rozwińzwiń

Mistrz Krabat dobry łużycki czarodziej

Okładka książki Mistrz Krabat dobry łużycki czarodziej Měrćin Nowak-Njechorński
Okładka książki Mistrz Krabat dobry łużycki czarodziej
Měrćin Nowak-Njechorński Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" baśnie, legendy, podania
48 str. 48 min.
Kategoria:
baśnie, legendy, podania
Tytuł oryginału:
Mišter Krabat
Wydawnictwo:
Wydawnictwo "Śląsk"
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
ISBN:
8321607918
Tłumacz:
Bolesław Lubosz
Tagi:
Łużyce
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
913
189

Na półkach: , ,

Krabat żył około trzysta lat temu, gdy po wojnie trzydziestoletniej ziemie śląskie ogarnął głód i nędza. Wśród ludu żywa była legenda o tym, że pojawi się wśród nich bohater, czarodziej tak potężny, że wyswobodzi cały kraj spod ucisku bogatych i chciwych władców.
Krabat jako chłopiec pasł gęsi, a kiedy sytuacja tego wymagała, chodził po prośbie. I tak, przemierzając wsie za chlebem, trafił do Czornego Chołmca (Czarnej Chełmży),w którym znajdował się młyn wodny, zwany "czarcim młynem". Jego właściciel, zwany Czarnym Młynarzem, zaprzedał duszę diabłu. Miał dwunastu młynarczyków do pomocy, których zamieniał w czarne kruki. Co roku jedn z uczniów ginął, jako "zapłata" diabłu za usługi. Poza nauką zawodu młynarza, chłopcy poznawali podstawy czarnej magii..
Kiedy Krabat zorientował się jaki los go czeka we młynie, ukradł Czarnemu Młynarzowi "Koraktor", księgę, na której czarnych stronach zaklęcia zapisano białym atramentem i uciekł. Dzięki czarom z księgi pomógł swojej rodzinie, a także swojemu ludowi poprawić los. Sprowadził na nich dostatek i zniósł poddaństwo.
Legendy ze zbioru "Mistrz Krabat dobry łużycki czarodziej" opisują różne przygody bohatera od czasów dzieciństwa, aż po śmierć. Zazwyczaj poszkodowani są źli i chciwi, a wynagrodzeni biedni i dobrzy ludzie, jak przystało na ludowe podania. Krabat pomógł także królowi saskiemu Augustowi III Mocnemu wydostać się z tureckiej niewoli.
Pięknie jest pokazane dojrzewanie bohatera, który najpierw cieszy się, że może przy pomocy zaklęć płatać figle, jako młody mężczyzna podejmuje ryzykowne wyzwania, a jako człowiek dojrzały skupia się na tym, aby jak najbardziej ulżyć w niedoli swoim rodakom.
"Teraz powiadają ludzie, że jestem wielkim i niedoścignionym czarodziejem. Może to i prawda: wiele potrafię, wiele wiem i posiadam różne zdolności. Czego do tej pory dokonałem?
Tylko czarowałem, okpiwałem i nabierałem ludzi. Zmieniałem się w ptaka albo w zwierzę, makaron zmieniałem w dżdżownice, a ziarnka owsa w żołnierzy, unosiłem się w powietrze - ale cóż z tego był za pożytek, komu tymi poczynaniami pomogłem? Z mojej siły czarodziejskiej musi powstać coś wielkiego, co będzie owocować wieki."[1]
Krabat jest łużycką postacią legendarną, czarodziejem, trochę Janosikiem, marzeniem biedaków o kimś, kto ulży im w niedoli. Legendy o Krabacie snuto na wiele sposobów. Měrćin Nowak-Njechorński napisał zbiór 16 legend adresowanych do dzieci w wieku 10+.
Kiedy zerkniemy do życiorysu autora zauważymy, że nie tylko chodzi o bajki, ale przede wszystkim o zachowanie łużyckiego dziedzictwa kulturowego, dbałość o narodową tożsamość. Měrćin Nowak-Njechorński, Łużyczanin po matce i Niemiec po ojcu, poświęcił życie kulturze i sztuce Łużyc. Sam, nie tylko pisał książki i artykuły, ale także je ilustrował, malował, zajmował się tłumaczeniem literatury i angażował społecznie.
Łużyce są krainą geograficzno-historyczną rozciągniętą między Kwisą a Łabą, częściowo na terenie Polski, Czech i Niemiec. Zamieszkiwali ją Słowianie. Stolicą Górnych Łużyc jest Budziszyn (Bautzen),a Dolnych Chociebuż (Cottbus). Chociaż od tysiąca lat Łużyce nie są suwerennym państwem, zachowały dwa odrębne języki literackie. Łużyczanie mają własną kulturę, sztukę i tradycję oraz poczucie tożsamości narodowej.
Książka wznowiona była ostatni raz w latach '80 XX wieku, ale sporo egzemplarzy krąży w bardzo przystępnych cenach i dobrym stanie w antykwariatach i na aukcjach. Uważam, że warto przybliżyć dzieciom postać Krabata i przy okazji opowiedzieć kilka słów o Łużycach, krainie zamieszkałej przez Słowian, leżącej obecnie na terenie trzech, sąsiadujących ze sobą państw, w tym Polski. Wątki dobra i zła oraz troska i odpowiedzialność za ludzi, wśród których żył, to rzadki obecnie i piękny przykład postępowania, które można określić patriotyzmem. Bez patosu, w wymiarze zrozumiałym dla dziecka, książka opowiada o wartościach uniwersalnych, a przy okazji przemyca nieco historii.
Polecam!
--------
[1] "Mistrz Krabat dobry łużycki czarodziej", Nowak-Njechorński Měrćin, tłumaczenie Lubosz Bolesław, Wydawnictwo "Śląsk", Katowice 1983r., s. 41

Krabat żył około trzysta lat temu, gdy po wojnie trzydziestoletniej ziemie śląskie ogarnął głód i nędza. Wśród ludu żywa była legenda o tym, że pojawi się wśród nich bohater, czarodziej tak potężny, że wyswobodzi cały kraj spod ucisku bogatych i chciwych władców.
Krabat jako chłopiec pasł gęsi, a kiedy sytuacja tego wymagała, chodził po prośbie. I tak, przemierzając wsie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1170
254

Na półkach: ,

Myślę, że nie wszyscy wiedzą kim tak naprawdę był autor powszechnie znanej "bajki" o Krabacie. Postaram sie tutaj krótko przybliżyc postać autora, który nie tylko pisał, ale także(a może przede wszystkim)malował.

Měrćin Nowak-Njechorński urodził się w roku 1900 w małej miejscowości Njechorń na Łużycach. Był malarzem, pisarzem i działaczem narodowym. Studiował w Lipsku, Dreźnie oraz Pradze i w latach 1927–1929 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był jednak przede wszytkim Serbołużyczaninem, świadomym swego pochodzenia członkiem tego małego narodu, żyjącego za naszą zachodnią granicą. O Sebołużyczanach mogłabym pisać wiele( trochę już opublikowałam w różnych czasopismach),ograniczę się jednak jedynie do wspomnienia o tym słowiańskim narodzie. Może uda mi się rozbudzić czyjąś ciekawość....

Myślę, że nie wszyscy wiedzą kim tak naprawdę był autor powszechnie znanej "bajki" o Krabacie. Postaram sie tutaj krótko przybliżyc postać autora, który nie tylko pisał, ale także(a może przede wszystkim)malował.

Měrćin Nowak-Njechorński urodził się w roku 1900 w małej miejscowości Njechorń na Łużycach. Był malarzem, pisarzem i działaczem narodowym. Studiował w Lipsku,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
8
3

Na półkach: ,

Uwielbiam baśnie, podania, mity, legendy...
Stąd nikogo chyba nie zdziwi moja wysoka ocena tego łużyckiego podania :)

Uwielbiam baśnie, podania, mity, legendy...
Stąd nikogo chyba nie zdziwi moja wysoka ocena tego łużyckiego podania :)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    32
  • Chcę przeczytać
    16
  • Posiadam
    13
  • Ulubione
    2
  • Literatura dziecięca
    2
  • 2019
    1
  • 2018-Książki
    1
  • 😜 Wewnętrzne dziecko
    1
  • Historia (Dolnego) Śląska
    1
  • Słowianie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mistrz Krabat dobry łużycki czarodziej


Podobne książki

Okładka książki Egil i wyspa siedmiu królestw Juan Carlos Moreno, Javier Yanes
Ocena 7,3
Egil i wyspa s... Juan Carlos Moreno,...
Okładka książki Rolf Krake i pogromca berserkerów Juan Carlos Moreno, Guillermo Zapata
Ocena 6,8
Rolf Krake i p... Juan Carlos Moreno,...
Okładka książki Wölsungowie Ostatni z Rodu Wölsungów Álvaro Marcos, Juan Carlos Moreno
Ocena 6,3
Wölsungowie Os... Álvaro Marcos, Juan...
Okładka książki Rolf Krake i trudy utworzenia królestwa Manuel Guedán, Juan Carlos Moreno
Ocena 6,3
Rolf Krake i t... Manuel Guedán, Juan...

Przeczytaj także