Jeńcy wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920

Wydawnictwo: Bellona
historia
LubimyCzytać

Los jeńców rosyjskich wziętych do niewoli przez Wojsko Polskie w wojnie 1919-1920 przestał być jedynie przedmiotem badań historyków i awansował do rangi problemów politycznych. Rosjanie starają się udowodnić, że winy historyczne leżą po obu stronach i tak jak Katyń obciąża ich sumienie, Polacy odpowiadają za eksterminację jeńców radzieckich w wojnie 1919-1920 roku, m.in. w tzw. obozach śmierci w Strzałowie i Tucholi.Zdaniem historyków polskich liczby zgonów jeńców podawane przez Rosjan są znacznie przesadzone, a ponadto wynikały z trudnych warunków bytowania w obozach, nie zaś świadomej eksterminacji. Lech Wyszczelski dodaje jeszcze inny problem - podczas tej wojny nie tylko żołnierze Armii Czerwonej trafiali do niewoli polskiej, ale też Polacy do niewoli bolszewickiej. Ich los był równie ciężki i tragiczny.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/