ekipy z Aberdeen. Autor ciekawie opisuje realia pracy w policji, nie skupia się tylko na najbardziej chwytliwym temacie jakim są niewątpliwie mordercy i pozostawione przez nich zwłoki.
Gwałciciele, młodociani przestępcy, złodziejaszki, paserzy i wiele innych typów spod ciemniej gwiazdy, dzięki temu nie można się nudzić.
Wojna między inspektor Steel i inspektorem Inschem, a w szczególności riposty Steel nadal doprowadzają mnie do łez (wywołanych ciągłym rżeniem ze śmiechu rzecz jasna). Z przyjemnością sięgam po kolejną część.
Polecam!

emindflow | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016

Z satysfakcją stwierdzam, że „Otwarte rany” niezmiennie trzymają wysoki poziom dwóch poprzednich tomów.
Tym razem wiodące śledztwo dotyczy wprawdzie seryjnego gwałciciela-sadysty, ale równolegle wyjaśniane są morderstwa w środowisku BDSM i pornobiznesu.
Działania policji z Aberdeen momentami swoim chaosem przypominają wyczyny gangu Olsena, a sierżant McRae, równocześnie podporządkowany inspektorom Inschowi i Steel, chociaż dwoi się i troi to i tak wiecznie popada w konflikty z przełożonymi. Na dodatek przechodzi kryzys zaufania w swoim związku.
To wszystko nie ma jednak żadnego wpływu na tempo akcji, a rozwiązanie zagadek pozornie dość banalnych zbrodni poznajemy dopiero na końcu emocjonującej lektury.
To kolejna świetna wciągająca pozycja tego autora.
Warto przeczytać.

Kokosanka | 2015-01-14
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Przyznam, że książkę męczyłam od września. Opuściła mnie wena na czytanie (tak to czasem bywa),aczkolwiek od kilku dni ponownie zawitała, tak więc udało mi się skończyć czytać tą "powieść". Nie chcę tutaj używać kolokwializmów, ale nie urwało pewnej części ciała. Jedną gwiazdkę daję za czasem fajne riposty, po których śmiałam się do rozpuku. Cała reszta, środowisko BDSM, które to ma szokować, gwiazdor piłkarski, no kurcze w ksiażce nie było kompletnie nic, co by mnie trzymało w napięciu. Osobiście nie polecam tej pozycji, ale Panu MacBride dam jeszcze jedną szansę.

Trwają poszukiwania 8 letniego chłopca, ktoś brutalnie atakuje kobiety, a ulubiony adwokat wszystkich policjantów Sandy Moir-Farquharson zostaje dotkliwie pobity - ot, kolejny dzień w deszczowym Aberdeen. Ale żeby nie było tak szaro i przygnębiająco inspektor Insch postanawia wystawić przedstawienie. I to nie byle jakie, bowiem porywa się na "Mikado" autorstwa Gilberta i Sullivana. Niestety, próby są ciągle przerywane, bo trudno oddawać się artystycznej pasji ( i przy okazji zmuszać do jej dzielenia swoich podwładnych), kiedy jest się stróżem prawa w szkockiej stolicy przestępczości...
Mroczne, trzymające w napięciu i brutalne - takie właśnie są "Otwarte rany". Kolejna odsłona przygód Logana McRae to uderzeniowa dawka czarnego humoru w najlepszym wydaniu.

Ewelina | 2013-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2013

Kolejna Świetna książka S.MacBride'a.
I muszę się powtórzyć, że autor rewelacyjne opisuje zbrodnie, nie bawi się w zbędne komentarze, akcja ciągle nabiera tempa, bohaterowie inteligentni, czasami nie działają do końca zgodnie z prawem, ale przez to pokazują swoje człowieczeństwo.
Podoba mi się też to że jest kilka spraw do rozwiązania, że wszystko nie zostaje skierowane na jedną zbrodnie, a więc tak jak w codziennym życiu policja prowadzi kilka spraw i musi wiele rzeczy zrobić na już.
Zaraz zaczynam kolejną książkę z sierżantem Loganem "Dom krwi".

PABLOPAN | 2012-02-14

Świetne są książki Stuarta MacBride'a. Bohaterowie wzbudzają sensację, a akcja porywa bez reszty. Polecam!

Marduk | 2016-03-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Kolejny raz czas spędzony z książką MacBride'a okazał się czasem spędzonym niezwykle przyjemnie. "Otwarte rany" czyta się szybciutko, a jak się już zacznie nie można się oderwać. Ale u tego autora to jest standard. Polecam!

Dominik | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

Jak do tej pory, najlepsza część przygód policjantów z Aberdeen. Sam wątek kryminalny prosty i łatwy do rozgryzienia. Magią książki są postacie. Uwielbiam czytać o chamskim zachowaniu Steel, o gburowatym Inschu, parze Logan & Watson. Do tego jeszcze wąż Sandy :-) Isobel i reszta. Każda z postaci jest inna i daję coś takiego że człowiek chcę czytać i czytać........ UWIELBIAM !!!

Andrew Vysotsky | 2010-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2010

Całkiem przypadkiem sięgnąłem po kolejną, po przeszywającej serce i umysł książce Pole krwi (The Field of Blood), której autorką jest Denise Mina, powieść kryminalną rodem ze Szkocji. Autor, Stuart MacBride, nie był mi dotąd znany, więc rozpocząłem lekturę ciekaw, czy rzecz będzie podobna do twórczości Miny, czy Szkoci wytworzyli własną szkołę, podobnie jak Szwedzi. Szkołę odmienną i bardzo pozytywnie odstającą od amerykańskiej sztampy zalewającej cały świat i , niestety, powielanej przez rodzimych pisarzy w większości krajów Europy.
Okazuje się, iż Otwarte rany są bodajże trzecią* pozycją w cyklu Logan McRae. Chyba często mi się to zdarza, by nie zaczynać cyklu powieściowego od początku. To chyba jednak nic złego, gdyż dobre i tak się obroni a złego nie warto żałować. Przejdźmy jednak do meritum.
Akcja rusza z kopyta już od pierwszego akapitu. Fajna laska, lub jak wolą inni wstrętna suka, idzie w środku nocy ciemną ulicą. Ubrana w mini, chociaż luty w Aberdeen jest cholernie...