Baśnie

Okładka książki Baśnie Jerzy Afanasjew
Okładka książki Baśnie
Jerzy Afanasjew Wydawnictwo: Zielona Sowa baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Zielona Sowa
2014-01-01
1980-01-01

To książka po moich dzieciach, mam ich dużo, czytam teraz na nowo wnukom.

"Bo zawsze na początku każdego ludzkiego, zdawałoby się, niewiarygodnego czynu istnieje bajka. A potem ludzie swoim talentem i swoją siłą zamieniają tę bajkę rzeczywistość."
Wielokrotnie wspominałam, że lubię baśnie, bajki i bajeczki, więc nikogo pewnie nie zdziwi, że ponownie się zabrałam za czytanie takiej właśnie książki...
Tym razem z mojej starej biblioteczki wnuki przyniosły mi "Baśnie" Jerzego Afanasjewa, to dość stare wydanie, które kupiłam dawno temu córce. Teraz czas zapoznać moje wnuki z nieco innymi bajkami, mniej znanymi, co oczywiście nie znaczy, że gorszymi...
Myślę, że odbiorcami bajek są nie tylko najmłodsi czytelnicy, bo w każdym z nas, mimo upływu lat, ciągle gdzieś w środku i tak siedzi dziecko, nawet jeśli się do tego nie chcemy przyznawać. A czytanie baśni, bajek i bajeczek pozwala nam wrócić do minionych już lat, wspominać dziecięcy czas...
Tak jak we wszystkich baśniach, tu również autor stosuje typową zasadę, że przenosi czytelnika w inny, bardziej fantazyjny, baśniowy świat, gdzie nie liczy się czas i miejsce akcji, gdzie panuje niesamowita atmosfera oraz czytelnik ma okazję poznać co jest dobrem a co złem i chociaż nie zawsze to dobro musi zwyciężać, to może dowiedzieć się wielu prawd o naturze ludzkiej (i nie tylko). Autor wskazuje również prawdy o świecie, tym rzeczywistym, chociaż pokazane w świecie fantazji.
"Panna fontanna", "Lampa i słowik", Fałszywe łzy", "Gitara", :Ojczyzna" i "Zegarowy król" to tytuły baśni zawartych w tym zbiorze.
Wspomniałam, że moje wydanie jest jest dość stare, ale zauważyłam nowsze wydanie tych bajek a także nagrania dźwiękowe, które z pewnością warte są uwagi.
I chociaż to nie jest Andersen, Perrault czy bracia Grimm, to po otwarciu książki możemy wejść w świat marzeń i nieznanych, ale także niezapomnianych przeżyć i ponownie stać się chociaż na małą chwilkę dzieckiem i zapomnieć o problemach dorosłości.
Tym bardziej, że ilustracje znajdujące się w książce są naprawdę wyjątkowe i piękne.
Myślę, że te mniej znane baśnie też będą ponadczasowe i nigdy się nie zestarzeją i nie ulegną zapomnieniu.
Warto przeczytać i poznać te baśnie.

"...bowiem wielka jest siła ludzkich marzeń."

To książka po moich dzieciach, mam ich dużo, czytam teraz na nowo wnukom.

Fajnie było przeczytać trochę inne baśnie

Fajnie było przeczytać trochę inne baśnie

Warty poznania zbiór opowieści tak twórczych i rozwijających wyobraźnię, że aż inspirujących do snucia historii o zwykłych-niezwykłych przedmiotach.

• 2015
  • Może kiedyś 🐡