Okno Zbyszka Cybulskiego. Brulion z życia aktora filmowego połowy XX wieku.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7469-852-8
Zbigniew Cybulski
Pistacia

Okno Zbyszka Cybulskiego to biografia wielogłosowa, pozszywana z urywków wspomnień, listów, wywiadów, artykułów prasowych, dokumentów osobistych i scenariuszy. Bogato cytowane źródła wplecione są w liryczną i głęboko osobistą narrację Jerzego Afanasjewa. Autor, współpracownik i przyjaciel Cybulskiego, podjął się napisania książki wkrótce po tragicznej śmierci aktora. Opowieść Afanasjewa...

Opowieść Afanasjewa przypomina dynamicznie zmontowany film, w którym aktor pierwszoplanowy ukazywany jest wciąż w nowym ujęciu kamery, w innym oświetleniu, w różnych kostiumach, na tle rozmaitych scenografii. Jest to hołd dla talentu i osobowości Cybulskiego, a zarazem – panorama polskich i światowych środowisk teatralnych i filmowych oraz barwny obraz świata połowy XX wieku.

Cybulski jawi się tu jako artysta wszechstronny i świadomy, żywo angażujący się w problemy swojej epoki. Kolejne rozdziały pokazują, jak stopniowo staje się tej epoki postacią emblematyczną.

Obecne wydanie jako pierwsze przywraca fragmenty świadectw skreślone ręką cenzora.

Posłowie: Andrzej Wajda

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Okno_Zbyszka_Cybulskiego-p-29944-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Okno_Zbyszka_Cybulskiego-p-29944-.html

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-31
Przeczytana: 31 października 2015

Uwaga! Proszę zacząć lekturę od strony 481, dojechać do końca i wrócić do początku
Jerzy Afanasjew (1932 -1991) współtwórca kultowego teatru studenckiego "Bim-Bom" oraz "Cyrku Rodziny Afanasjew", autor zbioru satyr "Mucha i Anioł" (1959), autor, co tydzień wyczekiwanych, "Listów do Przekroju", najpopularniejszy surrealista PRL-u, był osobą najbardziej kompetentną, by przekazać potomnym prawdziwy obraz swojego przyjaciela Zbyszka Cybulskiego (1927 – 67). Poprosiłem Państwa o poznanie końcowych stron tej niepowszedniej biografii, bo one pozwalają zrozumieć, że jedyny gwiazdor powojennego polskiego kina (myślę o PRL-u, bo dalsze lata są zbyt bliskie dla formułowania pewników), który stał się idolem po "Popiele i Diamencie", nie był naturszczykiem, lecz miał solidne wykształcenie, jak i że grając Maćka nie był czarującym młodzieńcem, lecz doświadczonym, trzydziestojednoletnim ...

Mansfield | 2011-11-06
Na półkach: Przeczytane, Biograficzne
Przeczytana: 05 listopada 2011

Książka o tyle ważna, że pisał ją bliski przyjaciel z teatrzyku BIM-BOM.
Powstała w niedługim czasie po tragicznej śmierci aktora.
Jest napisana poetyckim stylem, gęstym i pełnym przenośni. Jak autor sam przyznaje, napisał biografię każdego artysty XX wieku, bo Cybulski jest przedstawicielem całego pokolenia współczesnych mu artystów.
W treść książki wplecione są różne teksty archiwalne: recenzje, notatki Zbyszka, telegramy, listy oraz mnóstwo czarno-białych zdjęć.

Pokazany jest styl życia aktora, jego zaangażowanie w pracę zawodową i społeczną, środowisko z legendarnego teatrzyku studenckiego Bim Bom, które go ukształtowało twórczo na całe życie. Są też takie ciekawostki jak np. co lubił czytać, co oglądać, dlaczego nie znosił teatru itd. Biografia tradycyjnie zaczyna się od kołyski czyli domu dzieciństwa i przechodzi wszystkie koleje i etapy życia aktora, aż do momentu kiedy to życie tak boleśnie się urywa, że chce się krzyczeć z żalu.

uvertobleu | 2016-07-12
Na półkach: Kino, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2016

Jak Anastasjew skleił to do kupy, to ja nie wiem, ale mnie zajęłoby to jakiś milion lat.

Limak_kuna | 2013-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Zacznę od plusów tej książki, do których mogę śmiało zaliczyć unikatowe zdjęcia, przedruki listów do i od Cybulskiego oraz fragmenty prasy, w których jest mowa o samym aktorze. Jerzy Afanasjew wprowadza nas w świat Zbigniewa Cybulskiego, ukazując prawdziwe życie aktora. Wbrew mitowi, jaki się wokół niego utworzył, nie posiadał fortuny i mierzył się ze zwykłymi problemami zwykłego człowieka.

A teraz mniej przyjemna część. Co do samej treści to zawiodłem się na tej książce, której przeczytania nie mogłem się doczekać. Obejrzałem niemal wszystkie filmy z udziałem Zbigniewa Cybulskiego i chciałem skonfrontować swoje spostrzeżenia ze stanem faktycznym, jednak autor nie dał mi do tego okazji. Może w niedługim czasie po śmierci aktora (kiedy to była ona napisana) książka miała rację bytu, tak teraz po kilkudziesięciu latach odczuwa się pewne braki i niedosyt. Owszem, dowiadujemy się kilku ważnych szczegółów z życia głównego bohatera "Popiołu i diamentu", ale to zbyt mało jak na objętość...

mariola | 2016-09-30
Kozakao | 2016-08-30