Sztuka świata. Tom 18. Słownik terminów L-Z

Cykl: Sztuka świata (tom 18)
Wydawnictwo: Arkady
Sztuka, leksykon
LubimyCzytać

"Słownik terminów" kończy wielotomową edycję Sztuki świata - najobszerniejszą dotychczas historię sztuki powszechnej w języku polskim - uzupełnioną dwutomowym Leksykonem poświęconym artystom wszystkich specjalności, stylom i kierunkom, występującym w sztuce oraz trzytomowym "Atlasem zabytków", prezentującym najcenniejsze obiekty artystyczne świata.Zadaniem niniejszej publikacji jest wyjaśnienie terminologii sztuk plastycznych, z którą czytelnik spotkał się podczas lektury "Sztuki świata", a także innych publikacji z tej dziedziny. Zawarte w "Słowniku" hasła dotyczą architektury, urbanistyki, malarstwa, rzeźby, grafiki, rzemiosła, artystycznego, w tym mebli, tkanin, ubiorów, ceramiki, szkła, złotnictwa, książki, broni, oraz sztuki ogrodów, sztuki ludowej, fotografii artystycznej, wyposażenia świątyń, paramentów i ubiorów duchownych, a także dziedzin blisko związanych ze sztuką jak muzealnictwo, konserwacja, kostiumologia, teatr, instrumenty muzyczne, pojazdy konne, heraldyka, mineralogia."Słownik" obejmuje terminy odnoszące się do sztuk plastycznych w Europie, Ameryce , Azji, Australii i Oceanii, od czasów prehistorycznych do współczesności. W tekście haseł zastosowano skróty, których wykaz znajduje się na początku książki. W obrębie haseł odsyłacze - strzałki wskazują osobne noty bardziej szczegółowe bądź rozszerzające zakres informacji z danej dziedziny lub wskazujące na powiązania z innymi hasłami.Dwutomowy słownik terminów zawierający około 3 000 haseł i około 1500 ilustracji jest dziełem zbiorowym, autorami haseł są specjaliści poszczególnych dziedzin, znawcy przedmiotu, uwzględniający w swoich tekstach najnowszy stan wiedzy.Cała edycja liczy 18 tomów i tworzy jedyne w swoim rodzaju kompendium wiedzy o sztuce. To plon ponad 27 lat pracy kilkuset osób: autorów, historyków sztuki, recenzentów, redaktorów, korektorów, fotografów, grafików, drukarzy. Całość zajmuje na półce prawie pół metra. Zawiera 7200 stron, setki artykułów problemowych i dziesiątki tysięcy haseł ilustrowanych 10 000 kolorowych fotografii. Wychowało się na niej wiele roczników polskich wyższych uczelni artystycznych. Dziś nie wyobrażamy sobie edukacji w dziedzinie sztuki, architektury, czy szeroko rozumianej kultury, bez arkadowskiej "Sztuki świata".

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ania | 2018-04-19

Podobnie jak poprzednie tomy dostałam tę książkę od babci i już nie raz pomogła mi ona w przygotowaniu się i zdobyciu wiedzy niezbędne na zajęciach i nie tylko.